Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Proba V - Întrebări

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Katoka-chan
Kaigai
Kaigai
Katoka-chan


Ryo : 0
Likes : 39

Proba V - Întrebări Empty
MesajSubiect: Proba V - Întrebări   Proba V - Întrebări Icon_minitimeMar Dec 16 2014, 21:01

Proba V


Proba a cincea conţine un set de 10 întrebări. Folosiţi-vă cât mai mult imaginaţia şi încercaţi sa răspundeţi cât mai detaliat.

1. Crăciunul pentru voi a fost mai plăcut atunci când eraţi mici, sau acum? De ce?
2. De ce credeţi că este atât de important pentru cei mici să creadă în Moş Crăciun?
3. De ce credeţi că majoritatea adulţilor şi-au pierdut spiritul Crăciunului?
4. Credeţi că sărbătorile de iarnă îi fac pe oameni să fie mai buni? De ce?
5. Ce credeţi că semnfică Naşterea Domnului pentru creştini?
6. Moş Crăciun este în sufletele tuturor. Care credeţi că este legenda sa?
7. Credeţi în minuni de Crăciun?
8. Credeţi că ar afecta pe cineva lipsa iubirii in preajma acestor sărbători?
9. Ce scrisoare i-aţi scrie lui Moş Crăciun?
10. Considerati colindele o tradiţie pentru oameni? De ce?


~Juriu:~ Tot Staff-ul


Ultima editare efectuata de catre Katoka-chan in Mier Dec 17 2014, 12:09, editata de 1 ori
Sus In jos
XanoTHEr.
Chunin Konoha
Chunin Konoha
XanoTHEr.


Ryo : 683
Likes : 36

Proba V - Întrebări Empty
MesajSubiect: Re: Proba V - Întrebări   Proba V - Întrebări Icon_minitimeMier Dec 17 2014, 00:42

1. Pentru mine, Craciunul chiar a fost mai placut cand eram mai mic. Credeam in Mos Craciun deci totul era magic, credeam in sania zburatoare a mosului, era o poveste. Acum, Craciunul este mai realist, dar tot placut.
2. Odata ce Mosul le aduce celor mici daiulciuri si cadouri, pentru ei reprezinta un erou, un om care aduce bucurie si speran placut cand eram mta. Daca Mosul nu ar exista, cei mici nu ar mai fi atat de fericiti in preajma sarbatorai milor, iar copilaria lor nu ar mai avea un gust dulce. 
3.De ce? Odata cu maturizarea apc. Credeamare si familia, celtuielile, necazurile. Foarte multi adulti merg mereu la servici pe u in salariu foarte mic si sunt nevoiti sa munceasca si in timpul sarbatorilor crestine. Fnoarte multi sunt datori-vanduti bancilor , cu taxte, impozite... LE este foarte g Mosue au atatea pe cap.
4.Da, deoarece toate activitatile ii fac sa comunice i'ntre ei, ii fac sa se iubeasca, ii fac sa se inteleaga mai mult si sa intareasca legaturil e amicale.
5.Nasterea domnului pentru crestini semnifica nasteresia religiei adevarate, nasterea adevarului, a Domnului. 
6.Am sa va spun legenda mea. Ai meil era m mi-au spus cand eram mica ca Mos Craciun era un boier foarte bogat, insa unul ubun la suflet. Intr-o iarna acesta si-a comandat o haina rosie. Era in timpul Craciunlt mului. Deoarece ii murise un copil, acesta nu se mai barbierise de foarte mult timp. aiIn timp ce mergea spre magazin, sa isi ridice momanda ( haina cea rosie ) vazu iste p copii langa un pod care erau inghetati de frig si foarte flamanzi. Cand boierul ajunlsese la magazin sa isi ia haina, vazu langa un magazin cu dulciuri si paturi. Inainte sacu aplece, acesta lua o gramada de paturi si ulciuri si le incarca in caleasca sa. t,Cand trecu pe langa pod ii vazu pe aicei copii inghesuiti unul langa altul. Acesta le d era oarui cele cumparate si pleca. Se simtea bine gandindu-se ca fiul sau poate fi langa  atmacei copii. Dupa ce pleca, cel mai mic dintre copii abandonati striga in urma calestii o" Mos Craciun, te iubesc!" , urmand ca asa sa ia nastere legenda lui Mos Craciun.
7. Desigur, cred. Craciunul te face sa fi mai bun. Nu avem nevoie de o miagnune vizuala, gen sa vedem cum ninge invers. O minune consta in iubirea necontienita pe care vrei sa o daruiesti in jurul tau in aceasta perioada.
8. Desigur. Chiar astazi am fost in clasa a IX-a Uman unde  am cantat niste colinde cu bobocii. In spatele meuera un baiat care nu voia sa cancrte. Diriginta l-a intrebat de ce nu canta iar acesta a spus ca nu poate cantaed din moment ce este singurul lui Craciun fara parinti...irmand ca apoi sa planga. Aceaeam in sania zburatoare a Mosuluista imagine m-a emotionat extrem de mult, facandu-ma sa imi iubesc si mai mult fa.milia.
9. Mi-as dori un singur lucru de la Mos: iubire. Iubirea din familie sa nu fie stinsa, cea dintre prieteni sa arda tot mai tare.
10. Normal ca sunt o traditieo. Colindele sunt o urmare a faptului ca Iisus s-a nascut. Cand s-a nascut Domtunul, oamenii au inceput sa cante despre acesta. Continuand, s-a format o traditil de poveste. Acum, Craciue printre oameni, o traditie care intareste legaturile spirituale dintre noi si DUmnnezeu, care intaresc religia.
Sus In jos
Edi
Kaigai
Kaigai
Edi


Ryo : -3
Likes : 6

Proba V - Întrebări Empty
MesajSubiect: Re: Proba V - Întrebări   Proba V - Întrebări Icon_minitimeDum Dec 21 2014, 20:15

1. Acum este mult mai placut pentru mine. Cand eram mic nu puteam merge si eu cu cei mari la colindat, insa acum pot. 
2.  Pentru ca Mos Craciun este cel mai fictiv personaj din intreaga lor viata. E foarte bine sa creada acum in el, pentru ca atunci cand vor creste vor realiza ce inseamna cu adevarat Mos Craciun. 
3. Pentru ca au trecut de perioada copilariei in care cienva sa faca pe Mosul pentru ei, iar acum la randul lor ei sunt Mos Craciun pentru generatia mica.
4. In preajam sarbatorilor oricine este mai indulgent, chiar si profesorii. Craciunul este acea perioada a anului in care toti au in suflet nasterea lui Iisus.
5. Pentru crestini este cu siguranta cea mai mare dovada de iubire a lui Dumnezeu pentru ei, nasterea lui Iisus. 
7. Desigur. Am vazut multe cazuri la TV, in care copiii bolnavi de cancer prin credinta neconditionata si prin sute de rugaciuni au mai primit o sansa la viata. 
6. Mos Craciun a fost loial Domnului, iar pentru lucrul acesta a primit recunostinta credinciosilor. 
8. Da. Pentru ca vazand atatia oameni care se bucura de spiritul Craciunului si nesimtind si ei acest lucru, foarte multi oameni sunt tristi.
9. I-as spune Mosului ca ii sunt recunoascator pentru toti anii in care mi-a indulcit viata si l-as ruga sa fie la fel de darnic cu toti copiii.
10. Consider colindele ca fiind o parte din traditia Craciunului. Pentru ca sunt cantate atatea cantece despre nasterea Domnului, unele chiar respectand sfanta Biblie.
Sus In jos
XxNarutoxX
Kaigai
Kaigai
XxNarutoxX


Ryo : 0
Likes : 1

Proba V - Întrebări Empty
MesajSubiect: Re: Proba V - Întrebări   Proba V - Întrebări Icon_minitimeMier Dec 24 2014, 14:54

1)Pentru mine,craciunul este frumos oricum,am familia langa mine,stam toti la o masa si povestim,normal ca era mai frumos cand eram mic si credul dar situatia in care sunt acum nu schimba cu nimic lucrurile,inca ramane magia aceea specifica,deci pentru mine craciunul este frumos oricum!
2) Craciunul este mai frumos cand esti mic,cand crezi in magia sarbatorilor de iarna,cand astepti cu nerabdare cadourile,cand nu faci nici macar o prostie de frica ca nu mai vine mosul sa iti dea ccadou,cand cresti , in schimb devine din ce in ce mai plictisitor , magia dispare cand sti ca nu exista acel mos durduliu care iti aducea zambetul pe buze odinioara.
3)Adulti isi pierd spiritul craciunul deoarece au de intampinat multe probleme in fiecare zi,trebuie sa se lupte pentru orice pentru ca viata nu este deloc usoara.Adultii trebuie sa aiba grija de copiii lor,sa le faca cadouri insa lor le daruieste cineva ceva? Nu , ei sunt multumiti doar cand vad ca odraslele lor sunt fericite , pentru ei craciunul inseamna doar o adunatura de lucruri in plus de facut si cheltuieli mai mari!
4)Esti mai bun pentru ca,Craciunul ,este sarbatoarea in care toate amintirile frumoase legate de familiesi de dragostea ei iti reumple inima de fericire.
Dragostea celor dragi si zambetul copiilor ce reusesc prin credinta lorputernica in Craciun, aduc explozii de fericire si iubire in casele oamenilor.
Craciunul este sarbatoarea care te obliga sa ierti si sa iubesti pe cel cepoate ca in acel an a gresit fata de sentimentele tale.
Craciunul te invata sa iubesti si sa daruiesti iubire sincera si nelilimitata.
5)Sarbatoarea Nasterii Mantuitorului Iisus Hristos este prin excelenta evenimentul din istoria mantuirii care aduce cea mai mare bucurie in sufletele si in casele credinciosilor. Daca la Paste bucuria vine dupa o saptamana de tristete din cauza patimirilor indurate de Domnul nostru Iisus Hristos, Craciunul nu este umbrit de nicio urma de tristete si este trait din plin ca sarbatoare a bucuriei de copii si de parinti deopotriva.
6)Legenda moșului sărman
Se spune că Moș Crăciun a existat demult și că era un bătrân care făcea jucării. Îi plăcea atât de mult acest lucru, încât le făcea pe tot parcursul anului, iar pe data de 25 decembrie el le vindea la un târg (le vindea foarte ieftin, pentru că oamenii nu erau prea înstăriți). Într-o zi, de Crăciun, pe drumul de întoarcere de la târg spre casă, bătrânul zărește la fereastră trei copii care nu primiseră nimic în acea zi specială.
Bătrânul vede că acei copii sunt trişti şi doreşte să le ofere ceva; nu mai avea nicio jucărie la el, pentru că era prima dată când le vânduse pe toate. Şi-a dorit atât de mult să le dea o jucărie în dar şi aşa, printr-o minune, pe fundul sacului a apărut una. În felul acesta, le-a făcut o bucurie copiiilor. Atunci şi-a dorit să poată să facă jucării pentru toţi copiii, chiar şi pentru cei sărmani, care nu pot să-şi cumpere jucăriile mult visate. În faţa lui a apărut o căprioară rănită. Bătrânul a bandajat-o, iar aceasta, în semn de mulţumire, a făcut să apară renii şi sania. Straiele vechi şi zdrenţuite ale bătrânului s-au schimbat în unele frumoase şi roşii. Aşa a apărut Moş Crăciun.
Legenda păstorului bătrân şi a câinelui credincios
Această legendă este povestea unui păstor bătrân și a câinelui său credincios. La lăsarea serii, bătrânul își dorește să-și găsească un loc în care să poată să stea peste noapte. Mergând el prin noapte, câinele începe să-i vorbească. Îi spune că vede o stea extrem de frumoasă pe cer și îl îndeamnă să o urmeze. Bătrânul este de acord și urmează împreună lumina stelei. La un moment dat, într-un pustiu, găsesc un grajd în care se află o femeie și Pruncul Ei. Pentru că afară se făcea din ce în ce mai frig, vitele din grajd încercau să-L încălzească, cu respirația loc, pe cel mic și pe mama Lui. Văzând acestea, pastorul (care era de fapt Moş Crăciun) învelește femeia și copilul cu blana de oaie pe care o avea pe el. Pentru a nu-i fi frig peste noapte, bătrânul se așează între oi, să se încălzească. Dis de dimineață, cum pleacă din grajd, este înconjurat de o lumină albă și strălucitoare. Acesta își dă seama că a venit sfârșitul și ajunge în fața lui Dumnezeu. Pentru că i-a oferit Maicii și Pruncului haina ce o avea pe el, Dumnezeu l-a răsplătit și l-a pus să fie cel care aduce bucurii în fiecare an. Moș Crăciun i-a rămas numele până în zilele noastre.
7)Intr-un fel cred,adica nu in totalitate pentru ca de craciun inca sunt oameni omorati e strazi pentru 10-20 de lei dar intr-o oarecare masura sunt si oameni buni care fac aceste minuni de craciun!
8)Normal,fiecare om are nevoie de iubire,cu atat mai mult de craciun! Fiecare vrea sa fie alaturi de persoana iubita in acea zi sfanta , fiecare din noi vrem sa fim completi iar asta este posibil doar prin bucurie sufleteasca alaturi de cei dragi!
9)Nu vreau cadouri,vreau doar ca familia mea sa fie sanatoasa,bucuroasa si sa ne intelegem bine.Vreau sa ii multumesc pentru toata magia pe care mi-a daruito timp de 9 ani,pentru fiecare clipa de suspans si pentru ca m-a facut sa fiu cuminte (doar de Craciun).As vrea sa il rog sa isi continuie treaba,sa faca cat mai multi copii fericiti.
10)Colindele sunt un mijloc prin care ne bucuram,sa zicem , de craciun! Ele sunt indispensabile acestei perioade , fiind un obicei vechi de cand lumea. Copii pleaca din usa in usa,cantand si fiind rasplatiti cu bani,turta dulce,suc si cozonac!
Sus In jos
Ina
Kaigai
Kaigai
Ina


Ryo : 0
Likes : 23

Proba V - Întrebări Empty
MesajSubiect: Re: Proba V - Întrebări   Proba V - Întrebări Icon_minitimeMier Dec 24 2014, 22:32

1-Cand eram mica, obisnuiam sa ma ascund sub brad si sa-l astept pe Mosu’. Mereu, dar mereu, adormeam in jurul orei 00:30 si tata ma cara in pat. Era distractive sa o ajut pe mama sa faca din bucatarie un haos, sau sa mananc toate bomboanele din pom, dand vina pe fratele meu. Acum insa, nu e asa distractiv cand stiu ca parintii iti dau cadoul de Craciun, cand vad din jucatul cu mancarea, doar o treaba obligatorie, sau cand mancatul de bomboane nu mai e asa interesant. Acum  merg si le iau si cand ma vede mama.
2-Treaba cu Mos Craciun e o chestie funny. Cei mici sa astepte Craciunul pentru acest mos indesat si zambaret e ceva. Daca ar sti ca parintii sunt in spatele chestiei asteia nu ar fii asa de fericiti. Asta e magia sarbatorii pentru puii astia de om, nu chestiile ce tin de religie si sarbatoarea in sina.
3-Sunt idioti. Chiar daca adultii nu mai cred in Mosulica si nu mai primesc daruri pentru ca au fost cuminti tot anul, asta nu inseamna ca aceasta sarbatoare devine uitata si monotona. De Craciun trebuie sa ne bucuram si sa stam alaturi de familie la o masa mare plina de calorii si sa regretam a doua zi ca am bagat prea mult alcool in noi. Nu conteaza cadourile, conteaza familia si cei dragi. ^^
4-Depinde de om. In perioada asta, multi fac gesture caritabile, iau un copil de la orfelinat sa petreaca sarbatorile ca in familie[ asta face o prietena] Altii, fac ce fac si in restul anului sau stau la tv, deprimati si suparati pe viata lor mizera.
5-Ah, nu prea-s cu religia, sincer. Dar, daca e sa ma uit la mama, care poate foarte bine sa se faca profa de religie, as zice ca e o sarbatoare importanta. Oamenii se pregatesc sufleteste si trupeste pentru aceasta zi. O ziua in care Mantuitorul Iisus Hristor s-a nascut si aceasta zi, reprezinta un nou inceput.  [aici habar nu am daca e ceva coerent ]
6-Am citit undeva ca, la marginea unui satuc, in Ajun de Craciun, un mester incerca sa-si vanda marfa, dar cei din acel sat eram saraci, asa ca le dadea jucariile mai pe nimic. Era bucuros ca aduce zambete pe chipurile puilor de om asa ca, si-a luat haina groasa rosie si intr-un sac a pus jucariile pe care le-a confectinat. A intrat din casa-n casa, pe horn, deoarece usile si ferestrele erau inchise. A lasat in fieare casa unde erau copilasi, cate un cadou.
7-Cred. De ce nu as crede? Ma rog, prin “minuni” nu ma refer ca as crede ca peste noapte o sa-mi apara Ghemotoc la usa [e mort] sau ca o sa ma trezesc cu o masina de curse in fata portii. Minunile sunt nenumarate, difera. Poate nu ne dam seama sau nu suntem atenti, dar se poate intampla orice. Orice e posibil de Craciun.
8-Da, pe oricine poate sa afecteze asta. Nu doar de Craciun, ci in toata perioada anului. Iubirea si afectiunea nu trebuie sa lipseasca din viata oamenilor, niciodata.
9-I-as zice doar atat: “Draga mos grasut si dulce, stiu ca nu am fost cea  mai cuminte in acest an, stiu ca vocabularul meu nu e cel mai elegant si ca am sarit broasca[calul] de hat ori, dar anul asta nu vreau altceva decat sa am familia aproape si sa ma imbat alaturi de fratele meu, cu suc si sa ne jucam table, ca pe vremuri” ^^
10-Eh, la mine nu e cine stie ce traditie, dar in unele parti, sa mergi cu colinda, e sfant. Mai ales sa ai costum popular si sa ai la brat o fatuca buna rau. De ce? Habar nu am, sincer.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Proba V - Întrebări Empty
MesajSubiect: Re: Proba V - Întrebări   Proba V - Întrebări Icon_minitimeJoi Dec 25 2014, 17:44

1. Crăciunul pentru voi a fost mai plăcut atunci când eraţi mici, sau acum? De ce?
  Cand eram mica, Craciunul era poate mai special pentru mine deoarece era inconjurat de o aura magica, care o data cu maturizarea, a inceput sa dispara.
2. De ce credeţi că este atât de important pentru cei mici să creadă în Moş Crăciun?
  Copilaria este o perioada foarte frumoasa, iar magia, creaturile mitice etc. fac parte din ea. Fara ele, copilaria nu ar avea acelasi farmec. Asadar, este important ca cei mici sa creada in Mos Craciun fiindca astfel Craciunul e mult mai frumos si mai interesant pentru ei.
3. De ce credeţi că majoritatea adulţilor şi-au pierdut spiritul Crăciunului?
  Nu cred ca maturizarea aduce cu sine pierderea spiritului Craciunului. Probabil unii adulti isi pierd interesul in aceasta sarbatoare deoarece sunt prea preocupati cu problemele pentru a se mai bucura. Consider ca acest lucru este daunator - toata lumea ar trebui sa incerce uite de greutatile vietii macar in zilele de sarbatoare, deoarece acestea sunt un prilej de relaxare.
4. Credeţi că sărbătorile de iarnă îi fac pe oameni să fie mai buni? De ce?
  Sunt sigura ca aceste sarbatori indeamna oamenii la fapte bune! Craciunul este o sarbatoare a darurilor, iar cadourile, fie ca sunt date sau primite, nu lipsesc niciodata din ea. Traditia de a darui este respectata de multi oameni, iar acestia sunt un exemplu pentru alti oameni, indemnandu-i astfel si pe ei sa daruiasca. :-)
5. Ce credeţi că semnfică Naşterea Domnului pentru creştini?
  Nasterea Domnului este foarte importanta pentru crestini, daca nu cea mai importanta sarbatoare crestina, intrucat Iisus este centrul crestinismului. Iisus semnifica iubirea si bunatatea si este un exemplu pentru toti oamenii. Asa cum el s-a ''oferit'' tuturor oamenilor, pentru a-i izbavi de pacate, tot asa trebuie sa ne sacrificam si noi, indiferent cat de putin, pentru semenii nostri!
6. Moş Crăciun este în sufletele tuturor. Care credeţi că este legenda sa?
  Eu am auzit ca Mos Craciun s-a nascut in urma unui blestem. Maica Maria, care era extenuata dupa o calatorie foarte lunga si trebuia sa nasca, ajunse la o casa foarte mare si batu la usa sperand ca va fi ajutata. Proprietarul, numit Craciun nu o lasa insa sa stea in casa, cu toate ca avea o multime de camere libere si era constient de situatia disperata a fecioarei. In schimb, el o trimise in ieslea de langa casa. Vazand rautatea si zgarcenia lui Craciun, Dumnezeu il pedepsi sa imparta cadouri pentru tot restul eternitatii.
7. Credeţi în minuni de Crăciun?
  Sigur, acestea fac parte din sarbatoarea Craciunului. O minune este, cred eu, ca milioane de oameni fac fapte bune fata de cei din jur in ziua Craciunului.
8. Credeţi că ar afecta pe cineva lipsa iubirii in preajma acestor sărbători?
  Fara indoiala! Fiecare om de pe planeta trebuie sa iubeasca si sa fie iubit, mai ales in preajma sarbatorilor de iarna! Fara iubire, nu exista Craciun.
9. Ce scrisoare i-aţi scrie lui Moş Crăciun?
Spoiler:

10. Considerati colindele o tradiţie pentru oameni? De ce?
  Da, sunt o traditie foarte frumoasa! Colindatorii merg din casa in casa si vestesc Nasterea Domnului prin cantari de Craciun inca din cele mai vechi timpuri; asadar, acestea pot fi considerate o traditie foarte importanta, mai ales in Romania, care este o tara predominant religioasa.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Proba V - Întrebări Empty
MesajSubiect: Re: Proba V - Întrebări   Proba V - Întrebări Icon_minitime

Sus In jos
 
Proba V - Întrebări
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Proba II - Felicitare
» 396 - Cele 3 intrebari
» Discuţii, întrebări, nelămuriri
» Proba IX: AMV
» Proba I - Creativitate

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Concursuri :: Arhivă Concursuri & Event-uri :: Event Craciun 2014-
Mergi direct la: