Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Societatea moderna in detrimentul sufletului

In jos 
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

Societatea moderna in detrimentul sufletului  Empty
MesajSubiect: Societatea moderna in detrimentul sufletului    Societatea moderna in detrimentul sufletului  Icon_minitimeDum Ian 18 2015, 19:32

Modernizarea .... un pas enorm la exterior dar regresiv la interior . Ce inseamna asta ? Din pacate cu avansarea tehnologiei poftele trupesti devin din ce in ce mai satisfacute . Sufletul nu mai este hranit si din ce in ce mai multi oameni isi pierd sufletul , in speta constiinta , si ajung sa calce pe cadavre ca sa isi atinga scopul si sa isi satisfaca pofta .
Totusi aici parerile sunt impartite ... multe persoane considera ca tehnologia si avansarea asta este ceea ce e necesar acum si ca sufletul poate fi satisfacut ofarte usor sau nu este necesar sa fie satisfacut . Sunt persoane de alta parere ce considera ca sufletul este mai important decat trupul , intr-o societate axata numai pe trup , si ca trebuie sa ne axam pe dezvoltarea metodelor de a hrani spiritul , sufletul .
Care este parerea voastra . Pofta trupeasca va domina sau pofta sufleteasca. Ce e mai important in viata noastra trecatoare si scurta?

Parerea mea e ca modernizarea , mai ales pentru mine , este si ceva spiritual care imi hraneste sufletul . Adica eu nu imi gasesc linistea si pacea sufleteasca cu o carte umanista in mana , rareori cu un light novel o gasesc , dar cel mai mult pacea o gasesc in PC si la volanul unei masini . Eu nu consider ca aceste chestii legate de spirit precum psihologia si altele care se presupun ati hrani mintea si sufletul cu cunostinte a fi ceva bun , pentru ca ele doar ofera opinii din alta privire ... hrana sufletului o gasesti tu prin faptele tale si cand te simti cel mai fericit si linsitit

Drago Out

Sus In jos
Don Vito
Kaigai
Kaigai
Don Vito

Ryo : 0

MesajSubiect: Re: Societatea moderna in detrimentul sufletului    Societatea moderna in detrimentul sufletului  Icon_minitimeDum Ian 18 2015, 19:37

Pofta trupeasca deja domina fericit) Spunei cuiva despre chestiile astea cu hranirea sufletului si iti garantez ca vor spune:Ce-ai frate,ai inebuit? Eu am incercat sa explic prietenilor despre chestia asta cu sufletul,faptele bune etc,dar am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa demonstrez nimic,nimanui.Daa vor sa inteleaga bine,daca nu ,nu. LoL
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri

MesajSubiect: Re: Societatea moderna in detrimentul sufletului    Societatea moderna in detrimentul sufletului  Icon_minitimeLun Ian 19 2015, 18:48

Citat :
Pofta trupeasca va domina sau pofta sufleteasca. Ce e mai important in viata noastra trecatoare si scurta?

Ce e important? Fericirea noastra e cea mai importanta. Avem tendinta de a compara si de a asocia doi termini total diferiti. Pofta trupeasca e una, iar cea sufleteasca alta. Ambele sunt importante, dar niciodata nu ar trebui sa ne pierdem in continutul uneia dintre ele. Trup si suflet. Minte si corp. Diferite, nu? Da. Foarte diferite. Eu ma regasesc intr-o carte, nu intr-un PC. Intr-o gradina, nu intr-o masina. Asa sunt eu. Acum nu spun ca urasc tehnologia sau asa, dar odata cu avansarea ei ratiunea umana scade mult, extrem de mult. Ne lasam influentati doar de aparente fara a mai cauta sufletul. Nu poti cunoaste un om intr-o viata intreaga, si spunem ca dupa 3-4 luni suntem facuti unul pentru altul? Nu prea imi vine sa cred. Exista situati grele, unele chiar foarte grele, in care o strangere de mana si o imbratisare nu sunt de ajuns. Sufletul este hranit cu sentimente, trairi, ganduri, placeri. Omul nu cauta niciodata morala ci incearca sa uite ce s-a intamplat. Si pana la urma ce e viata in esenta? Viata suntem noi. Noi facem alegerile, noi contestam greselile, noi ne alegem prietenii, noi facem totul. Cum moartea face parte din viata, asa fac parte si placerile. Acum depinde de fiecare in ce fel de placeri se regaseste. Nu exista doi oameni care sa aiba aceleasi pofte, placeri. Niciodata n-o sa existe. Suntem diferiti, dar asemanatori in acelasi timp. Nimeni nu intelege pe deplin ce inseamna viata. Nimeni n-o s-o faca niciodata.
Sus In jos
Nekirus
Kaigai
Kaigai
Nekirus

Ryo : 3

MesajSubiect: Re: Societatea moderna in detrimentul sufletului    Societatea moderna in detrimentul sufletului  Icon_minitimeJoi Feb 12 2015, 18:33

Nu există pofte trupești și pofte sufletești, e greșit să spui asta. Există nevoi. Da. A fost odată (ca niciodată) un tip pe nume Abraham Maslow care s-a gândit el că ar fi mișto să facă o piramidă a nevoilor umane. De acolo s-a născut piramida lui Maslow. Ce e această piramidă? O structurare a nevoilor fiecărui individ bazată pe cât de importante sunt pentru ca existența nostră să decurgă cât mai confortabil. Nevoile de la baza piramidei sunt cele mai importante, fără ele nu putem supraviețui, după urmează nevoile ce ne integrează în societate, fără ele nu putem face parte dintr-o societate, iar după vin nevoile mai puțin importante supraviețurii, nevoi ce devin treptat un răsfăț, deoarece satisfac o paletă mai largă. Și acum să vedem priramida:
1. În primul rând sunt nevoile fiziologice: aerul, apa, mâncarea, sexul, somnul, etc.
2. Apoi vin nevoile ce-ți oferă siguranță: un loc de muncă, facilități ce-ți oferă siguranță materială, morală, a sănătății și o oportunitatea de a prospera.
3. Următoarele sunt nevoile de dragoste și apartenență: pietenie, familie, intimitate sexuală.
4. Nevoile de autorespect: stima de sine, încrederea, realizări, respectul celor din jur.
5. Și pe ultima poziție vine autorealizarea: moralitate, creativitate, spontaneitate, rezolvarea problemelor și acceptarea existenței.

Si acum. Unde voiam să ajung eu cu toate astea? Vedeți nevoilea astea? Maslow zice foarte clar de ceea ce avem nevoie. Astea se aplică indiferent de locul în care trăim, de epoca în care trăim și de cât de modernă e societatea. Mereu o să căutăm să satisfacem aceste nevoi în funcție de importanța lor. Noi avem adaptabilitatea de partea noastră, ne adaptăm la diferite timpuri și societăți și găsim moduri diferite de a ne satisface nevoile. Nu contează cât de modernizată a ajuns societatea de azi, noi o folosim doar pentru satisfacerea nevoilor. Clar? Bun, gata cursul, pa.
Sus In jos
grunge
Kaigai
Kaigai
grunge

MesajSubiect: Re: Societatea moderna in detrimentul sufletului    Societatea moderna in detrimentul sufletului  Icon_minitimeDum Mar 08 2015, 01:22

Nu cred ca problema pune in balanta dezvoltarea si digitalizarea lumii cu fericirea sufleteasca. Pana la urma scopul supream al omului in viata este fericirea, si asta e ceva subiectiv, vazut diferit de fiecare dintre noi. Acum, si asta cu nevoile lui Maslow, omul a clasificat nevoile si le-a pus in piramida, dar psihologia spune ca in momentul in care o dorinta sau o nevoie este indeplinita, apare alta si mai mare. Este in firea umana sa vrea si sa ceara tot timpul mai mult, si mai mult. Acum, chestia asta poate veni ca o imposibilitate de a atinge goalul suprem (fericirea) in era tehnologiei, in conditiile in care toti oamenii ravnesc la obiecte tehnice, care costa bani. Totusi, nu pot sa zic ca tehnologia si digitalizarea i-a facut pe oameni sa isi satisfaca nevoile trupesti mai repede (cum s-a zis in primul post) pentru ca asta suna mai mult a o dorinta sexuala, daca o luam pe sirul de dorinta, nu de nevoie, si asta are tangente vagi cu tehnologia (ce-i drept acum se dezvolta viata virtuala in care apare si chestia cu sexul virtual-de abia astept sa vad ce nebunii o sa-mi povesteasca nepotii). Totusi, globalizarea si evolutia asta, din punctul meu de vedere, a adus oamenii mai aproape ca niciodata si i-a expus catre un numar infinit de informatii, ceea ce nu poate fi un lucru rau. Este cea mai buna era dpdv financiar din istoria omenirii, in care speranta la viata a crescut enorm asa ca sigur se manifesta toate astea si la un plan spiritual. Poate ca oamenii nu sunt fericiti cum doresc sa fie, dar nu cred ca tehnologia ii inhiba. Ce-i drept, poate fi si un factor negativ, dar nu cred ca evolutia ei e invers proportionala cu evolutia sufleteasca.
Si pana la urma, ca ai facut distinctie intre placere fizica si placere sufleteasca, hedonistii din Antichitate isi atingeau fericirea facand numai ce ii ducea capul si puneau cel mai mare accent pe placere trupeasca, inainte de orice.
Sus In jos
Evilyn
Kaigai
Kaigai
Evilyn

MesajSubiect: Re: Societatea moderna in detrimentul sufletului    Societatea moderna in detrimentul sufletului  Icon_minitimeDum Mar 08 2015, 15:44

Asta mi se pare subiectiv. Placeri, nevoi sau oricum le ziceti, fiecare poate sa difere in functie de persoana si de mediul inconjurator al persoanei. Nu te poti astepta ca dorintele si nevoile oamenilor sa fie la fel. Nimic nu este 100% sigur, totul e generalizat. Poate pentru persoana x sunt mai importante lucrurile materiale decat dragostea de exemplu, dar pentru persoana y poate e chiar invers. Sau poate pentru persoana y dragostea sau banii nu semnifica nimic. Sunt si cazuri in care oamenii nu au anumite nevoi, asta doar pentru ca nu au fost obisnuite cu acestea (ex. putinele cazuri de copii crescuti in salbaticie de catre animale care nu sunt capabili sa relationeze cu alti oameni).
In fine, pe langa faptul ca e un topic subiectiv, astea doua placeri/nevoi sunt indispensabile una fata de cealalta, cel putin pentru majoritatea oamenilor. Nu poti trai doar cu una din ele. Placerea trupeasca poate aduce placere sufleteasca si invers, in functie de tipul acesteia si de persoana, la fel cum absenta unui anumit tip de nevoie (ex trupeasca) poate duce la absenta altui tip de nevoie (spirituala) - ex. daca esti bolnav poti sa devi trist sau daca ai anumite lipsuri pe plan sentimental te poti imbolnavi.
Dar ca sa-ti raspund la intrebare, in viata mea trecatoare si scurta e mai importanta in primul rand partea spirituala, pentru ca atata timp cat eu ma simt bine, simt ca imi traiesc viata. Si cam la fel de importanta e si partea "trupeasca" pentru ca aceasta ma ajuta sa mentin si sa o lungesc pe cea spirituala. Asadar ambele sunt extrem de importante, doar ca partea spirituala e sustinuta de cea materiala/trupeasca/fizica etc. De exemplu, imi place sa fac anumite lucruri, sa iubesc, sa rad, sa desenez, sa ma simt bine si mai stiu eu ce imi plce sa fac.. si faptul ca imi "intretin" partea asta "materiala" nu face decat sa imi ofere mai mult timp de a face ceea ce imi place. Consider ca orice nevoie/placere trupeasca duce intr-o oarecare masura spre partea aia spirituala si orice facem, facem pentru partea noastra spirituala.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Societatea moderna in detrimentul sufletului    Societatea moderna in detrimentul sufletului  Icon_minitime

Sus In jos

Societatea moderna in detrimentul sufletului
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Dezbateri-
Mergi direct la: