Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 O seară cu Masashi Kishimoto la New York

In jos 
AutorMesaj
Kaguya
Ōtsutsuki Leader
Kaguya


Ryo : 757
Likes : 10

O seară cu Masashi Kishimoto la New York Empty
MesajSubiect: O seară cu Masashi Kishimoto la New York   O seară cu Masashi Kishimoto la New York Icon_minitimeVin Aug 26 2016, 18:47

   Naruto a debutat în Japonia, în revista săptămânală de manga Shounen Jump, în 1999 și a continuat vreme de 15 ani, până în 2014, când creatorul ei, Masashi Kishimoto, a decis că a venit vremea ca povestea să ia sfârșit. Naruto s-a transformat într-un fenomen global odată cu adaptarea sa în anime, iar ninja-ul iubitor de ramen a devenit eroul unor întregi generații din toată lumea.
Succesului anime-ului i-a urmat și traducerea benzilor desenate originale în alte limbi. Astfel, Naruto în format manga este actualmente disponibil în 35 de țări, cu peste 200 de milioane de exemplare vândute la nivel global.

VIZ Media, editura responsabilă pentru varianta nord-americană a benzii desenate Naruto, a reușit să-l convingă pe Masashi Kishimoto să facă o primă apariție în public în afara Japoniei, la New York Comic Con, în 8 octombrie, unde fanii Naruto au avut, în sfârșit, posibilitatea de a-l vedea pe maestru la lucru și de a-i pună toate întrebările posibile.
Mii de fani l-au primit pe Kishimoto, cu urale asurzitoare, pe scena principală de la New York Comic Con, unde a venit împreună cu editorul său japonez, Jo Otsuki, și cu interpreta.
Conform Emertainment Monthly, când Kishimoto a fost întrebat dacă îi venea să creadă că Naruto a ajuns la final, acesta a spus:
„De fapt, știți, nu mi-am imaginat niciodată... Îmi imaginam că s-ar putea să fie anulat după a zecea săptămână! E un lucru care se întâmplă des la [Shounen] Jump. Dacă nu ai destui fani după capitolul zece, ești gata!”
„Aș spune că viața mea a devenit mai ușoară de când am terminat de desenat seria”, a adăugat Kishimoto. „Pe când desenam ultimul capitol, mi s-a spus că voi lucra la scenariul pentru Boruto. A fost prima dată când am putut să lucrez singur la un scenariu. De-abia recent am putut să mă relaxez și să petrec mai mult timp cu copiii mei. Doar după ce am terminat scenariul și a început producția, am putut să iau o pauză”. A recunoscut că n-a putut nici măcar să meargă în luna de miere cu soția sa din cauză că a fost prea ocupat cu Naruto!

O seară cu Masashi Kishimoto la New York Naruto72-cover_st8c

Moderatorul l-a întrebat apoi dacă – precum toți protagoniștii din titlurile publicate de Shounen Jump – Kishimoto are vreun rival. El a sugerat că poate Eiichiro Oda, creatorul unei alte foarte populare manga, One Piece, care a început să apară în Shounen Jump la doar doi ani înainte de Naruto, ar fi rivalul lui Kishimoto și a întrebat cum s-a simțit Oda când s-a terminat Naruto.
„Da, într-adevăr, aș spune că rivalul meu este Eiichiro Oda. E interesant faptul că spuneam lucrul acesta eu însumi de la început”, a mărturisit Kishimoto. „Pe spatele volumului 72 de la One Piece, Oda-sensei a recunoscut că și el mă consideră un rival și m-am simțit foarte mulțumit. Seriile noastre au mers în paralel și ne vedeam ocazional și ne întrebam cât vor mai continua manga-urile noastre. Bineînțeles, One Piece continuă și acum. Cred că sfârșitul lui Naruto l-a făcut conștient că poate și One Piece va trebui să aibă un sfârșit”.
Popularitea internațională a lui Naruto a fost doar recent descoperită de creatorul său.
„Am început să-mi dau seama când primul meu editor s-a apucat să-mi dea un teanc de scrisori de fiecare dată când mă vedea. Erau scrisori pe care nu le puteam citi! Eu vorbesc doar japoneză și atunci mi-am dat seama că erau fani de-ai lui Naruto care nu trăiau în Japonia. Doar de când am iPad, am început să văd poze și videoclipuri ale cosplayer-ilor din toată lumea. Asta m-a făcut să-mi dau seama cât de pasionați sunt fanii de munca mea. Odată am încercat să descifrez scrisorile fanilor din străinătate şi voiam să cred că toate sunt pozitive.”
Fiindcă a adus vorba de cosplayer-i, moderatorul a vrut să știe dacă Kishimoto s-a gândit la ei când a creat costumele personajelor.
„Deloc”, a admis, și i-a întrebat pe cosplayer-ii din public dacă nu le sunt iritate frunțile de la benzile ninja, inspirate de Naruto, pe care le poartă, lucru care a provocat râsete din partea celor prezenți.
Manga-urile lui preferate s-au dovedit a fi lucrările unor maeștri precum Osamu Tezuka și Naoki Urasawa.
„Mi-au plăcut și am fost influențat de Phoenix, Slam Dunk, sunt atât de multe, dar aș vrea să menționez și Monster și 20th Century Boys.”
Când a fost întrebat dacă era important pentru el să ajungă la publicul Shounen Jump, cea mai consacrată și bine vândută revistă de manga din Japonia, Kishimoto a răspuns: „Trebuie să recunosc, în ciuda tuturor proiectelor și poveștilor la care m-am gândit, visul meu a fost mereu să fac parte și să am succes în Shounen Jump. Crescând, am citit Shounen Jump în epoca de aur, când aveau serii precum Dragon Ball. Le citeam săptămână după săptămână și de-asta a fost mereu un țel pe care voiam să-l ating”.
Kishimoto a făcut apoi o demonstrație de desen pentru public. L-a desenat bineînțeles pe Naruto prima dată și moderatorul a cerut publicului să sugereze un al doilea personaj. Răspunsul a fost copleșitor, iar în cele din urmă Kishimoto a decis să-l aleagă pe Jiraiya, datorită unui cosplayer din mulțime.
O seară cu Masashi Kishimoto la New York CQ6jGB4UkAA4Qgz
După ce a terminat desenul cu Jiraiya, Kishimoto a spus: „Este prima dată când îl desenez pe Naruto de ceva vreme. Sunt jenat să recunosc că nu mi-am amintit cum să-l desenez pe Jiraiya. Am folosit cosplayer-ul lui din public ca referință!”
Când s-a lansat filmul Boruto în Japonia, Kishimoto l-a considerat apogeul carierei sale. Întrebat de ce, el a adăugat:
„Sincer, după cum ziceam cu puțin înainte, a fost prima dată când am putut lucra la un scenariu de la început până la sfârșit. Bineînțeles că nu e singurul la care am lucrat, dar a fost primul pe care l-am scris de la început până la sfârșit singur. Am putut să fac povestea și personajele așa cum am vrut fiindcă voiam să îl fac ca o manga. Am avut onoarea de a-l vedea adus la viață într-un anime. Este, de asemenea, și ultimul capitol din Naruto”.
În încheiere, Kishimoto a spus: „Această întâlnire mi-a adus lacrimi în ochi. Auzisem că mulți fani nu au reușit să ajungă... După ce am văzut cât de mulți sunt deja aici, e uluitor! Naruto este o mică serie la care am început să lucrez acum câțiva ani fără să mă gândesc la impactul pe care îl va avea. Să știu cât de multă lume mi-a iubit munca, singurul lucru pe care îl pot spune e: mulțumesc”.
Sus In jos
 
O seară cu Masashi Kishimoto la New York
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Naruto :: Informaţii-
Mergi direct la: