Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Identitate - Cine sunt eu?

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Thellussion
Kaigai
Kaigai
Thellussion


Ryo : 0
Likes : 19

Identitate - Cine sunt eu? Empty
MesajSubiect: Identitate - Cine sunt eu?   Identitate - Cine sunt eu? Icon_minitimeJoi Apr 16 2015, 22:45

Ce sunt? Cine sunt? Ce vreau? Cum sunt? Cum ma percep ceilalti?
In aparenta sunt intrebari simple, dar care au un raspuns foarte profund. In realitate sunte duali, prinsi intre lumea "noastra", ceea ce este in interior si "societatea", ceea ce este in exterior.Mereu te transformi si intri in joc, la final devenind neautentic. Fiecare dintre noi avem o poveste de spus, niste masti dupa care ne ascundem, niste sentimente pe care nu le putem reprima si o personalitate care ne facem sa fim "unici".

Referitor la tema de dezbatere, Iuga Iza spunea : "Eu.Cine sunt eu? Un punct minuscul in aceasta lume, ca o stea printre milioane de alte stele. Dar totusi fiecare are viata lui. Pe cat de mica, pe atat de smnificativa. Am si eu povestea mea ca toata lumea Iar cand eu nu voi mai fi o stea acolo , in indepartatul si gigantul univers va straluci pentru mine,in amintirea mea, pierduta printre mii de alte stele. Eu sunt o fiinta, un om cu sentimente. Un om care incearca sa-si croiasca un drum in viata, un om care incearca sa-i dea vietii rost.Sunt un suflet printre milioane de alte suflete , caruia ii place viata. Pentru a putea duce o viata plina de bucurie si fericire este nevoie sa ne cunoastem, sa ne intelegem, sa ne respectam si sa ne ajutam aproapele, pentru a putea trai impreuna , fara a ne face rau unul altuia.Eu incerc sa fiu o fire vesela si optimista,pentru a putea merge mai departe. Cu totii incercam de mici sa invatam cat mai bine, insa nu doar la scoala trebuie sa invatam, ci ar fi foarte bine sa invatam si din propriile noastre greseli, pentru a le evita si a duce o viata plina de fericire."

Cine sunt - Raspunsul este evident si de bun-simt: eu sunt eu, si cu asta, basta. Fiecare dintre noi e o persoana unica in lume si nimeni nu are cum sa te cunoasca mai bine decat te cunosti tu insuti... e suficient sa te analizezi un pic si ai gasit raspunsul. Ce sunt? Om. Ce vreau? ...Asta poate fi putin mai complicat, dar odata ajuns/a la o anumita varsta incepi sa iti dai seama singur/a ce vrei si ce nu vrei sa faci cu viata ta. Cum sunt? Intrebarea seamana suspect de mult cu "Cine sunt?" si, din nou, un pic de introspectie si ai gasit raspunsul, atata timp cat esti suficient de sincer fata de tine incat sa te vezi si cu bune, si cu rele. In fine, Cum ma percep ceilalti? La intrebarea asta as raspunde cu doua alte intrebari. In primul rand, cine sunt acesti "ceilalti"? Iar in al doilea rand, cat de mult conteaza felul in care esti perceput/a de ceilalti? Odata rezolvate cele doua intrebari iti dai seama daca e cazul sa te obosesti sau nu cautand un raspuns la intrebarea originala.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

Identitate - Cine sunt eu? Empty
MesajSubiect: Re: Identitate - Cine sunt eu?   Identitate - Cine sunt eu? Icon_minitimeMier Apr 22 2015, 20:55

Si mie mi se pare intrebari destul de intalnite. Adica si eu mi le pun cam mereu. Cateodata ma uit in oglinda si pur si simplu nu imi vine sa cred cum arat, cum sunt ca om, cum gandesc. Cateodata nici eu nu stiu ce vreau, adica vreau multe chestii, dar nu sunt sigura ce vreau cu adevarat. Cum sunt? Acum sunt bine, peste 2 secunde am o migrena, peste 5 minute dorm, ma simt ciudat. Cum ma percep ceilalti? Nu prea imi pasa. Fiecare e liber sa aibe o parere atata timp cat si-o sustin prin argumente sigure. Daca cineva vine si iti spun ca esti prost si pleaca inseamna ca el e prost. Cand aduce argumente se schimba situatie. Acum depinde si de puterea de convingere a argumentelor. Si cea mai importanta pe care mi-o pun mereu: Ce sunt eu? Pai s-o luam usor: Sunt un om printre cele alte 7 miliarde, sunt un suflet lasat de Dumnezeu, sunt o fiinta capabila sa invete, sa greseasca, sa reuseasca. Dar de fapt ne-am intrebat vreodata ce suntem noi cu adevarat? Da. Suntem oameni, dar ce am si noi fara un Dumnezeu, fara niste principii, fara cunostinte, fara familie, fara iubire? Am si niste suflete izolate, pustii, cum e vorba aia : '' Care fac umbra pamantului degeaba. ''
E foarte greu sa intelegem unele lucruri din acesta viata, dar cel mai greu e sa intelegem viata.
Sus In jos
 
Identitate - Cine sunt eu?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 665 - Cine sunt acum
» DBS: Episodul 83 - Formarea Echipei Reprezentante a Universului 7! Cine sunt cei mai puternici zece?!
» DBS: Episodul 30 - Antrenament pentru Turneul de Arte Marţiale! Cine sunt ultimii doi membri!?
» DBZ: Episodul 214 - Cine se lupta cu cine
» Cine/cu cine/ce fac/unde?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Dezbateri-
Mergi direct la: