Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Katoka-chan
Kaigai
Kaigai
Katoka-chan

Ryo : 0

Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Empty
MesajSubiect: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeDum Sept 01 2013, 20:57

O adolescentă de 14 ani s-a sinucis din cauza „haterilor” de pe Internet. Tatăl fetei: „Nu vă lăsaţi copiii să aceseze acest site”

O adolescentă în vârstă de 14 ani din Marea Britanie s-a sinucis după ce a primit mai multe mesaje agresive pe reţeaua de socializare ask.fm.
Hannah Smith a fost găsită spânzurată în locuinţa părinţilor ei, din Lutterworth, Leicestershire.
David, tatăl fetei, a povestit că a descoperit mai multe mesaje anonime pline de ură şi violenţă pe contul fiicei sale de pe ask. fm.
„Toată lumea ar fi fericită dacă ai muri”, îi scrisese un utilizator adolescentei.
Acum, David solicită ca reţeaua respectivă de socializare să fie supusă unui control riguros sau chiar să fie închisă definitiv.
„Faptul că oamenii pot fi anonimi (pe ask.fm, n. red) este complet greşit. Persoana care a a creat acest site ar trebui acuzată de omor prin imprudenţă”, a spus tatăl tinerei. „Mă adresez tuturor celor care au copii: vă rog, nu-i lăsaţi să acceseze acest site”, a adăugat David.
Acesta nu este însă un caz izolat. În aprilie 2013, un alt adolescent în vârstă de 15 ani s-a sinucis după ce a fost agresat de ceilalţi utilizatori ai reţelei ask.fm.
De asemenea, Erin Gallagher, în vârstă de numai 13 ani, a ales să-şi pună capăt vieţii în octombrie anul trecut, din acelaşi motiv.

It’s been a long day without you my friend
And I’ll tell you all about it when I see you again
We’ve come a long way from where we began
Oh, I’ll tell you all about it when I see you again
 When I see you again.               
Sus In jos
UchihaBTW
Kaigai
Kaigai
UchihaBTW

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeDum Sept 01 2013, 21:36

Acum tatal fetei nu prea are de ce sa inchida ask.fm ,fiecare copil trebuie sa constientizeze ca nu merita sa asculti aceste mesaje ,de-a dreptul idioate ,parerea mea ca cei de pe ask fm nu  au nici o vina,totul tine de copil si de mentalitatea acestuia ,eu cred ca un om normal nu s-ar sinucide din cauza unor mesaje.
Sus In jos
ely_lovesAnImE
Kaigai
Kaigai
ely_lovesAnImE

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeDum Sept 01 2013, 22:25

Cred ca vazusem ceva gen "Eu ma sinucid !" pe aici mai de mult.....whatever .
Cum spunea si Uchiha un om normal nu s-ar sinucide pentru niste prostii spuse de niste anonimi de pe net , insa sunt unii (copii in general) care sunt usor de manipulat si ajung sa se sinucida inainte de a vedea cu adevarat viata .
Mna acum depinde si cum a trait copilul ala , evident daca este terorizat la scoala sau in general devine o tinta usoara pentru  cei care nu au ce face si nu se gandesc ca poate distrug o viata(sau chiar mai multe) .
Noi suntem pe un forum si ar fi chiar aiurea sa spunem "Nu interactionati cu strainii de pe net!" , insa in general e bine sa nu te implici atat de mult . 
Sus In jos
I. Enzo
Kaigai
Kaigai
I. Enzo

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeDum Sept 01 2013, 22:43

Hei oameni buni ce este asta adica daca cineva e jigneste ingrozitor de urat trebuie sa iti pui capat zilelor???,in regula cand cineva te injura il ignori te faci ca nu sa intamplat nimic dar daca te provoca foartei mult si decurge la injuraturi si jigniri foarte mari te iei cu el in gura(cand spun ca te iei cu el in gura nu ma refer chiar sate iei cu el in gura,este doar o vorba fericit)) incepi sa te injuri cu el (fii nebun) adica cum sa cedezi asa repede in fata unor oameni care nici nu te cunosc asa de bine stiu doar ca existi si ce varsta ai si alte date pe care le ai la profil asta nu inseamna ca ei stiu atat de mult incat sa te agreseze , nici Dumnezeu daca mi-ar spune omoarate nu as fii facuto adica de ce? e dreptul meu sa traiesc si sa fiu liber sa fac ce vreau.Eu cred ca acei copii erau niste persoane sensibile care nu au fost invatati sa se apere verbal si fizic.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeDum Sept 01 2013, 22:46

Wow nu ma gandeam nici odata ca ask.fm va fii o problema pentru copii din ziua de azi.Indemnarea mea ar fii,nu va face-ti conturi pe asa ceva!Sunt doar niste prostii.
Sus In jos
UchihaBTW
Kaigai
Kaigai
UchihaBTW

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeDum Sept 01 2013, 22:51

Nu conturile de pe siteurile de socializare sunt niste prostii,ci acele persoane care decid sa isi puna capat zilelor sunt niste prosti,oamenii aceia doar isi castiga banii din acele siteuri .
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeDum Sept 01 2013, 22:53

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a scris:
Nu conturile de pe siteurile de socializare sunt niste prostii,ci acele persoane care decid sa isi puna capat zilelor sunt niste prosti,oamenii aceia doar isi castiga banii din acele siteuri .
Da,ai dreptate,dar eu cred si ca siturile sunt niste prostii.Parerea mea LoL
Sus In jos
Damon
Kaigai
Kaigai
Damon

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeDum Sept 01 2013, 22:57

Mda, daca si din cauza acestul site ajung persoane sa se sinucida. Adica, frate totusi, e un site. Nu trebuie sa pui la inima tot ce spun acei "hateri". Mi se pare destul de ciudat, totusi sa te sinucizi din cauza unui astfel de site.
Sus In jos
Katoka-chan
Kaigai
Kaigai
Katoka-chan

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeDum Sept 01 2013, 23:02

La mine in oras, acum cativa ani, o fata s-a omorat pentru un baiat, ca parintii ei nu erau de acord cu relatia dintre ei si ea s-a spanzurat. De parca s-au terminat barbatii ...

It’s been a long day without you my friend
And I’ll tell you all about it when I see you again
We’ve come a long way from where we began
Oh, I’ll tell you all about it when I see you again
 When I see you again.               
Sus In jos
Sasuke清
Kaigai
Kaigai
Sasuke清

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 10:34

Este o mare prostie sa iti iei viata pentru asa ceva.Acele persoane nu te cunosc cu adevarat,comenteaza doar asa ca sa te faci sa te simt prost,dar totusi...la 14 ani trebuie sa ai putina minte si sa te gandesti.
Sus In jos
Nywa
Kaigai
Kaigai
Nywa

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 12:42

Unele persoane gandesc, daca nu ar exista in lumea asta, ar fi mai bine, dar nu se gandesc, ca prin acest gest extrem si cel mai prostesc - l-as numi eu - fac rau persoanelor dragi din jurul lor. De asemenea sunt unele persoane care duc la extreme unele chesti, cum a zis si Kato-sama: mama, tata nu il accepta pe iubitul meu si imi iau lumea in cap sau acel site "ask.fm". Trebuie sa fi foarte naiv si credul sa pui la suflet tot ce iti spun aia acolo. Adica come on, alea nici nu te cunosc cine esti, ce fel de persoana esti si spun chesti la prosteala, iar daca esti naiv, le crezi si inchei socoteala cu viata.
Ce vreau sa spun este, ca noi avem o singura viata, de care trebuie sa avem grija. Doctorii ne-au adus pe lume la nastere, ei ne ajuta sa o pastram, dar grija fata de viata, va depinde numai de noi.
Sus In jos
Seith
Kaigai
Kaigai
Seith

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 12:53

Mda, şi pe mine m-a înjurat cineva de pe anonim,dar eu-s mai şmecheră am aflat şi cine,era o fată geloasă care n-are viaţă. Poate vă întrebaţi de ce?Pentru că prietenul meu cel mai bun e super drăguţ şi multe fete îl simpatizează,iar acea fată s-a ofticat,dar bineînţeles că nu i-am raspuns,nu aveam de ce,după îmi trimitea alte şi alte întrebări asemănătoare,nu-mi pasă ce crede ea,n-am să mă sinucid pentru că în lume câtiva oameni nu mă plac,iar aici fata asta cred că era o persoană sensibilă şi ceilalţi la fel,oricum toate ăstea se întâmplă datorită TV-ului care publică sinucideri şi altele,de unde să ştie un copil de 11 ani cei aia o sinucidere dacă n-a auzit de undeva,cred că noi ştim prea multe la vârsta asta şi nu e bine,uni pot să ajungă să cadă din caza asta.
Sus In jos
Damon
Kaigai
Kaigai
Damon

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 12:59

E o problema destul de mare in societate, site-urile de socializare, de exemplu Facebook. Tot mai multe fete chiar si baietii intra in depresii. De exemplu " faimosii " de pe Facebook, sufera de ei sau mai stiu eu ce. Daca o fata a ajuns sa se sinucida din cauza ask-ului e grav. Cat mai dureaza pana va aparea un astfel de caz in Romania? O luna, doua? Ask-ul docamdata in Romania din cate stiu eu nu a cauzat nici-o problema, insa nu cred ca va mai rezista mult. Am vazut fetite de 10 ani pe ask, cu 1000 de aprecieri, 1500 raspunsuri. Toate "intrebarile" erau cu injuraturi adresate acelei fete. Frate,injuri o fata de 10 ani ca sa ce? Stie ca ea e mica si pune la suflet , raspunde si ii injura, se enerveaza si tot asa. Eu nici nu folosesc ask-ul si nici Facebook. Prea multii copii cu probleme mintale pe aceste site-uri. Si Twitter-ul o sa ajunga la fel.
Sus In jos
~Sakura~xD
Kaigai
Kaigai
~Sakura~xD

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 13:00

Din cate am auzit eu, fata asta posta poze cu ea taiata pe maini, plina de sange, deci copila avea probleme psihice grave. Daca taica-su a stiut sa caute haterii, cum de n-a gasit si pozele ei? Un copil cu un comportament de genul asta cred ca ar trebui tinut sub o discreta observatie, si nu lasat de capul lui. Desigur, atitudinea haterilor este condamnabila, dar pentru salvarea fetei parintii ar fi trebuit sa joace cel mai important rol.
Sus In jos
Nagato-san
Kaigai
Kaigai
Nagato-san

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 13:35

E o problema mare .... Cred ca persoana anonima era un dusman de-al fetei... Astfel fata crezand ca sunt mai multe mesaje primind toate de pe anonim.. In acel moment probabil a cedat nervos fiind agresata verbal si a decis sa isi puna capat zilelor..Deci in concluzie ask.fm are anonimul o greseala
Bine ar fi sa se scoata functia de postare anonima si cuvintele de gen "mori" sau "sinucidete" "nu te vrem pe lumea asta"
Problema a fost si a fetei deoarece a pus la inima 
Sus In jos
Mk01
Kaigai
Kaigai
Mk01

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 14:02

Parerea mea despre prostii de pe ask.fm care se lasa intimidati de hateri:
Sunt niste oameni fara minte parerea mea,adica voi vreti sa va placa toata lumea,sa va zica:"Woaw esti super dragut/draguta",nu frate/soro nu o sa-ti zica toti asta.Ce suntem la TV ,esti vedeta sa te placa tot poporul si chiar daca ai fi ,ce personalitate ai?Vrei sa fi originala sa fi tu insuti sau sa fi papusa media pe care sa o placa toti?Parerea mea e ca sunt oameni fara minte,fara o personalitate bine definita si usor influentabili ,de aceea s-au sinucis!
Sus In jos
MirunaXD
Kaigai
Kaigai
MirunaXD

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 14:39

Dupa parerea mea, ask'ul este o mare porcarie. Eu consider ca vina pentru ce s'a intamplat este atat a persoanelor care i'au trimis fetei cuvinte grele, dar si a acesteia, prin simplul fapt ca si'a facut cont acolo. Frate, chiar n'ai nimic mai bun de facut decat sa raspunzi la niste intrebari ale celor de pe internet?! Odata ce te bagi in asa ceva, trebuie sa fii constient ca implica si riscuri, mai ales daca esti mai sarac cu duhu', pana la urma, poti dormi la fel de bine noaptea si fara cont pe ask.fm. Si, ok, am inteles, te'a injurat cineva acolo, dar ce, tu nu poti face acelasi lucru? Parerea mea e ca daca nu ii vei zice nimic, el va continua, si asa se ajunge la lucruri mai grave, cum e sinuciderea.
Sus In jos
ely_lovesAnImE
Kaigai
Kaigai
ely_lovesAnImE

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeLun Sept 02 2013, 14:43

Sincer aici nu este doar despre ask.fm ...morala cuprinde si haterii .
Adica persoanele alea care isi traiesc viata la pc , intra pe YT doar sa dea dislike la un clip si ii manipuleaza pe cei mai mici de cat ei / mai slabi .
Nu stiu ce credeti voi dar parerea mea e ca ar trebuii sa dispara genul asta de persoane de pe retelele de socializare , in general de pe internet .
Sus In jos
husky123
Kaigai
Kaigai
husky123

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeMar Noi 26 2013, 21:13

Sincer,imi pare bine pentru persoane proaste ca fata asta.De ce ? Pentru ca nu ar trebui sa te sinucizi din cauza unor mesaje pe ask.fm
Sus In jos
arken123
Kaigai
Kaigai

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeVin Mar 28 2014, 18:36

Nu ask-ul e de vina, ci fetita. Stiu vorba aia "despre morti doar de bine" dar lasa sa fiu eu rau sa spun ca fetita aia e o retardata si tatal fetei de 2 x retardat. Cum sa acuzi site-ul ? In termenii si conditiile site-ului spune ca site-ul nu se face responsabil pentru nimic postat pe site-ul lor. Singurul lucru care il fac e sa stearga posturile jignitoare DACA acestea au fost raportate. Dar bineinteles, nimeni nu citeste asemenea lucruri ca "sunt neimportante".
Sus In jos
Constantin
Kaigai
Kaigai
Constantin

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeVin Mar 28 2014, 19:54

Puteți interzice anonimul pe pagina voastră din setări/
Sus In jos
MadalinNaruto
Kaigai
Kaigai
MadalinNaruto

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeSam Mar 29 2014, 02:15

O mare prostie ......Cum frate pentru niste mesaje sa te sinucizi de la alti idioti frate eu stiu cand cineva te injura iignori sau il injuri si tu cu toate ca uni ar cam trebui sa fie supravegheati cand stau pe pc si cei care au trimis acele mesaje parerea mea ar trebui sa moara ei in locul fetei pacat era prea tanara, avea toata viata in fata  asta e acum sa fie invatatura pentru alti ...
Sus In jos
Raluca-San
Kaigai
Kaigai
Raluca-San

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeDum Iun 01 2014, 21:07

Este o prostie. Asta pățesc oameni dacă ascultă de părerile altora. Cum să îți pui capăt zilelor pentru că un idiot spune că ar fi mai fericit dacă ai muri sau chestii de genul. Acestea sunt persoane bolnave.
Sus In jos
BiChOn
Kaigai
Kaigai
BiChOn

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeLun Iun 16 2014, 22:04

La ask.fm poti selecta sa nu vezi mesajele trimise de anonimi ...
Fata putea foarte simplu sa-l inchida pana-si revine sau sa discute cu parintii .
Nu mi se pare normal sa iei in serios niste jigniri primite de pe un site de socializare , e ca si cum un necunoscut m-ar adauga pe Facebook si m-ar injura fara motiv , mi-ar păsa ?
Sus In jos
Naruto™
Kaigai
Kaigai
Naruto™

Ryo : -2

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitimeMier Iul 02 2014, 15:53

Nu este vina ask.fm-ului ca acei copii s-au sinucis.Parintii nu cred ca sunt vinovati deoarece unii nu prea stiu pe ce siteuri navigheaza odraslele lor.Copii care s-au sinucis sunt cei vinovati deoarece nu trebuiau sa recurga la acest gest orice s-ar fi intamplat(cred ca aveau si ceva probleme psihice).Alti vinovati ar fii acei "anonimi" care au trimis mesajele acelea.Ei nu aveau de unde sa stie ca ii va influenta atat de mult mesajele lor,asa ca...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema   Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema Icon_minitime

Sus In jos

Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Entertainment :: Discuţii Libere-
Mergi direct la: