Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Satanismul

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Thellussion
Kaigai
Kaigai
Thellussion


Ryo : 0
Likes : 19

Satanismul Empty
MesajSubiect: Satanismul   Satanismul Icon_minitimeJoi Apr 16 2015, 22:38

"Diavolul a fost atacat de oamenii lui Dumnezeu neindurator si fara a se abtine. Niciodata nu a fost o oportuniate, fara fictiune, pentru Printul Intunericului sa vorbeasca la fel ca si purtatorii de cuvant al Lordului Binelui" (Anton Szandor LaVey, Biblia Satanista - Cartea Satanei)
In acest topic vreau sa vorbim despre tot ce tine de satanism : de la Satana, biblia satanista a lui LaVey, demonologie, semne oculte,magia satanista, magia haosului pana la numele infernale, influenta satanismului in muzica,etc.

Eu cred ca fiecare are dreptul sa aiba propriul Dumnezeu. Lucifer ne-a aratat raul... Oare nu era mai bine cand traiam in "ignoranta", cand nu cunosteam nici frigul, nici foamea, nici durerea s.a.m.d.? In mare, Lucifer nu ne-a aratat decat ce inseamna sa te revolti (nu degeaba i se si spune 'primul rebel'), dar fara sa dea nimic mai bun in schimbul ordinii impotriva careia s-a revoltat. Am vrut cunoastere, iata cunoastere! Parca ar fi fost mai bine in Eden, nu?

Cultul satanist se pare ca cuprinde patru tipuri principale :

1.Satanistii moderni ( Satana nu e nimic altceva decat un simbol puternic).
2.Satanismul LaVeyan ( Biblia satanista a lui LaVeyan e pur si simplu o biblie crestina intoarsa pe dos, care incurajeaja "gandirea pentru tine").
3.Satanismul Traditional ( satanistii reprezentanti ai acestui curent il considera pe Satana un prieten, un aliat, un stapan).
4.Satanismul Rebel ( ca sa fii satanist rebel trebuie sa fii un inadaptat al societatii).

Exista noua afirmatii despre Satana in satanismul modern.Astfel:

1. Satana reprezinta indulgenta in loc de abstinenta!
2. Satana reprezinta existenta vitala in loc de visele spirituale desarte!
3. Satana reprezinta inteligenta nedefinita in loc de filozofica proprie inselaciune!
4. Satana reprezinta bunatate celor care o merita in loc de dragoste irosita pe prosti!
5. Satana reprezinta razbunare in loc de intoarcerea celuilalt obraz!
6. Satana reprezinta responsabilitate pentru responsabili in loc de ingrijorare pentru vampirii psihici!
7. Satana reprezinta omul ca pe un alt animal, uneori mai eficient si mai rau decat cele care merg pe cele patru picioare care din cauza "inteligentei" a devenit unul dintre cele mai vicioase animale dintre toate!
8. Satana reprezinta toate asa numitele pacate, pentru ca duc la multmirea fizica mentala sau emotionala!
9. Satana reprezinta cel mai bun prieten al Bisericii, pentru ca a tinut-o in afaceri tot timpul asta!

Blackinque, Phil Hine, in "Chaos Servitors: A User Guide" spunea :

"Daca Satana ar muri, ar creea Dumnezeu altul?

Daca spunem ca satana/Diavolul/Lucifer este cheia Crestinismului, fundatia acestuia multi oameni ar fi nemultumiti, iar daca punem intrebare:"Exista Satana?" unii ar raspunde "Da, el exista!"; altii ar nega existenta lui, iar altii ar spune ca nu a fost nimic mai mult decat o personificare a "raului", a fortelor "malefice" ce dominau impreuna cu cele "bune" natura inconjuratoare si implicit natura omului."

Cat despre satanismul lui LaVeyan pot spune ca, satanismul, ca oricare alta religie, e bazat pe o dogma.Continutul dogmatic al lucrarii lui Anton S. LaVey nu depaseste pe acela al unor mai vechi parafrazari antiteiste ale Bibliei (de genul "Biblia hazlie"), fiind aproape nul, intrucat se limiteaza la "porunci" de genul " Nu ai voie sa crezi in Dumnezeu, pentru ca lumea este a mea si voi considera credinta ta ca un pacat " ori " Fa-ti un idol si inchina-te lui in fiecare duminica.

Mai exista si Libri Luciferius (Cartea lui Lucifer) despre care se spune ca a fost scrisa original pe un pergament, cu sange de om, in latina si cine o citeste, daca o interpreteaza gresit sau schimba un cuvant va fi urmarit de blestemul lui Lucifer in toate veacurile.
Sus In jos
DeadSoul
Kaigai
Kaigai
DeadSoul


Ryo : 2
Likes : 34

Satanismul Empty
MesajSubiect: Re: Satanismul   Satanismul Icon_minitimeVin Apr 17 2015, 09:29

Uuuu.
Cât de interesant și ciudat e totul, e ca și cum ai citi Biblia, doar că toate lucrurile considerate rele și judecate asupra de către ea, sunt percepute într-un mod opus, fiind scoasă în valoare ”partea buna” a acestora.
Da, foarte interesant totul, mereu m-au atras astfel de discuții, dar nu am înțeles prea bine motivul pentru care ai făcut subiectul ăsta și nici ce părere ai tu despre acești sataniști, principiile și biblia lor.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

Satanismul Empty
MesajSubiect: Re: Satanismul   Satanismul Icon_minitimeVin Apr 17 2015, 20:39

Andrei, ai dreptate, e foarte ciudat. Eu am intrebat mai multi preoti despre chestia cu Satana si cum a fost totul si care e adevarul. Sa va spun ce mi-a spus profesorul de religie: Satana a fost si el un inger, care a cazut in pacat. El a vrut sa fie ca Dumnezeu si incepuse intr-un timp sa-si creeze propriul popor. Dumnezeu l-a trimis intr-un loc intunecat, lasandu-l singur. Cei care spun ca Dumenezeu l-a blestemat nu sunt normali. Dumnezeu NU a blestemat pe nimeni.
Si despre satanism, este o religie revoltata. Cei care au ales acest drum si cred in aceasta religie si-au pierdut credinta si speranta si au refuzat sa creada in Dumnezeu. Eu chiar nu vreau sa judec pe nimeni dupa religie, fiecare e liber sa aleaga in cine vrea sa creada. Nicio religie nu mi se pare de condamnat pentru ca tu nefiind ca ei, neavand acelasi drum, aceesi credinta, pur si simplu nu poti intelege ce inteleg ei, nu poti intelege de ce o fac sau cum o fac. Acum nu spun ca sunt de acord cu ritualurile satanistilor, cu ofrandele aduse lui Satana sau asa ceva, pentru ca nu e deloc ceva interesant sa iei viata cuiva.
Sunt foarte multe de spus despre satanism, dar o sa ma rezum la asta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Satanismul Empty
MesajSubiect: Re: Satanismul   Satanismul Icon_minitime

Sus In jos
 
Satanismul
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Dezbateri-
Mergi direct la: