Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/

In jos 
+10
Orochimaru-Sama
Makise
izabela :*
Sasuke清
Aroyo
Arcanis
Paradox
Alecks97
Dex
Damon
14 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Damon
Kaigai
Kaigai
Damon


Ryo : 0
Likes : 1

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 05 2013, 19:02

Capitolul IV

Clasa a X-A incepuse cu o ora de mate in care intra diriga care anunta ca vom avea o noua colega :
- Fara prea multe explicatii , ea este noua voastra colega Claudia ! 
Aroyo vazand-o a inceput sa simta ceva ce nu a mai simtit niciodata . Diriga i-a spus sa i-a loc unde vrea , dar Aroyo a tipat in gura mare :
- Vino langa mine sa ne cunoastem mai bine ! 
Claudia fiind noua in clasa nu vroia sa supere pe cineva asa ca sa asezat cu el . Diriga iese din clasa spunand :
- Sper sa nu o corupeti foarte tare .
Iar noi in cor :
- DAAAAAAAAAAAA , doamna diriganta !
Aroyo se holba mereu la ea spunandu-i cat este de frumoasa , cam toata ziua , in timp ce eu si Lorena faceam " nebunii " prin baie . Atunci Alex , care-mi aruncase un durex pe sub usa spunane :
- Frate , protectia inainte de toate !
- Bag ceva in protectia ma*ii .
Dupa ceva timp , terminasem " treaba " , baia se afla sub cancelarie , iar directorul putea sa ne auda oricand. Eram pregatit sa ne imbracam si sa plecam in clasa
Dar cand sa imi ridic pantaloni aud vocea directorului nostru care intrase in baie intrebandu-se cine a tipat asa de tare, norocul meu a fost ca i-a zis Alex ca nu-i de la etajul asta.
In tot timpul asta Aroyo era numai dupa Claudia, pana intr-o zi cand si-a facut curaj si a intrebat-o daca vrea sa fie prietena lui, aceasta uimita a acceptat:
-Dar trebuie sa sti ca o sa o luam usor da?
La care Aroyo:
-Normal, "capsunica mea" orice pentru tine, stii ca te iubesc.
-Da , stiu, e deja a 148-a oara cand o spui intr-o ora.
-Stiu,stiu, iti spun asa des pentru ca asa e.
-Ok, Aroyo, si eu te iubesc , cand am intrat in clasa si te-am vazut ca urlii ca un disperat care si'o primeste anal, am zis ca esti un retardat, dar cunoscandute mi-am dat seama ca esti de treaba, si trebuie sa fie ceva intre noi.
- Awwww, ce dulce esti tu , ti-am spus ca te iubesc?!
-Da , dragul meu , aproximativ de 149 de ori.
-Si nu vrei sa facem 150?!
-Nuuuuuu, nu deocamdata , mi-a ajuns de atata iubire.

* In acest capitol am folosit dialog mai mult, si pare scurt. Urmeaza Capitolul V cu mai multa actiune si drama. fericit) *
Sus In jos
Dex
Kaigai
Kaigai
Dex


Ryo : 0
Likes : 1

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 05 2013, 19:07

E frumos si comic... dar te-ai dat de gol cu "Bag ceva in protectia ma*ii". Stiu de ce ai zis ca in episodul urmator o sa fie drama dar nu vreau sa stric surpriza:)
Sus In jos
Damon
Kaigai
Kaigai
Damon


Ryo : 0
Likes : 1

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 05 2013, 19:09

Dex a scris:
E frumos si comic... dar te-ai dat de gol cu "Bag ceva in protectia ma*ii". Stiu de ce ai zis ca in episodul urmator o sa fie drama dar nu vreau sa stric surpriza:)
Wow?! Frate serios? rolling on the floor))) Nuu ...nu la asta m-am ganditt rolling on the floor)))
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 05 2013, 20:04

Sa vedem...

Clasa a X-A incepuse cu o ora de mate, in care intra diriga care anunta ca vom avea o noua colega:
- Fara prea multe explicatii, ea este noua voastra colega, Claudia!
Aroyo vazand-o a inceput sa simta ceva ce nu a mai simtit niciodata,(Punct, nu virgula) diriga i-a (Exemplul acesta e corect) spus sa i-a (Acesta este gresit, se scrie ''ia''. ''I-a spus'', ''a spus''; ''Ia loc'', merge ''a loc''? Nu) loc unde vrea, dar Aroyo a tipat in gura mare:

-Vin-o (Este corect ''Vino'', fara cratima, de la ce vine ''o''? Sunt sigura ca nu stii) langa mine sa ne cunoastem mai bine!!
Claudia (Virgula) fiind noua in clasa (Virgula) nu vroia (Corect este ''Voia'' sau ''Vrea'') sa supere pe cineva (Virgula) asa ca sa ( Corect este ''s-a'' ) asezat cu el, (Punct si puteai spunea ''langa el'') diriga iesind din clasa spunand (Spune):
-Sper sa nu o corupeti foarte tare (Punct)
Ia Nu se incepe o propozitie/ un enunt cu ''Iar''/''Dar''/''Si'') noi (Noi in cor ce facem? Strigam nu? Asa puteai evita cei o mie de ''A'') in cor:
-DAAAAAAAAAAAA ( Inteleg ca voiai sa exprimi ca voi exclamati, puteai preciza fara sa pui atati de ''A'' care sunt suparatori) , doamna diriganta!! (Doamne Dirigeanta? Am vedenii fericit) )

Aroyo se holba mereu la ea spunandu-i cat este de frumoasa, cam toata ziua,in timp ce eu si Lorena faceam "nebunii" prin baie, (Punct) atuncii (Un singur ''i'') Alex, care imi aruncase un durex (Cam rusinos, dar Durex este si el o firma, e cu litera mare) pe sub usa spunand (Spune):
-Frate (Virgula) protectia inainte de toate!
-Bag ceva in protectia ma*ii.
Dupa ceva timp, terminasem "treaba" , (Punct) baia se afla sub cancelarie , iar directorul putea sa ne auda oricand. Eram pregatit (Pregatiti) sa ne imbracam si sa plecam in clasa (Virgula si continuai cu ''dar'')
Dar cand sa imi ridic pantaloni (Virgula) aud vocea directorului nostru care intrase in baie intrebandu-se cine a tipat asa de tare, (Punct) norocul meu a fost ca i-a zis Alex ca nu-i de la etajul asta.
In tot timpul asta Aroyo era numai dupa Claudia, pana intr-o zi cand si-a facut curaj si a intrebat-o daca vrea sa fie prietena lui, (Punct) aceasta uimita a acceptat: (Punct, sau ''A acceptat spunand:'')
-Dar trebuie sa sti (''Stii'', fiindca e la persoana a ||-a) ca o sa o luam usor da?

La care Aroyo:
-Normal, "capsunica mea" (Virgula) orice pentru tine, stii ca te iubesc.
-Da , stiu, e deja a 148-a oara cand o spui intr-o ora.
-Stiu,stiu, iti spun asa des pentru ca asa e.
-Ok, Aroyo, si eu te iubesc , (Punct) cand am intrat in clasa si te-am vazut ca urlii ca un disperat care si'o primeste anal, am zis ca esti un retardat, dar cunoscandute
(Cunoscandu-te) mi-am dat seama ca esti de treaba, si trebuie sa fie ceva intre noi.
- Awwww, ce dulce esti tu , ti-am spus ca te iubesc?!
-Da , (Nu era nevoie de virgula) dragul meu , aproximativ de 149 de ori.
-Si nu vrei sa facem 150?!
-Nuuuuuu (La fel ca la parte cu ''A''), nu deocamdata , mi-a ajuns de atata iubire.


Desii ai greseli, nu mai ai asa multe, asa ca te felicit! Cateva scapari la ''i'', dar in rest este bine. Incearca sa nu mai pui atat de mult dialog, spre exemplu:

In loc sa zica ''Da'' cand aproba ceva, spui pur si simplu ''A aprobat, lasandu-mi impresia c-a inteles ce-am vrut sa spun''. Te-ai prins? Incearca sa faci asa cu majoritatea cazurilor.

Sper ca urmatorul capitol sa ma impresioneze cu acea ''drama''. Ca sa iti iasa mai bine, strecoara niste expresii mai speciale in text, incercand sa eviti greselile gramaticale. Inca un sfat: Incearca sa ne transmiti toate emotile, fiecare lacrima daca e drama. Hmm, atunci cand a intrebat-o pe Claudia daca vrea sa fie prietena lui, puteai descrie gesturile care dadeau semne de emotie, cum se simtea el, intelegi ce vreau sa spun. Te rog, incearca doar! fericit Vreau sa vad in capitolul urmator ceva din ce ti-am spus pana acum, bine?
Sus In jos
Damon
Kaigai
Kaigai
Damon


Ryo : 0
Likes : 1

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 05 2013, 20:17

Yumi a scris:
Sa vedem...

Clasa a X-A incepuse cu o ora de mate, in care intra diriga care anunta ca vom avea o noua colega:
- Fara prea multe explicatii, ea este noua voastra colega, Claudia!
Aroyo vazand-o a inceput sa simta ceva ce nu a mai simtit niciodata,(Punct, nu virgula) diriga i-a (Exemplul acesta e corect) spus sa i-a (Acesta este gresit, se scrie ''ia''. ''I-a spus'', ''a spus''; ''Ia loc'', merge ''a loc''? Nu) loc unde vrea, dar Aroyo a tipat in gura mare:

-Vin-o (Este corect ''Vino'', fara cratima, de la ce vine ''o''? Sunt sigura ca nu stii) langa mine sa ne cunoastem mai bine!!
Claudia (Virgula) fiind noua in clasa (Virgula) nu vroia (Corect este ''Voia'' sau ''Vrea'') sa supere pe cineva (Virgula) asa ca sa ( Corect este ''s-a'' ) asezat cu el, (Punct si puteai spunea ''langa el'') diriga iesind din clasa spunand (Spune):
-Sper sa nu o corupeti foarte tare (Punct)
Ia Nu se incepe o propozitie/ un enunt cu ''Iar''/''Dar''/''Si'') noi (Noi in cor ce facem? Strigam nu? Asa puteai evita cei o mie de ''A'') in cor:
-DAAAAAAAAAAAA ( Inteleg ca voiai sa exprimi ca voi exclamati, puteai preciza fara sa pui atati de ''A'' care sunt suparatori) , doamna diriganta!! (Doamne Dirigeanta? Am vedenii fericit) )

Aroyo se holba mereu la ea spunandu-i cat este de frumoasa, cam toata ziua,in timp ce eu si Lorena faceam "nebunii" prin baie, (Punct) atuncii (Un singur ''i'') Alex, care imi aruncase un durex (Cam rusinos, dar Durex este si el o firma, e cu litera mare) pe sub usa spunand (Spune):
-Frate (Virgula) protectia inainte de toate!
-Bag ceva in protectia ma*ii.
Dupa ceva timp, terminasem "treaba" , (Punct) baia se afla sub cancelarie , iar directorul putea sa ne auda oricand. Eram pregatit (Pregatiti) sa ne imbracam si sa plecam in clasa (Virgula si continuai cu ''dar'')
Dar cand sa imi ridic pantaloni (Virgula) aud vocea directorului nostru care intrase in baie intrebandu-se cine a tipat asa de tare, (Punct) norocul meu a fost ca i-a zis Alex ca nu-i de la etajul asta.
In tot timpul asta Aroyo era numai dupa Claudia, pana intr-o zi cand si-a facut curaj si a intrebat-o daca vrea sa fie prietena lui, (Punct) aceasta uimita a acceptat: (Punct, sau ''A acceptat spunand:'')
-Dar trebuie sa sti (''Stii'', fiindca e la persoana a ||-a) ca o sa o luam usor da?

La care Aroyo:
-Normal, "capsunica mea" (Virgula) orice pentru tine, stii ca te iubesc.
-Da , stiu, e deja a 148-a oara cand o spui intr-o ora.
-Stiu,stiu, iti spun asa des pentru ca asa e.
-Ok, Aroyo, si eu te iubesc , (Punct) cand am intrat in clasa si te-am vazut ca urlii ca un disperat care si'o primeste anal, am zis ca esti un retardat, dar cunoscandute
(Cunoscandu-te) mi-am dat seama ca esti de treaba, si trebuie sa fie ceva intre noi.
- Awwww, ce dulce esti tu , ti-am spus ca te iubesc?!
-Da , (Nu era nevoie de virgula) dragul meu , aproximativ de 149 de ori.
-Si nu vrei sa facem 150?!
-Nuuuuuu (La fel ca la parte cu ''A''), nu deocamdata , mi-a ajuns de atata iubire.


Desii ai greseli, nu mai ai asa multe, asa ca te felicit! Cateva scapari la ''i'', dar in rest este bine. Incearca sa nu mai pui atat de mult dialog, spre exemplu:

In loc sa zica ''Da'' cand aproba ceva, spui pur si simplu ''A aprobat, lasandu-mi impresia c-a inteles ce-am vrut sa spun''. Te-ai prins? Incearca sa faci asa cu majoritatea cazurilor.

Sper ca urmatorul capitol sa ma impresioneze cu acea ''drama''. Ca sa iti iasa mai bine, strecoara niste expresii mai speciale in text, incercand sa eviti greselile gramaticale. Inca un sfat: Incearca sa ne transmiti toate emotile, fiecare lacrima daca e drama. Hmm, atunci cand a intrebat-o pe Claudia daca vrea sa fie prietena lui, puteai descrie gesturile care dadeau semne de emotie, cum se simtea el, intelegi ce vreau sa spun. Te rog, incearca doar! fericit Vreau sa vad in capitolul urmator ceva din ce ti-am spus pana acum, bine?

Yumi esti geniala, ma critici mereu ce sa zic :-< rolling on the floor)) si oricum , multumesc^^
Sus In jos
Alecks97
Kaigai
Kaigai
Alecks97


Ryo : 0
Likes : 40

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 05 2013, 22:40

rolling on the floor astept next, si fi mai atent matt ca yumi e pe faza rolling on the floor
Sus In jos
Makise
Kaigai
Kaigai
Makise


Ryo : 1
Likes : 2

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 05 2013, 22:51

Boon...
Yumi, practic scrie mai mult decât capitolul tău fericit)
Nu mai am ce sa-ţi critic pentru ca a făcut-o Yumi fericit)
Drama? Îmi pregătesc servetelele fericit)
Aştept drama cu servetelele sub nas rolling on the floor))))
Sus In jos
Damon
Kaigai
Kaigai
Damon


Ryo : 0
Likes : 1

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 25 2013, 20:13

Capitolul V

Cum am spus si in capitolul anterior, am inceput clasa a X-a . Aroyo pentru prima data se indragostise de noua colega pe care s-a combinat mai tarziu . Claudia , prietena lui Aroyo , era foarte de treaba , devenise o prietena foarte buna pentru mine iar aceasta incepea sa il iubeasca pe fraierul de Aroyo . Dupa o vreme a venit ziua lui Aroyo . Si-a facut-o acasa la el . Acolo , cand toti ne distram , nu eram atenti si la restul lumii . El impreuna cu Claudia s-au dus sus intr-un dormitor . Acolo , amandoi fiind virgini , pentru ei a fost o chestie noua . Cautandu-l pe Aroyo am urcat sus unde se aflau dormitoarele . Dupa ce urc scarile se aude :
- " Cine este taticul tau ? "
- " Ohh , tu esti , mai tare , mai tare ! "
* Deschid usa vazandu-l pe Aroyo facand nebunii cu Claudia *
- Oh , frate , scuze . Apropo , Claudia , frumoase forme ! Zic eu , retragandu-ma .
La care Aroyo :
- Matt , te omor ! , tipa Aroyo .
In timp ce cobor scarile imi spun in minte :
- Of, frate , ma bucur pentru el ca acum e barbat , numai e virgin . In loc sa gandesc asta am spus-o cu voce tare . Lorena m-a auzit .
- Hei , hei , pentru cine te bucuri si numai este virgin ? Intreaba aratandu-mi pumnul .
- Oh , iubire , pentru Aroyo ma bucur . 
- Serios ?! Ce crezi , nu te cred .
- Ba da , vorbesc serios . 
- Ok , spuse ea, sarutandu-ma pasional , limbile noastre incepeau un joc de paintball . Dupa care am luat-o de mana si m-am dus cu ea intr-o camera , unde , numai e nevoie sa continui, va dati voi seama ce s-a intamplat .
Dupa ce a terminat "treaba", Aroyo impreuna cu prietena lui , Claudia s-au dus pe afara . Acesta o alerga in joaca pe Claudia cand o masina a trecut in viteza si a lovit-o pe prietena lui Aroyo . Acesta a venit repede si m-a anuntat , ducand-o repede la spital . O seara intreaga eu impreuna cu Aroyo si Lorena am stat la spital . Spre dimineata , obosit , i-am spus lui Lorena :
- Iubire , dute acasa pentru ca esti foarte obosita . 
- Nu , vreau sa stau aici , alaturi de voi . 
- Uite , promit ca vin eu mai tarziu , te iau de acasa si venim inapoi dar acum esti obosita .
- Ok , pentru ca ma rogi tu ma duc . Aroyo , daca se trezeste Claudia sa ii spui ca-i urez numai bine . 
Aroyo cu o voce trista :
- Hmm , da o sa-i zic . 
Deodata la spital isi face aparitia Diana , o colega foarte frumoasa pe care Aroyo o placea de mai de mult .
- Matt , Aroyo , ce s-a intamplat ? 
- Eh , un dobitoc a trecut in viteza cu masina si a lovit-o pe Claudia , raspund eu obosit .
* Diana incepe sa planga *
- Pff , sper sa se faca bine , spuse aceasta plangand .

* Stiu ca a durat mult pana am postat iar dar nu am mai avut chef *
Sus In jos
Orochimaru-Sama
Kaigai
Kaigai
Orochimaru-Sama


Ryo : 0
Likes : 0

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 11 2013, 18:26

Foarte tare
Am stat si am citit tot fic-ul pana acum. 
Este foarte comic imi place mult.
Next-ul cat mai repede daca se poate :-" 
Sus In jos
Damon
Kaigai
Kaigai
Damon


Ryo : 0
Likes : 1

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 11 2013, 18:30

Multumesc Boss, si da o sa postez si next-ul ...dar mie lene sa scriu iar.
 
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 11 2013, 18:46

Am trecut si eu iar pe la ficul tau, Matt. Daca tot il critic, sa-l critic pana la final, nu? Tin minte ca ti-am zis greselile pe mess (desigur ca nu vei tine cont de ele niciodata), dar ti le voi repeta pentru a-mi exersa rabdarea. 
 
1. Fara '' ' '' in loc de cratima. Ti-am zis-o de nenumarate ori. 
2. Lene si iar lene. Cand scrii, scrii din placere nu ca n-ai ce face. 
3. Cand ai zis scena dramatica, ma asteptam la mai mult. Cand am citit partea ''super dramatica'', m-am simtit ca si cum as fi vizionat un documentar de la Animal Planet cu ursi koala. Nicio emotie, you know?

Vreau urmatorul capitol, fiindca vara n-am ce face si cel mai bine ma simt cand te critic si tu nu ma bagi in seama fericit). Sper sa-ti vina cheful de scris.
Sus In jos
PaIn ;x
Kaigai
Kaigai
PaIn ;x


Ryo : 0
Likes : 0

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 11 2013, 18:51

Foarte frumos ! Vreau urmatorul capitol cat mai repede ... ! De unde te inspiri?
Sus In jos
izabela :*
Kaigai
Kaigai
izabela :*


Ryo : 0
Likes : 3

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 29 2013, 16:16

Ţi-am corectat eu greşelile gramaticale\de tastare\de punctuaţie\de topică\de sens\de exprimare . Cu plăcere . Ai foarte multe greşeli de toată gama şi grăbesti foarte mult acţiunea , e pe repede-nainte . Puţin [ mai multă ] descriere nu strică , din contră . M-am legat strict de greselile pe care le-ai facut nu am modificat nimic din acţiunea în sine . Nu avea rost sa i-au fiecare capitol şi să pun in paranteze greşelile pe care le-ai făcut pentru că , acum că este corectat iţi dai singur seama ce greşeli ai făcut dar pe lângă asta deja a făcut-o cineva . Lasa spaţiu intre semnele de punctuaţie şi restul cuvintelor pentru lzibilitate . Ai grijă , nu poţi lungi o propoziţie la nesfârşit folosind "," , pune "." şi continuaţi ideea în altă propoziţie . Punctele de suspensie nu au ce căuta in descriere , pui direct "," . Înainte de "şi" , "dar" , "iar" nu se pune "," , este interzis . Poţi pune "," decât dacă este un "şi" reflexiv ( ex : Exact înainte să tragă , şi-a dus mâna la inimă strângând cu toată puterea lui camaşa din cânepă care se sifonă uşor , privirea i se înpăiănjenea iar suflul ii era din ce in ce mai greoi . ) . Propoziţia aia a fost doar un exemplu din capul meu , sper că ai înţeles la ce mă refeream . Ai grijă la verbele la modul gerunziu . Am văzut la un moment dat "retrăgândumă" . Este o formă greşită , corect este "retrăgându-mă" pentru că "-mă" este forma pronumelui reflexiv dar ai schimbat tu topica . Nu te mai juca cu timpurile verbale . Citesc prima oară la indicativ prezent apoi , câteva rânduri mai jos , găsesc verbele la perfect compus . Păstrează acelaşi timp peste tot , de preferat prezent pentru că este cel mai "accesibil" timp dintre toate . Adaugă descriere ( descriere : de sentimente , emoţii , trăiri , tip portret , tip tablou etc. ) . Descrie mai mult acţiunea , orice detaliu mărunt , exploatează tot ce ai la indemână , nu lăsa nimic să-ţi scape . Când ai descris cu a fost Claudia lovită de maşină ai facut cred că cea mai seacă descriere din tot fic-ul . Trebuia să descrii agonia , disperarea care il cuprinse pe Aroyo când şi-a văzut iubita lovită , din cauza lui , de o maşină , durerea pe care o simţea Claudia dar tu nu , ai fost ceva gen : " - A călcat-o maşina pe Claudia . " iar tu-i răspunzi : " So what ?! " . În fic nu există nicio descriere a personajului tău sau a celorlalte . Cum ne putem da noi seama ca simpli cititori cum "arată" personajele sau ce tipologii de oameni sunt ? Noi nu stim cu ii ai tu "proiectaţi" în minte deaceea trebuie să le faci o descriere . Nu-ţi cer să scrii o carte dar ar fi bine să detaliezi cât mai mult . Ai grijă la ortograme , le încurci între ele . Unde trebuie să pui cratimă nu o pui iar unde nu trebuie o pui , cu alte cuvinte faci exact invers . Înainte să postezi un capitol mai treci odată prin el şi corectează greşelile pe care le găseşti . Ar mai fi multe de zis dar în esenţă asta ar cam fi . Sunt pe telefon si mi-e silă să mai scriu . Ţine cont macar de sfaturile astea şi dă-ne pe spate in următorul capitol .
Sus In jos
I. Enzo
Kaigai
Kaigai
I. Enzo


Ryo : 0
Likes : 5

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 22:18

Poi sa incepem cu criticile:
1.Nu ai niciuna din punct de vedere Fizic
2.Nu ai niciuna din punct de vedere Chimic
3Nu ai niciuna din punct de vedere Biologic rolling on the floor

acum cu laudele:
Nebunie rolling on the floor  geva gen era si la mine in clasa.La mine existau 5 nebuni printre care ma numaramsi eu si existau si 4 destepti  fericit) si alte feluri de copii ciudati+ca aveam si un cioban care putea a smantana de capra+branza stricata=pffff ce miroase.
Sus In jos
Damon
Kaigai
Kaigai
Damon


Ryo : 0
Likes : 1

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 22:21

rolling on the floor)))) Mda, mersii ( Cred ) . Oricum nu am mai postat de muult, o sa postez cred ca zilele astea un capitol nou.
Sus In jos
ely_lovesAnImE
Kaigai
Kaigai
ely_lovesAnImE


Ryo : 0
Likes : 8

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 22:54

Ummm place place place !! Chiar era nevoie de un fic "de liceu" pe aici . Cum , Yumi si Izza te-au inebunit cu gramatica eu am sa fiu mai retinuta .
Actiunea e umpic grabita , descrierea cadrului general dar si cea sentimentala lipsesc cu desavarsire iar dialogul e prea des . De ce am taiat ? Deoarece asta e un fic cu o tenta comica si nu trebuie criticat atata tip cat este pentru amuzament (parerea mea) .
Oricum , este foarte tare ficul , descrii exact nebuneala din liceu si viata unui "bobocel" .
Nu ma asteptam la : "Acesta o alerga in joaca pe Claudia cand o masina a trecut in viteza si a lovit-o pe prietena lui Aroyo ."  O.O ei doi alergau frumos si dintr-o data *bum* ! Actiunea si-a schimbat sirul        
Deci in final rugamintea mea este *daca mai ai locuri libere* sa ma incluzi si pe mine in fic .
Astept next ! fericit 
Sus In jos
Damon
Kaigai
Kaigai
Damon


Ryo : 0
Likes : 1

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 06 2013, 21:44

Capitolul VI

# Continuam cu sfarsitul capitolului 5.

~Holul din fata salonului unde era Claudia, era deja plin. Totii colegi venisera in graba pentru a vedea ce s-a intamplat. Un anonim i-a anuntat ca o colega a fost lovita de o masina. Multii vroiau sa o vada , insa aceasta nu putea primi vizite. Totii colegii plangeau, Claudia era prietenoasa cu toti , insa acum era in joc viata ei. Dupa ore intregi, a iesit dintr-o operatie foarte lunga si obositoare. Abea a doua zi am putut sa intram sa o vedem, am intrat doar eu cu Aroyo si Diana. Claudia incerca sa zambeasca fortat, stia si ea ca este intr-o situatie foarte grea. Nici doua minute n-am stat ca au sosit in graba parintii lui Claudia. Noi am iesit din salonul unde era internata Claudia, am lasat-o singura cu parintii ei.Chiar daca stiam ca este bine acum , tot eram foarte suparatii pentru cele intamplate. Aroyo era distrus, s-a dus acasa fara sa spuna ceva. Dupa inca cateva ore, am plecat si eu acasa fiind foarte obosit. M-am culcat in pat si am adormit in scurt timp. Dupa cateva ore , m-am trezit si m-am imbracat dupa care am plecat pe afara sa ma plimb. In timp ce ma plimbam, ma gandeam la toate cele intamplate, dupa cateva minute, am trecut pe langa casa lui Lorena, mi-am dat seama ca trebuia sa o iau de acasa. Paseam usor pe poteca, dupa o ploaie de cateva ore ce se petrecusera aseara , inca mai era ud. Pasii mei erau din ce in ce mai lentii, picaturile cadeau de pe acoperisul casei fix in fata mea. Am trecut rapid, si am observat un biletel pe usa. Pe biletel scria: 

~ Matt, cand o sa citesti asta eu impreuna cu familia mea vom fi foarte departe. Tatal meu a primit un nou servici , in Italia. Imi cer mii de scuze pentru ca nu ne-am putut lua la revedere fata in fata, asa cum se cuvine. 

Nu am mai reusit sa citesc in continuare, lacrimile imi invadasera chipul, incepeam sa ud acel bilet cu lacrimile mele produse de acea "dezamagire" produsa de acest moment. Mi-am sters fata de lacrimi, am bagat mainile in buzunar si m-am indreptat inspre spital sa vad ce s-a mai intamplat cu starea lui Claudia. Eram foarte trsit, mergeam cat mai repede. Eram in fata spitalului, sus , pe scari era o colega , Debb. Aceasta se uita la mine si zambeste.N-aveam acum nevoie de asa ceva , m-am indreptat inspre ea , si in ultimul moment am ocolito. Am intrat in spital, il vad pe Aroyo spirijinit de perete. Ma duc la el, ii pun o mana pe umar si ii spun.
- E mai bine, frate?
- Mhm, cam ca aseara. Spune el trist. 
Ma duc si imi iau o cafea de la un aparat. Ma asez pe un scaun in timp ce sorb din cafea, era fierbinte. Aveam in minte toata clipele petrecute alaturi de Lorena. Mi-am dat o palma usor pe obrazul stang dupa care m-am ridicat si m-am dus sa iau o gura de aer. Pe scarii, o vad pe Debb. Aceasta statea si se uita la cer. Zambesc fortat dupa care imi mut privirea in alta parte. Dupa cateva minute iese plangand Diana din spiatal. Ma uit mirat dupa care o prind de mana si o trag inspre mine, eram la distanta de 30 de cm unu' de celalalt. 
- Ce s-a intamplat, Diana? Spun uitandu-ma confuz la ea. 
- C-claudia...a intrat in coma. Spuse incepand sa planga mai tare. 
Mi-am pus mana stanga in cap , era o zi din ce in ce mai proasta. Dupa o pauza de cateva secunde,ii dau drumul lui Diana, aceasta se uita la mine, eu imi mut privirea in sus rugandu-ma sa nu se intample si alte nenorociri.
Sus In jos
Makise
Kaigai
Kaigai
Makise


Ryo : 1
Likes : 2

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 06 2013, 21:57

Uuu, se pare ca va molipsesc cu drama mea dramatica fericit
Vreau next-ul cat mai rapid, pup ;x
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 06 2013, 22:52

Matt Kakashi a scris:
Capitolul VI

# Continuam cu sfarsitul capitolului 5.

~Holul din fata salonului unde era Claudia, era deja plin. Totii (Toţi) colegi (colegii) venisera in graba pentru a vedea ce s-a intamplat. Un anonim i-a anuntat ca o colega a fost lovita de o masina. Multii (Mulţi) vroiau (voiau) sa o vada , insa aceasta nu putea primi (primii) vizite. Totii (Toţi) colegii plangeau, Claudia era prietenoasa cu toti , insa acum era in joc viata ei. Dupa ore intregi, a iesit dintr-o operatie foarte lunga si obositoare. Abea (Abia) a doua zi am putut sa intram sa o vedem, (''Să'' intrăm ''să'' o vedem. E deranjat, puteai să înlocuieşti al doi-lea ''să'' cu ''s-o'' şi nici nu se observa) am intrat doar eu cu Aroyo si Diana. Claudia incerca sa zambeasca fortat, (Punct şi cu literă mare) stia si ea ca este intr-o situatie foarte grea. Nici doua minute n-am stat ca au sosit in graba parintii lui Claudia (Claudiei). Noi am iesit din salonul unde era internata Claudia,(şi am lasat-o...) am lasat-o singura cu parintii ei.(space)Chiar daca stiam ca este bine acum , tot eram foarte suparatii (supăraţi) pentru cele intamplate. Aroyo era distrus, s-a dus acasa fara sa spuna ceva. Dupa inca cateva ore, am plecat si eu acasa fiind foarte obosit. M-am culcat in pat si am adormit in scurt timp (M-am culcat şi am adormit. Nu era logic?). Dupa cateva ore , m-am trezit si m-am imbracat dupa care am plecat pe afara sa ma plimb. In timp ce ma plimbam, ma gandeam la toate cele intamplate, (Punct şi cu literă mare) dupa cateva minute, am trecut pe langa casa lui Lorena, (În loc de '','' pui ''şi'') mi-am dat seama ca trebuia sa o iau de acasa. Paseam usor pe poteca, dupa o ploaie de cateva ore ce se petrecusera aseara (Ceva nu sună bine aici. Puteai să înlocui ''se petrecusera'' cu ''a avut loc''), inca mai era ud. Pasii mei erau din ce in ce mai lentii (lenţi), (iar...)picaturile cadeau de pe acoperisul casei fix in fata mea. Am trecut rapid, si am observat un biletel pe usa. Pe biletel scria: 
Citat :

~ Matt, cand o sa citesti asta eu impreuna cu familia mea vom fi foarte departe. Tatal meu a primit un nou servici , in Italia. Imi cer mii de scuze pentru ca nu ne-am putut lua la revedere fata in fata, asa cum se cuvine. 

Nu am mai reusit sa citesc in continuare, (fiindcă) lacrimile imi invadasera chipul, (Punct)incepeam sa ud acel bilet cu lacrimile mele produse de acea "dezamagire" produsa de acest moment. (Produs, produs. Dezacord) Mi-am sters fata de lacrimi, am bagat mainile in buzunar si m-am indreptat inspre (Puteai spune doar ''spre'') spital sa vad ce s-a mai intamplat cu starea lui Claudia. Eram foarte trsit, mergeam cat mai repede. Eram in fata spitalului, sus ,(Punct) pe scari era o colega , Debb. Aceasta se uita la mine si zambeste.N-aveam acum nevoie de asa ceva ,(Punct) m-am indreptat inspre (Puteai spune doar ''spre'')ea , si in ultimul moment am ocolito (ocolit-o). Am intrat in spital, (şi) il vad pe Aroyo spirijinit de perete. Ma duc la el, ii pun o mana pe umar si ii spun.(fericit
Citat :
- E mai bine, frate?
- Mhm, cam ca aseara. (virgulă) Spune el trist. 
Ma duc si imi iau o cafea de la un aparat. Ma asez pe un scaun in timp ce sorb din cafea, (Punct) era fierbinte. Aveam in minte toata clipele petrecute alaturi de Lorena. Mi-am dat o palma usor pe obrazul stang dupa care m-am ridicat si m-am dus sa iau o gura de aer. Pe scarii (scari), o vad pe Debb. Aceasta statea si se uita la cer. Zambesc fortat dupa care imi mut privirea in alta parte. Dupa cateva minute iese plangand Diana din spiatal. Ma uit mirat dupa care o prind de mana si o trag inspre mine, eram la distanta de 30 de cm unu' de celalalt. 
Citat :
- Ce s-a intamplat, Diana? Spun uitandu-ma confuz la ea. 
- C-claudia...a intrat in coma. (virgulă)Spuse incepand sa planga mai tare. 
Mi-am pus mana stanga in cap , era o zi din ce in ce mai proasta. Dupa o pauza de cateva secunde,ii dau drumul lui Diana (Dianei), aceasta se uita la mine, (Punct) eu imi mut privirea in sus rugandu-ma sa nu se intample si alte nenorociri.

Ai evoluat puţin, dar după câte critici ţi-am dat tu continui cu aceleaşi greşeli. *râs stresat* După ce am citit capitolul în minte aud numai ''Claudia,Claudia,Claudia,Claudia''! Uite, îţi şi număr de câte ori i-ai scris numele într-un paragraf: 5 ori. Ce reiese din asta? Acord prea mult atenţie numelor. O să fiu mult mai dură, fiindcă deja ţi-am dat destule critici şi nu dai semne c-ai ţine cont.


Descriere: Ai o descriere tipică tuturor, cea a începătorilor, care nu foloseste metafore, figuri de stil, lucru care nu m-a atras. N-am simţit mare lucru din sentimentele personajelor. A fost sec, descrierea a fost deasemenea minimă. Am citit cu aceiaşi expresie impasibilă lucrarea. N-a avut impact. Te repeţi cu aceleaşi acţiuni şi te muţi de colo-colo fără ca măcar să traspui locul unde se desfăşoară actiunea. Nu-mi pot imagina nimic.
Dialog: No comment. 
Acţiune: Grăbită.
Estetică: Ei' bine, asta e perfectă.

Ahem, să-ţi vedem următorul capitol. Debiaştept. *zâmbet inocent*
Sus In jos
Damon
Kaigai
Kaigai
Damon


Ryo : 0
Likes : 1

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 06 2013, 23:00

Yumiiii, te omor.fericit) Eu scriu rapid nu sunt atent la aceste "mici greselii". Mersii oricum de critici. O sa incerc sa fiu mai atent.
Sus In jos
Debb
Kaigai
Kaigai
Debb


Ryo : 0
Likes : 0

Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 06 2013, 23:09

uite-ma si pe mine:> Ce pot spune, ai evoluat destul de mult daca ar fi sa comapr primul capitol cu ultimul. Incearca totusi sa faci next-urile un pic mai lungute ;wink
Astept next Indragostit
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 03 2013, 21:36

Fic blocat din cauza inactivităţii.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/    Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/  - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Liceul de Nebunii ---> Matt e la liceu \m/
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Sfârșit de an/ de liceu!
»  Viața de după liceu!
» DBZ: Episodul 200 - Gohan merge la liceu
» Episodul 343 - Elev în anul trei de liceu! Începe un nou capitol
» Matt^^

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Fan Fiction :: Fic-uri Blocate-
Mergi direct la: