Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană?

In jos 
AutorMesaj
Thellussion
Kaigai
Kaigai
Thellussion

Ryo : 0

Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană? Empty
MesajSubiect: Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană?   Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană? Icon_minitimeDum Ian 25 2015, 17:41

Răspunsurile la această întrebare au fost diverse: propria minte, propriul suflet, libertatea pentru că ea nu există, singurătatea pentru că omul are nevoie de socializare, nebunia, speranța, ignoranța, o lume rece și indiferentă etc.
Eu cred că cea mai rea închisoare este chiar omul, sinele interior. În om mereu e o luptă interioară cu el, cu lumea, cu tot ce îl înconjoară, mai ales cu societatea alături de legile ei care îi îngrădesc libertatea. Conștiința umană nu este o proprietate generală a oricărui sistem nervos posibil și nici măcar oscilațiile sau transmisiile ondulatorii ale unor semnale electrice prin rețelele neuronale nu pot fi în sine identificate cu conștiința umană, deci conștiința nu e o îmbinare a tuturor elementelor ce alcătuiesc mintea umană. Există și conștiința universului, nu numai a omului. Avem însă o conștiință fundamentală a existenței care să ființeze independent conștiința omului? Omul este elementul de legătură al lumii, mijlocitorul universului, măsura comună care permite compararea realităților. Pitagora afirma că proporțiile corpului uman trebuie luate ca măsură în orice construcție arhitecturală, pentru că aceasta să fie solidă. Hipocrate descoperă corespondențele existente între fiecare organ uman și planete, între dispozițiile sale și clima, între funcțiile umane și constelații. Din această perspectivă, omul este un microcosmos, corespondența perfectă a macrocosmosului, intrerpretul misterelor și secretelor universului. Iar acum urmează paradoxul: adevărata natură a omului a fost pierdută, deci totul devine natura sa. Omul e un tot unitar, nu numai rațiune. În conformitate cu teoria ierarhizării organismelor, sistemelor, există ceva deasupra minții - omul nu e perfect, la fel cum mintea nu e perfectă... dar deja mă depărtez de la subiect.
Voi ce credeți? Iertați-mă dacă nu am postat în categoria corespunzătoare.

Ultima editare efectuata de catre Thellussion in Lun Ian 26 2015, 00:14, editata de 2 ori
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri

Ryo : 0

MesajSubiect: Re: Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană?   Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană? Icon_minitimeDum Ian 25 2015, 17:50

Ai postat unde trebuie.

Dupa parerea mea, cea mai grea inchisoare pentru un om este singuratatea. Cum ai spus si tu mai sus, omul are nevoie de socializare, are nevoie de o persoana care sa-i fie alaturi, are nevoie de acea persoana care sa-l inteleaga, sa-l sprijine, sa-l ajute. Chiar daca e o ora tarzie in noapte, acea persoana sa fie acolo pentru tine, sa-ti dea un sfat. Oamenii trebuie sa comunice.
Sus In jos
Edi
Kaigai
Kaigai
Edi

Ryo : -3

MesajSubiect: Re: Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană?   Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană? Icon_minitimeDum Ian 25 2015, 18:48

In opinia mea, cea mai mare inchisoare pentru un om este chiar constiinta sa. Fiind mereu urmarit de frici si mustrari, omul se va temem mereu si propria viata este o inchisoare. De asta atunci cand unii mor spun ca se elibereaza
Sus In jos
Nekirus
Kaigai
Kaigai
Nekirus

Ryo : 3

MesajSubiect: Re: Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană?   Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană? Icon_minitimeJoi Feb 12 2015, 17:24

Încă un subiect care-mi place.
Eu zic așa, în prezent lumea asta, societatea, țara, continentul, planeta, galaxia, universul ... for f sake, toată realitatea asta percepută de noi e în sine cea mai groaznică închisoare pentru o ființă umană. Dar în același timp, poate să nu fie. E o închisoare pentru că e o iluzie. Totu-i un mod de a percepe al conștiinței noastre. De aici, fiecare ne facem viața în proriul nostru fel. Toți vedem lucrurile diferit, trăim, experimentăm realitatea în mod diferit, așa că mă încumet să spun că pentru unii oameni existența însăși poate fi percepută ca o formă de închisoare, de îngrădire. Coprul uman, mintea crează, după cum ziceai, un microcosmon într-un macrocosmos, însă noi nu sunt capabili de a percepe mai mult decât ce știm deja.
Închisoarea realității este cea mai crudă, și de ea te eliberezi numai prin moarte. Majoritatea religiilor oferă morții un statut eliberator, o scăpare din acestă închisoare cu o percepție atât de îngustă. Universul, omul, sunt multe lucruri ce ridică semne de întrebare aici. Care-i relitatea adevărată? Există așa ceva? De ce percepem lucrurile în felul în care o facem? Suntem noi în sine un microunivers? Dacă da, conștiința universului cum percepe omul? Aș putea continua da simt că o să deviez de la subiect ...
Ca o concluzie, consider că realitatea curentă, cea pe care o percepem ca o conștiință colectivă e cea mai grea închisoare pentru noi.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană?   Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană? Icon_minitime

Sus In jos

Care este cea mai grea închisoare pentru ființa umană?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Dezbateri-
Mergi direct la: