Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Lumina Lunii

In jos 
AutorMesaj
DisbeliefE
Kaigai
Kaigai
DisbeliefE

Ryo : 0

Lumina Lunii Empty
MesajSubiect: Lumina Lunii   Lumina Lunii Icon_minitimeDum Ian 04 2015, 15:58

Lumina Lunii

Capitolul I

Introducere personaje:

Nevro(17): Un baiat incapatanat ce doreste sa scape de viata lui zilnic plictisitoare.
Selia(17): O fata misterioasa,dotata cu o exceptionala frumusete si note excelente.
Celestia(17): O fata sincera,colega de clasa cu Nevro.
Alan(17): Un prieten si coleg de clasa cu Nevro.

Nu era nici o zi in care sa nu aud acel nume.
-Selia este asa de frumoasa-a murmurat colegul meu Alan,intr-o clipa toti studenti masculini au inclinat capul profund.
-Ascultati,baieti,nu lasati ca finul ei corp sa va insele!Intelegeti?Pentru ca ea are si...sani!
Privirile lor insolente s-au centrat pe fata in cauza,Selia,care era inconjurata de un grup de fete.
Daca ar trebui sa o descriu pe Selia intr-un cuvant,as zice ca este frapanta.
-Nu esti de acord Nevro?
-Daca tu zici...
-Asta chiar ca este un raspuns rece!Esti într-adevăr un barbat?Daca este un munte,urca-l!Daca este o fata frumoasa,indragosteste-te de ea!Nu inseamna asta sa fii un barbat?
Baieti,dirijati de Alan,au inceput sa arate reactii exagerate la raspunsul meu indiferent.
-Bine,eu doar m-am gandit ca ea e perfecta.
Ea avea o fata frumoasa,cu o buna figura si note remarcabile.Personalitatea ei agreabila o facea destul de populara.
Aparent,ea era buna si la sport.Selia parea sa fie o fata perfecta.
-Cum e sa fi perfect rau?
-Nu am zis ca e rau.Doar ca nu ma pot relaxa in jurul ei.
-Ah,e adevarat.Pana la urma,Selia nu e la indemana noastra...
Din fericire,Alan a interpretat declaratia bine.
Impresia mea cinstita era ca ea era asa de perfecta ca era plictisitoare si stand langa ea m-ar ineca.Poate fi pentru ca personalitatea mea e putin sucita,
dar am mentinut in secret o distanta de ea pentru ca nu am putut descoperi un loc comun intre noi.Totusi,baieti pareau sa fie foarte interesati in ea si au inceput sa discuta zvonuri despre ea.
-Am auzit ca are un iubit la universitate,este adevarat?
-Tipul ala care e cu 3 ani mai mare ca ea?
-Nu glumesc!Dar am auzit ca cineva a vazut-o cu profesorul de matematica iesind dintr-un hotel.
Nu era necesitate de imagini.Ea era cu adevarat o stea.Inca o data mi-am dat seama cat de speciala era.Cu toate acestea,
poate ca ea nu era fericita cu reputatia aia speciala.Cel putin eu nu as putea suporta.
-Sunt doar zvonuri fara vreo credibilitate.
Un raset mi-a scapat pentru ca discutau foarte serios si cu energie.
-De ce nu o intrebati?
De aceea,eu am pus intrebarea asta.Doar pentru distractie.Si cum era de asteptat,am fost respins.
-Daca vreti,pot sa ma duc sa o intreb eu,ca reprezentantul clasei.
-Asteapta!Nevro!Nu te grabi!Ce o sa facem daca zvonurile sunt adevarate?-Alan oprinduma repede.
-Poate ca sunt doar zvonuri!
-Si daca sunt zvonuri adevarate?
Ceilalti dadu din cap,de acord cu Alan.
-E posibil.Daca este vorba despre Selia,foarte posibil!
Intr-adevar,Selia era speciala.S-ar putea zice ca e de o natura diferita.Tinand cont ca ea tot timpul actua cu maturitate,era greu de crezut ca ea avea aceeasi varsta ca noi.
-Adevarul se ascunde in intuneric,nu-i asa?
Nu conta care era adevarul,eu eram calm,pentru ca nu ma deranjam pentru Selia ca si ceilalti.
-Nu ti se pare ca este neproductiv?Daca intorci ochi de la adevar,niciodata nu o sa obtii cea ce cauti!
-Nu ma intereseaza!Acum cateva zile,cineva s-a declarat Seliei si a fost aspru respins.Daca din neglijare incerci sa ajungi la ceva ce este la un nivel diferit,o sa cazi si o sa te lovesti tare.
-Eu prefer idealul mai presus de realitate!Inca s-ar putea zice ca vrem ca Selia sa fie sursa fantaziilor noastre pentru eternitate.
Eram asa surprins de grupul asta ca puteam doar sa rad.
-Adolescenta e o minunatie,nu e asa?
-Hei!Avem 17 ani,lasa-ne sa visam!
Dupa cum pare,nu trebuia sa ma rad.
-Daca tot insistati,nu va mai deranjez.
-Insistam!Nu zdrobi visele unor baieti asa delicati ca noi!
-Ai vrut sa zici"unor baieti perversi ca noi"
-Atunci ce ii place dragului nostru Nevro?Apropo,celebritatile nu sunt permise.
Alan a lansat un contraatac neasteptat.
-Hai!Spune!
-Pai,sa vedem...
De fapt,nu era nici o fata ce as fi putut mentiona,dar in situatia aceea,trebuia sa zic ceva.
-Cred ca Celestia e draguta.
Eu doar am pronuntat primul nume care mi-a venit in minte,dar toti pareau dezamagiti de raspunsul meu.

Scuzati greselile de ortografie.Astept pareri.
Probabil voi continua.
Sus In jos
Chocolate
Kaigai
Kaigai

Lumina Lunii Empty
MesajSubiect: Re: Lumina Lunii   Lumina Lunii Icon_minitimeDum Ian 04 2015, 17:05

Au.
Nu zic acum că ideea nu ar fi bună. Nu e strălucită, dar dacă știi să te joci puțin cu personajele, obții ceva cel puțin interesant. Așadar nu zic că nu e bună ideea. Dar forma este... este... nu pot să zic, pentru că aș folosi cuvinte destul de urâte.
În primul rând, prea mult dialog, mult prea mult dialog fără sens, niciun pic de descriere și mult prea puțină narațiune; nu prea îmi place ideea de a înșira personajele la începutul poveștii. Și pe lângă toate astea, ai multe greșeli. De tastare, de exprimare, de care vrei tu--unele expresii mi se par traduse prea literal din engleză, ai unele cuvinte care nici nu cred să existe în română, și astea ar fi primele lucruri care îmi vin în minte.
Sfatul meu, încearcă să îți revizui lucrarea înainte de a posta.
Sus In jos
Fallen Miko
Kaigai
Kaigai

Lumina Lunii Empty
MesajSubiect: Re: Lumina Lunii   Lumina Lunii Icon_minitimeDum Ian 25 2015, 02:03

Mult prea mult dialog ... În mintea ta , cred că deja cunoști detaliile dar asta nu e manga , trebuie să știm și noi despre personaje , place-uri s.a.m.d

Aștept descriere , și repet ... Asta nu este o manga . fericit
Sus In jos
Nekirus
Kaigai
Kaigai
Nekirus

Ryo : 3

Lumina Lunii Empty
MesajSubiect: Re: Lumina Lunii   Lumina Lunii Icon_minitimeSam Feb 14 2015, 18:48

Vai Doamne! Ce-ai făcut cu scumpa mea română? Ai mutilat-o în ultimul hal. Ai grijă la felul în care scri și te exprimi. Se vede de la o poștă că tu gândești în engleză și scrii în română, da trebuie să înțelegi că unele cuvinte și expresii din engleză traduse literar cum faci tu sună foarte urât.
Povestea e, e, e...adică ce vreau eu să zic e, e, e. Cum s-o zic frumos? Asta nu-i narațiune. Zici c-o arzi pe zona mea, e mai mult un prototip de scenariu de anime. Așa văd eu dialogul abundent, descrierea foarte slab nuanțată și lipsa narațiunii. Dacă tu ți-ai propus să scrii proză nu mergi pe drumul cel bun. Să continui. Ai abordat multe elemente specifice anime-urile clasice. Am avut sezația că urmăresc în permanență un anime. Asta și din cauza contextului în care ai plasat acțiunea, și modul în care ai făcut personajele. Sunt prea tipicizate pe stilul de anime. Ceea ce nu e neapărat un lucru rău, în fond e viziunea ta, tu faci cum vrei. Însă eu nu aș face un anime din ce ai scris tu că aș da faliment. He he! Nu prea s-a petrecut nimic. Ai introdus personajele, le-ai pus într-un context și ai făcut o salată. Din modul în care ai scris nu am putut să-mi dau seama de nimic clar. Înțeleg doar conceptual ce se petrece, nimic concret. Narațiunea e aproape inexistentă, nu folosești suspans și neconcoranțe narative iar personajele tale iau decizii total nejustificate. De ce bastonul lui Trompi Nevro a zis c-o place pe aia? De ce? L-a cum l-ai construit nu cred c-ar fi avut vre-o problemă să recunoască că nu-i atras de nimeni. Și să pic de la 4 dacă am înțeles cine și ce vorbește. Nu puteam să-mi dau seama dacă acum vorbește Nervo sau Alan și asta m-a derutat puțin. La început credeam că-i place de aia, după alfu că nu-i place. E o salată.
Ca să concluzie. Mare atenție la scris, axeazăte mai mult pe situații și acțiune, nu dialog. Încearcă să prezinți personajele în așa fel încât să pot să-mi dau seama cine și ce vorbește și vreau mai mult. Încă povestea ta nu are substanță, dă-i viață. Arată-ne că e ceva de capul ei. Sper că nu mă urăști acum. Dacă o faci, asta e...și te mai aștept cu opere. Chio Chips!
Sus In jos
Hashirama
Kaigai
Kaigai
Hashirama

Lumina Lunii Empty
MesajSubiect: Re: Lumina Lunii   Lumina Lunii Icon_minitimeLun Iun 29 2015, 02:16

T/C
Acest Fic a fost inactiv mai mult de 3 luni , incalcand regula 2 din regulamentul de la FanFiction
2. Ficurile inactive de peste 3 luni se vor muta la Ficuri Blocate. Pentru a-l redeschide trebuie să dați PM unui moderator sau admin, cu numele fic-ului și link-ul spre acesta. a scris:
Sus In jos
Continut sponsorizat

Lumina Lunii Empty
MesajSubiect: Re: Lumina Lunii   Lumina Lunii Icon_minitime

Sus In jos

Lumina Lunii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Fan Fiction :: Fic-uri Blocate-
Mergi direct la: