Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Sinuciderea - act de curaj?

In jos 
AutorMesaj
Thellussion
Kaigai
Kaigai
Thellussion

Ryo : 0

Sinuciderea - act de curaj? Empty
MesajSubiect: Sinuciderea - act de curaj?   Sinuciderea - act de curaj? Icon_minitimeMier Mar 04 2015, 14:51

De-a lungul timpului, aceste acte au putut șoca  până și pe cele mai liniștite minți ale lumi fie prin brutalitatea cu care au fost comise, fie prin cauzele, deseori absurde, ce au determinat un asemenea epilog tragic. Oamenii nu au putut niciodată înțelege pe deplin actele de sinucidere, indicând cel mai adesea dispreț, teamă, milă sau indiferență față de acestea.
Părerile sunt împărțite. Unii văd în actul sinuciderii unica șansă de a scăpa de mult detestata angoasă a vieții în care suntem prinși cu toții împotriva voinței noastre și de care ne putem elibera numai prin trecerea în neființă. Consideră că viața nu este decât un imens șir de suferințe și dezamăgiri, iar cei ce încearcă să-i iscodească partea bună nu fac altceva decât să se înșele pe sine necontenit. Creștinismul, de exemplu, vede în sinucidere drept un păcat capital și nu îi admite nici o justificare. Nimeni nu are dreptul de a-și curma viața pentru că autoritatea divină o interzice. Sinuciderea este definită de biserică drept „acțiunea de suprimare a propriei vieți pentru eliberarea de o nenorocire pe care nu ai curajul să o suporți”. Acum poate fi blamabil, deoarece încalcă porunca divină. Dacă există cel ce ne dă viața, atunci el este singurul fundamentat să ne-o ia. Nu știu câți dintre voi ați apucat să-l citiți pe Emile Durkheim, dar o să fac un rezumat concis al ideilor lui, care se pliază magistral cu ideea „sinuciderii”. El spune că sinuciderea reprezintă orice caz de moarte rezultată direct sau indirect dintr-un act pozitiv sau negativ săvârșit de victima însăși și despre care aceasta știe ce rezultat va produce. Sinuciderea este actul de disperare al unui om care nu mai dorește sub nici o formă să trăiască. Există o varietate de concepții conform cărora sinuciderea constituie prin ea însăși o nebunie aparte sau că sinuciderea ar fi un episod al uneia sau mai multor forme de manifestare a nebuniei, neîntâlnindu-se la „pacienții” cu spiritul sănătos. Din punct de vedere strict psihologic, sinuciderea apare doar în cazuri excepționale la copii, începând să se manifeste dincolo de vârsta de 10-15 ani. Deci nu putem atribui eredității o tendință care apare doar la adult și care se accentuează încontinuu pe măsură ce înaintează treptat în viață. În ceea ce privește factorii de ordin cosmic, Durkheim evidențiază două astfel de elemente care ar putea influența sinuciderea: clima și temperatura sezonieră. Nu sunt adepta acestei traiectorii în care ar putea-o lua ansamblul total de idei pe marginea subiectului, dar în orice caz, amintesc că unele studii arată că ordinea anotimpurilor din punctul de vedere al sinuciderilor este: vara, primăvara, toamna, iarna... Nu pot să fac nici o corelație logică, recunosc. Durkheim de asemenea a mai studiat în ce fel acționează religia, familia și societatea politică asupra sinuciderii. Femeile se sinucid mai puțin decât bărbații pentru că sensibilitatea lor e mai degrabă rudimentară. Trăind mai mult decât bărbatul în afara vieții comune, femeia este mai puțin influențată de aceasta, deci societatea îi este puțin necesară pentru că este mai puțin înzestrată în sociabilitate. Familia este un mediu puternic protector împotriva sinuciderii, ea protejând cu atât mai bine cu cât este mai puternic închegată. Viața este tolerabilă atunci când există un motiv care să merite osteneala. Când individul are alt obiectiv decât pe el însuși, el nu poate scăpa de obsesia că eforturile sale sunt în zadar. Omul este dublu, căci omului fizic i se adaugă omul social și acesta din urmă are nevoie de o societate pe care s-o exprime și pe care să o servească.

Ultima editare efectuata de catre Thellussion in Mier Mar 04 2015, 15:20, editata de 1 ori
Sus In jos
Nekirus
Kaigai
Kaigai
Nekirus

Ryo : 3

MesajSubiect: Re: Sinuciderea - act de curaj?   Sinuciderea - act de curaj? Icon_minitimeMier Mar 04 2015, 15:15

Eu aș cataloga drep actul de sinucidere un act de curaj și de lașitate în același timp. De ce? Pentru că ai nevoie de curaj să faci acest lucru. Instinctul uman e făcut în așa fel încât noi să facem tot posibilul să supraviețuim. Ei bine, sinuciderea trece de barierele orcărei formă de instinct de conservare și de supraviețuire, și din acest motiv spun că e un act de curaj. Asta în cazul oamenilor cu o sănătate pshihică stabilă. La nebuni, oameni ce nu percep realitatea și mediul normal, e deja altă treabă. Lașitate, tocmai din cauza motivelor ce te împing către acest gest. Sinuciderea în sine e o evadare din existenșă, din realitate, din tot. De cele mai multe ori e practicată din cauza că oamenii nu-și mai suportă viața, încercă să fugă de probleme, hotărăsc să părăsească acest joc complex numită existență. Ce se întâmplă după deja este un subiect pe care putem doar specula.
Nu cred că viața e doar un abis al suferinței, al durerii și dezamăgirii. Totul depinde de perspectiva din care vrei să privești lucrurile. Nimic din jurul nostru nu e real și nu ne poate afecta atât de mult pe cât credem noi. Dacă realitatea e o iluzie, de ce s-o lăsăm să ne conducă?
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri

MesajSubiect: Re: Sinuciderea - act de curaj?   Sinuciderea - act de curaj? Icon_minitimeJoi Mar 05 2015, 16:13

Act de curaj? Sincer nu m-am gândit niciodată la asta și nu am pus problema așa. Într-adevâr ai de nevoie de curaj, dar ai nevoie și de motive. Nu te poțoi sinucide fără să ai motive. De fapt, se poate. Dacă ți s-a urât cu viața te poți sinucide. Nu mi se pare o opțiune sinuciderea. Cum a spus și Neki, este o lașitate. Decât să-ți înfrunți problemele alegi să mori. O prostie. În fine, mie mi se pare o chestie destul de aiurea și de urâtă și ciudată să te sinucizi. Nu văd niciun motiv destul de bun pentru a face asta. Viața e unică, nu poate fi înlocuită cu nimic. Cel puțin, eu așa văd lucrurile. Oamenii care s-au sinucis au fost influențați de multe motive, ori de viața pe care au avut-o, una grea, ori de faptul că nu au avut toate țiglele pe casă.
Sus In jos
Ina
Kaigai
Kaigai
Ina

MesajSubiect: Re: Sinuciderea - act de curaj?   Sinuciderea - act de curaj? Icon_minitimeJoi Mar 05 2015, 16:34

Sinuciderea să fie un act de curaj? O.o
 Mă, eu zic că e un act de laşitate. unii se sinucid doar pentru că nu o scot la capăt, aici vorbesc de ăştia cu plăţile cât Europa. Dacă e să vorbim de puştanii care bagă alcool în ei până dau pe afară, sau se droghează peste măsură, apăi, e alta. Asta e un gest făcut din prostie. De ce să fii curajos când te sinucizi doar pentru că: nu arăţi fabulos, nu te lăfăi în haine de firmă şi biştari, nu ai un iubit/o iubită care să facă ceva cu tine, nu au timp părinţii să-ţi stea pe cap etc. Cam de asta se sinucid ăştia în zilele de azi. Hai frate, sinuciderile din dragoste se scuză...da tot prost mori.
Concluzia, să te sinucizi nu e o opţine. Să trăieşti să schimbi ceva, aia e opţiunea bună.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sinuciderea - act de curaj?   Sinuciderea - act de curaj? Icon_minitime

Sus In jos

Sinuciderea - act de curaj?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Dezbateri-
Mergi direct la: