Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Stihuri de litost

In jos 
AutorMesaj
[All]Symphony
Kaigai
Kaigai
[All]Symphony

Ryo : 0

Stihuri de litost Empty
MesajSubiect: Stihuri de litost   Stihuri de litost Icon_minitimeMier Feb 11 2015, 16:30

Gazel 

De-a lungul veștedelor vise 
Gerul calm cutreieră desișe, 
Cu o priveliște tremurândă 
Burniță vânturi tăioase; 
Pe când tu, poete îndrăgit 
Cumpănești gândurile-nchise 
Moartea-or viața-n dar să ți-o oferi 
Căci în lume-s zeci de legi nescrise; 
Dar tu trist te privești-n fereastră 
Și cu degetu-ți desenezi farse, 
Fiindcă moarte-i doar un mormânt, 
Iar în acesta gânduri haioase - 
Ce din chaos ne coase pe trup 
Felurite personagii arse.

O prima versificatie creata acum mult timp. Nu prea am analizat enorm poezia si modul in care se infatiseaza, dar ma pasiona la un moment dat. Aici e un fel de Gazel (poezie lirica in distihuri, ale caror monirime sunt dispuse astfel: versurile primului distih rimeaza intre ele, rima pastrandu-se in al doilea vers al celorlalte distihuri. - conform Wikipedia).
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri

Stihuri de litost Empty
MesajSubiect: Re: Stihuri de litost   Stihuri de litost Icon_minitimeMier Feb 11 2015, 17:36

Nici nu ma asteptam la altceva din partea ta. E buna poezia. Imi place. Procedeele sunt la locul lor. Sper sa nu renunti la scris. Te exprimi limpede, iar asta imi place. Acum la poezie. Admir faptul ca te adresezi direct. Asta sporeste subiectivitatea, adica nu ca nu ai sti :3 Ai acolo ceva care prinde. Combini ceva frumos cu ceva greu de inteles. Ca viata. Oricum, imi place. Mult.

Succes in continuare. ^^
Sus In jos
Ina
Kaigai
Kaigai
Ina

Stihuri de litost Empty
MesajSubiect: Re: Stihuri de litost   Stihuri de litost Icon_minitimeJoi Feb 12 2015, 14:58

O.o ook.
Ma bucur ca mai e cineva care isi lasa frica si posteaza poezii. Imi place creeatia. Sentimentele desprinse de pe versurile alea sunt asa de...magice, daca as putea spune asa. Marimea e ok, nici foarte scurta, dar nici ca Luceafarul. Astept cu placere alte poezii care au semnatura ta pe ele.
Toate cele bune! ^^
Sus In jos
[All]Symphony
Kaigai
Kaigai
[All]Symphony

Stihuri de litost Empty
MesajSubiect: Re: Stihuri de litost   Stihuri de litost Icon_minitimeJoi Feb 12 2015, 16:11

Sah funerar

Totul începe printr-o fanfară mortuară 
Ce râde într-o încleștară amară: 
"- Polar și-ntunecat mai ești Thanatos, 
Cu doliul rece și lutul tău alunecos!" 

Următoarea mutare zgâlțâie catafalcul, 
Scrinul lucios-i zvârcolit de-o gloată, 
Oamenii pociti înțepenesc ca acul, 
Iar lacrimi sărate picură din cer pe moartă. 

Încerc să-i dau șah c-un țipăt strivit, 
Însă delirul mă mângâie cumplit; 
Thanatos expune-un alb monolit. 

Și vântul din Iad ne gonește orbește, 
Pământul tocit prea mult o Iubește, 
Și-l nimicește pe cel ce-o dorește. 

Partida se-ncheie c-un miros de tămâie, 
Deja i-am cedat prea multe sicrie...

Triste dorinți dorm 

Triste dorinți dorm 
În suflet la mine; 
Murmur dor în somn, 
Murmur greu pe perne. 

Vis, venin în vuiet 
Și corb - amar fior; 
Negru cer uscat - 
Cântă valsu-n cor. 

O, tac reci morminte, 
Cucoane cu voal 
Plâng la oseminte - 
Mă-nec-n abisal.

Mersi, mersi mult pentru pareri, apreciez ! Acestea sunt inca doua poezii create de mine, cred ca se incadreaza in simbolism (da, imi place mult, plus suprarealismul), acum ceva timp, sper sa placa, iar daca gasiti elemente care nu sunt la locul lor, sper sa le semnalati ! Enjoy.
Sus In jos
Chocolate
Kaigai
Kaigai

Stihuri de litost Empty
MesajSubiect: Re: Stihuri de litost   Stihuri de litost Icon_minitimeJoi Feb 12 2015, 20:20

Heh, alte lucrări geniale; nici nu mă așteptam la altceva, ca să fiu sinceră.
Eu nu mă prea pricep la poezie, așa că am un respect deosebit pentru orice poate să scrie versuri; iar tu o faci, și încă o faci cu mult stil. Îmi plac ultimele poezii, mai ales prima, are o aură specială, care mă atrage. Se încadrează sigur în simbolism; metaforele sunt superbe, neașteptate, cuvintele se îmbină frumos, însă îmi place că folosești termeni destul de duri, prin care poți efectiv să simți trăirea zbuciumată, durerea, și dragostea.
A doua poezie mi se pare și ea genială în felul ei; îmi place foarte tare motivul corbului ca simbol pentru cădere, pentru moarte, dar și pentru părăsire și uitare. Apreciez și aliterația din primul vers al celei de-a doua strofe; mi se pare că dă poezie o notă oarecum aspră, dar în sensul bun. Și îmi place foarte, foarte tare metafora din ultima parte, mormintele în postură de „cucoane cu voal,” chiar m-a impresionat; îmi place la stilul tău că reușește să mă ia prin surprindere, folosești figuri de stil cu totul neașteptate, care însă accentuează sentimentele generale ale poeziei.
Ți-am zis, în mod obișnuit, nu sunt o fană înrăită a poeziei, dar tu reușești să scrii pe placul meu. Aștept și alte lucrări, mai ales dacă ai zis că îți place suprarealismul; și eu iubesc acest stil (bine, mie îmi place cel mai tare poezia modernistă și post-modernistă). Una peste alta, vreau să mai citesc.
Keep going.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri

Stihuri de litost Empty
MesajSubiect: Re: Stihuri de litost   Stihuri de litost Icon_minitimeVin Feb 13 2015, 16:20

O, Doamne. Ador a doua poezie. Ai sentiment acolo, ai o traire, ai un mister. Exact ce trebuie unei poezii. Cu ultimul vers, ''Mă-nec-n abisal.'' , mi-ai dat impresia ca sunt si eu acolo cu tine si ca simt si eu exact ce simti tu. Ador chestia asta. Atunci cand tema te prinde si simti ca intelegi. O, da, am inteles. La a doua poezie : Mi-ai dat un sentiment de teama @_@ ''Partida se-ncheie c-un miros de tămâie, Deja i-am cedat prea multe sicrie...'', punctele de suspensie sunt exact unde trebuie si le-ai ales un loc total potrivit. ''Miros de tamaie'' - fabulos. Nu stiu, ai o percepere atat de diferita si senzationala, astept sa vad urmatoarele creatii.
Sus In jos
[All]Symphony
Kaigai
Kaigai
[All]Symphony

Stihuri de litost Empty
MesajSubiect: Re: Stihuri de litost   Stihuri de litost Icon_minitimeVin Feb 13 2015, 19:23

Drogul ceții 

Să fiu geniul pierdut pe străzile pietrificate 
Și sclavul viselor-n esență, 
Sau sudoarea de pe corpul unei prostituate - 
Tot aș putea scrie-o romanță. 

Roș ca licuriciul cel vibrând, 
Să-mi văd chipu-n negură arzând 
Și note lugubre cu poftă să trosnească-n viori.
Să-nvie viermii chiori, 
Să sărute luminile-n gol, 
Peruca murindă: - Totu-i gol !
Iar erosuri liliachi-n pat să chefuiască 
Și moarte colorată-n jur cu jind să se târască; 

Suflete pierdut, 
Clinchetul turbat - 
Amândouă-s puhoi de nebunie și tobe - 
Muzică hipnotică clănțăne din clopote.

Multumesc mult pentru comentarii ! Apreciez comentariile voastre, imi exprima prietenie. Revenind, o poezie ce materializeaza mai multe genuri.
Sus In jos
Chocolate
Kaigai
Kaigai

Stihuri de litost Empty
MesajSubiect: Re: Stihuri de litost   Stihuri de litost Icon_minitimeVin Feb 13 2015, 20:39

Mă omori cu zile. 
Asta, deci asta este exact ce așteptam. Este o poezie puternică, ai folosit cuvinte grele, care șochează și impresionează, și iubesc asta. Nici nu știu ce-mi place mai mult la poezia asta, dar probabil sunt figurile de stil; ai un talent pentru ele, le pui exact unde trebuie și cât trebuie, și lasă o impresie profundă, cel puțin mie. Cred că de-asta sunt atât de pretențioasă când vine vorba de liric, prea puțini poeți reușesc să scrie ceva care-mi este pe plac, ceva care reușește să mă facă să intru în universul poetic. Ce ai scris tu aici este exact așa ceva; ți-am zis că am o pasiune pentru lirica modernă, și îmi place simbolismul, pe care te axezi din plin (aici ai folosit și elemente din estetica urâtului; ori să-mi fie cu iertare, dar Baudelaire este printre poeții mei preferați, deci primești puncte bonus).
Îmi place cum te-ai axat pe ideea de ceață, de semiîntuneric, de penumbră, iar din versuri reiese acest lucru, elementele erotice sunt nu neapărat subtile, dar nici evidente, acest lucru îmi place, pentru că accentuează aceeași idee de neclar. Cromatica este, evident, puternică; roșul reprezintă mistuire, pasiune, dar și moarte, disperare, accentuată și de „clopotele” din final. Poezia este extrem, extrem de expresivă, are un zbucium interesant, care se transmite cititorului. Cred că asta apreciez cel mai mult la stilul tău, felul cum reușești să introduci cititorul în universul pe care îl creezi; mi se pare teribil de greu să poți să faci așa ceva.
Ține-o tot așa, că îți iese.
Sus In jos
Continut sponsorizat

Stihuri de litost Empty
MesajSubiect: Re: Stihuri de litost   Stihuri de litost Icon_minitime

Sus In jos

Stihuri de litost
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Creaţii Universale :: Poezii-
Mergi direct la: