Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Pedeapsa cu moartea

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Thellussion
Kaigai
Kaigai
Thellussion


Ryo : 0
Likes : 19

Pedeapsa cu moartea Empty
MesajSubiect: Pedeapsa cu moartea   Pedeapsa cu moartea Icon_minitimeDum Ian 18 2015, 17:27

Ce părere aveți despre această ultimă măsură pe care o iau oamenii în cazul unor infracțiuni? Credeți că e corect și moral, sau dimpotrivă...? Ce credeți despre ceea ce s-a petrecut în istorie legat de acest subiect?
Wikipedia a scris:
Pedeapsa cu moartea este uciderea prevăzută prin lege a unui om ca pedeapsă pentru o crimă, pentru care a fost găsit vinovat. De obicei este precedată de un proces judiciar, care se termină cu o sentință de condamnare la moarte. Aceasta este pusă în aplicare prin execuție. Din punct de vedere istoric, executarea infractorilor sau a adversarilor politici a fost o practică comună aproape tuturor societăților. Acum, pedeapsa capitală are o arie de folosire mai izolată, dar mai este încă practicată. În unele țări, celor găsiți vinovați de crimă, spionaj sau trădare li se aplică această pedeapsă. Curțile marțiale dau cel mai des această sentință, fiind comună în dreptul militar.
Ca statul să ia în mod arbitrar decizia de ucidere a unei persoane fiindcă a ucis una sau mai multe persoane, chit că există şansa ca acesta să nu mai facă acel lucru, mi se pare incorect. Mai ales că în unele cazuri nu există obiectivitate, cel puţin la americani știam că ajungeai la condamnarea cu moartea doar dacă omorai un poliţist, vreun birocrat sau dacă e o persoană de culoare ucigând una sau mai multe persoane albe. Deci nici măcar obiectivitatea nu poate fi luată în considerare ca factor. Anyway, nu sunt de acord cu metoda, fiindcă în secolul ăsta când vorbim aşa mult de toleranţă şi mai ales de civilzaţie, suntem totuşi atât de departe de ele... Măcar să încercăm să oprim măcelărirea unor persoane care, chit că au mâinile murdare, nu merită să ne facem de râs specia pentru ei.
Nimeni nu are dreptul sa ia viața altcuiva. Sunt de acord că trebuie să fie pedepsiți într-o oarecare măsură pentru a învăța să joace după regulile societății în care trăiesc, pentru a regreta ceea ce au făcut, dar închisorile sunt o bună soluție pentru a-i ține la distanță de alți oameni nevinovați care ar putea să sufere de pe urma lor. E suficient să fie privați de libertate și puși eventual să muncească, mi se pare că ar fi prea de tot când se ajunge la metode mai puțin ortodoxe de reeducare. Cum am mai spus, oamenii tiind spre emancipare și evoluție din toate punctele de vedere, dar se pare că uită să gândescă moral și să iradieze bunătate în jurul lor. Cu ce ne ajută tehnologia de ultimă oră dacă o folosim pentru a ne omorî între noi?
Sus In jos
Don Vito
Kaigai
Kaigai
Don Vito


Ryo : 0
Likes : 3

Pedeapsa cu moartea Empty
MesajSubiect: Re: Pedeapsa cu moartea   Pedeapsa cu moartea Icon_minitimeDum Ian 18 2015, 19:53

Mmm...nu stiu ce sa zic,prin pedeapsa cu moartea,cei care vor sa comit o infractiune identica cu cea a celui care a fost condamnat,vor lua exemplu si poate se vor abtine.Oricum,nu prea am mai vazut tari care sa aiba aceasta pedeapsa,mai sunt,dar nu asa multe.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

Pedeapsa cu moartea Empty
MesajSubiect: Re: Pedeapsa cu moartea   Pedeapsa cu moartea Icon_minitimeLun Ian 19 2015, 18:03

Ştiţi cum e chestia, nu? Legile nescrise se respecta mai nou. In fine. Sa vedem. Pedeapsa cu moartea? Depinde de gravitatea situatiei. Daca victimele au fost multe si daca a fost o situatie critica, mi se pare normala pedeapsa cu moartea. Adica sa omori oameni nevinovati doar pentru ca vrei tu? Nu mi se pare normal. Am citit pe net ca in alte tari, precum Iran, Irak, Arabia Saudita, etc un jaf care s-a lasat cu victime se poate pedepsi cu moarte. Numarul teroristilor, criminalilor, pedofililor s.a.m.d a crescut foarte mult in ultimii 20 de ani si de aceea au fost luate masuri atat de drastice. Parerea mea. Acum fiecare cum vrea sa priveasca situatia.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Pedeapsa cu moartea Empty
MesajSubiect: Re: Pedeapsa cu moartea   Pedeapsa cu moartea Icon_minitimeMar Feb 24 2015, 20:36

Hei! Eu una tind sa NU fiu de acord cu pedeapsa capitala. In primul rand trebuie sa mentionez ca este cruda si inumana, indiferent de gravitatea faptelor celui care este executat. In al doilea rand, este posibil ca, din cauza imperfectiunilor care exista in sistem, sa se ajunga la ucideri de persoane nevinovate, ceea ce este inadmisibil intr-o societate dezvoltata. De asemenea, o parte dintre cei implicati in activitatile ilegale (cum ar fi omorurile) sufera de boli psihice si deci nu trebuie judecati ca o persoana sanatoasa din punct de vedere mental, intrucat mintea lor nu functioneaza corect si nu le permite sa aiba o intelegere normala a lumii ce ne inconjoara. In trecut, au existat cazuri in care astfel de persoane au fost pedepsite cu moartea, iar eu cred ca trebuie sa facem tot posibilul sa nu repetam aceasta greseala.
Sus In jos
Katoka-chan
Kaigai
Kaigai
Katoka-chan


Ryo : 0
Likes : 39

Pedeapsa cu moartea Empty
MesajSubiect: Re: Pedeapsa cu moartea   Pedeapsa cu moartea Icon_minitimeVin Feb 27 2015, 18:09

Mie mi se pare normal, dar depinde si ce infractiune au comis. Daca un infractor a omorat mai multe persona (criminal in serie) mi se pare normal sa primeasca pedeapsa cu moartea. Daca primeste doar 25 - 30 de ani, cel va opri sa ucida din nou cu sange rece atunci cand va fi eliberat? In cele mai multe cazuri, criminalii in serie sunt oameni cu probleme psihice, nu sunt constienti de ceea ce fac, de aceea nu ar trebui pedepsit ca un criminal sanatos din toate punctele de vedere. Legat de ceea ce ai spus despre America, mereu oamenii de culoare au fost judecati mult mai aspru decat cei albi, din cauza rasismului. Am vazut tot felul de cazuri reale pe un program IDxtra, si in unele cazuri mi se pare normal ca criminalii sa primeasca aceasta pedeapsa, poate altii vor lua exemplu.
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris


Ryo : 0
Likes : 27

Pedeapsa cu moartea Empty
MesajSubiect: Re: Pedeapsa cu moartea   Pedeapsa cu moartea Icon_minitimeVin Feb 27 2015, 23:51

Crestina fiind, nu sunt deloc de acord cu aceasta pedeapsa. Oamenii mor cand vrea Dumnezeu, nu cand vor alti oameni. Daca sunt ucisi pentru ca au ucis, atunci care mai e morala? Daca infractorul a gresit cand a ucis, atunci si altii gresesc cand il ucid pe el. Este inuman. Este raspunderea cu aceeasi moneda, care nu e una prea inteligenta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pedeapsa cu moartea Empty
MesajSubiect: Re: Pedeapsa cu moartea   Pedeapsa cu moartea Icon_minitime

Sus In jos
 
Pedeapsa cu moartea
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 165 - Moartea lui Naruto
» 17 - Moartea lui Gaara
» 350 - Moartea lui Minato
» 67 - Lupta fiecăruia cu moartea
» Episodul 17 - Moartea lui Ichigo

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Dezbateri-
Mergi direct la: