Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Penaj Moral

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Dimfuel
Kaigai
Kaigai
Dimfuel

Ryo : 0

Penaj Moral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 23 2013, 14:30

Da, intr-adevar Cocktail are dreptate, esti cea mai tare la stilul asta de a scrie. Esti plictisitoare la capitolul asta. Unele compuneri chiar sunt amuzante, cum zicea cineva mai sus. Apuci cufureală cu mozol și o arunci direct pe tava. Chestiile astea, cu semnificatii, trebuie si el sa respecte un fir ca sa nu dea in penibil. de exemplu, sa luam un exemplu, prima compunere: Prăpastia progresului. Aici avem optiuni: ori ceea ce ai facut tu reprezinta o lamaie umoristica, ori o schizofrenica, iar in final niste cuvinte goale. Despre ultimele creatii, ce pot sa zic, felicitari. Abordand filozofari d-astea la obiectiv m-ai plictisit de tot. Deja o dai in discutii care intrec neoclasicismul; dar nu in bine, ci se arunca in groapa.
Sa-ti dau un sfat, data viitoare cand scrii, scrie ceva ca lumea. Nu mai arunca doua nuante pe hartie ca sa vina popa cu plosnita.
Daca n-ai intentia de a face ceva de dimensiuni mai mari care poate fi tratat cu seriozitate, te rog sa nu-mi iei in considerare comentariul.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 26 2013, 16:57

Învingător prin artă

Oftase din toti rarunchii si lasase pensula în paharul cu apa, zâmbind si închizând ochii. Ema adora sa picteze, mai ales tablouri abstracte în care îsi canaliza sentimentele, munca, gândurile si vointa. Nu considera arta doar un mestesug, ci mai degraba o multitudine de nuante ce reprezentau esente invizibile, un amalgam de elemente ce nu se încumetau sa îsi faca debutul printr-o izbucnire de culori si-n decursul timpului ei, ci numai prin intermediul coalei de hârtie. Picturile erau însusi sufletul ei, numai ca nu într-atât de translucid, ci mai armonios, cald si ordonat. Totusi, era constienta de faptul ca starea de echilibru ce o avea când creiona era temporara, transfigurându-se la un moment dat în haosul realitatii, o tranzitie inevitabila. Majoritatea considerau lucrarile ei a fi la limita kitchului, dar ea îsi înfrâna impulsul de a insulta precum un mediocru. Una dintre teoriile ei se concentra asupra evoluarii oamenilor prin autocontrol si armonizare. Arta exprimarii, a echilibrului si a vointei.

Se ridicase de pe scaun, mergând spre bucatarie pentru a savura o ciocolata calda, asa cum facea de fiecare data când cizela un nou tablou. Îsi turna ciocolata în cana ei preferata ce avea înfatisat semnul Ying-Yang, mai apoi rezemându-se de masa sorbind încet lichidul ce-i zgornea starea maladiva, alungându-i imaginatia neguroasa într-o încapere tumulta zamislita de mintea-i. Un vid echivoc cu o imaginatie bogata ce detinea o viata isihie, un neant ce umplea golurile provocate de rutina cu vise si himere. Un zâmbet ciudat îi zabovi pe chip un moment. Ce voia ea sa faca, daca ar avea putere, era sa stearga din conceptia colectiva faptul ca totul se învârte în jurul banilor. Prin credintele si tiparele preluate si mostenite, oamenii au învatat sa riposteze folosindu-se de forta fizica si verbala, de portofel sau de locul ce-l ocupa în societate, zbatându-se sa dobândeasca ''puterea'', care considera ca o sa înlature neplacerile si amenintarile. Este fericit acela care stie sa-si adapteze felul de a proceda dupa împrejurari, de asemenea nefericitului care, prin felul lui de a actiona, nu este în concordanta cu împrejurarile. Arta alegerii, a întelegerii si a intuitiei. 

Lasa cana goala sa-si faca veacul lânga chiuveta, pasind usor spre oglinda ce se afla în sufragerie, sustinuta de un cui, care în mod vizibil crapase varul, totusi rama complexa oferind un aspect vintage. Îsi înlatura o suvita de par rebela din privirea-i, studiind persoana înfatisata, atingând cu vârfurile degetelor mâna reflectata. Fata din oglinda avea niste trasaturi blânde, ochi smolatii si niste gene lungi, iar când zâmbea, dezvaluia în obraji niste gropite ce-i ofereau un aer inocent si dulce. Micile detalii înfaptuiau un portret sefaric, dar care era deseori stigmatizat. Se întoarce cu spatele, oftând imperceptabil, pironindu-si privirea spre fereastra. Mereu studia dincolo de sticla ce dadea spre parcul din fata blocului, asteptând în zadar ca el sa rasara de dupa perdelele bej. Trage draperiile sfios, clipind des din cauza luminii ce invada camera. De aici senzatia de greutate si de oboseala care o stapânea si îi încatusa vointa de a gandi rational ziua, numai noaptea fiind prilej de meditatie. Zâmbeste involuntar când îl vede discutând alaturi de amicii sai, în fundal petalele florilor ciresilor fosnind crud la cea mai mica adiere, dându-se în vânt, oferind o atmosfera dulceaga. O vara torida într-un cartier destul de populat, unde oamenii misunau gâfâind obositi, stergându-si fetele cu batistele, carând fie sacose, fie serviete de tot felul, iar adolescentii palavragind la fiecare colt. El o zareste la geam, se obisnuise cu faptul ca îl privea mereu atât de afectuos. Îi face cu mâna, iar ea îi arunca o privire care trada adevaratele sentimente pentru el. Trage la loc perdelele, privind în jos. Erau asa diferiti, ca doua busole care totuşi aveau drept magnet acelaşi ideal. Arta încrederii în sine, iubirii si a curajului. 

Un ciocanit îi deregleaza sirul gândurilor, distragându-i atentia. Se îndreapta spre usa, înghitind în sec, curioasa de vizitatorul neanuntat. Gaseste în prag o scrisoare. Ce deceptie, chiar se astepta sa poata discuta cu cineva astazi. Ezita sa se mai uite în stânga si în dreapta de-a lungul holului, asa ca pur si simplu ia plicul si-l desface, mai apoi închizând usa si începând sa citeasca. Cu cât privirea ei se muta de pe un rând la altul, nervozitatea era evidentiata de chipul încruntat ce denota cateva clipe nedumerire, iar dupa o ultima analiza amagire.

Mii de gânduri îi traversau subconstientul, stârnindu-i repulsia. Cuprinsa de îndignare, arunca scrisoarea la gunoi si încuie usa preventiv, pufnind. Întâmplari nesemnificative, puerile pentru mintile mature. Un strop de adevar, dintr-un ocean de vorbe colorate, fiecare spin fiind o realitate. Arta deducerii, a virtutilor, a închipuirii. O frumusete eterna sau poate o explozie stralucitoare pentru câteva momente. Eliminarea rautatilor sau a prostiei si întelegerea motivelor. Cum un pas gresit poate preîntâmpina o cadere, asa si avântarea spre gol te poate învata sa-ti fauresti aripi la momentul oportun. Îndepartarea din calea ta a tuturor obstacolelor si barierelor. Toate formele de viata sunt o manifestare a spiritului, a iubirii, iar arta pacii este cea mai pura forma de exemplificare al acestui principiu. Un învingator este cel ce aplica arta sub toate nuantele ei, rafinându-si inima. 

Ultima editare efectuata de catre Keira in Dum Oct 27 2013, 23:13, editata de 1 ori
Sus In jos
Dimfuel
Kaigai
Kaigai
Dimfuel

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 26 2013, 17:55

Tu ma innebunesti pe zi ce trece. Ma mira si bucura in acelasi timp c-ai facut ceva ce am putut sa citesc fara sa imi fie sila din primele 3-5 randuri. Acum, tu faci niste chestii inacceptabile cand scrii. Am inteles, soro, nu faci pe capitole, dar cum sa abordezi asa o tema interesanta? Ma dedulcesti, zau ca da. Ceea ce ma amuza tare la tine este ca te centrezi pe notari artistice mai mult ca actiunea in sine... of. Din fiecare paragraf pe care l-ai facut puteai taia cel putin 1-2 randuri, te-asigur. Naratiunea in sine e puerila, tragi parul cu tot cu scalpul. Ma bruiezi de tot cu actiunile astea care le-a facut fata cu numele de Ema, zici ca avea nevoie la toaleta cand a trait in ziua de care ai scris. Si stii, se grabea, ca era sub presiune. Acum, despre comparatiile astea si ideile filosofice, sunt multe si mediocre. Te exprimi prea mult, devii mediocra si nu-mi starnesti deloc intelesul cand te apuci sa dai dintr-o ramura intr-alta, asa, fara folos. Data viitoare bruiaza-ma prin filosofeli, nu prin naratiune, ai inteles? (lol) Si daca tot le faci fara sa acoperi o parte interogatoare, macar explicatiile fa-le interesante si incomplete. Insa totodata nu le fa penibile si nici ireale. Parca e greu.
Sus In jos
Dimfuel
Kaigai
Kaigai
Dimfuel

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 02 2013, 12:13

Nimic nou? Vreau sa citesc noi creatii de-ale tale.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 02 2013, 14:09

Ca să arăt că n-am uitat de acest subiect, am făcut o mică schiţă.

Labirintul spre cufăr

Teoriile sale stinghere, între cortine se spânzurau, conducându-l spre pierzanie. Fumul neguros îi învada traheea, iar în plămâni îi erau sfâşiaţi de fiara descătuşată, lăsată liberă prin labirinturile esenţei. Nu dorea ca acea creatură mistică să ajungă în centrul înţelesurilor concepţilor lui şi să le distrugă, aşa că a pus multe indicatoare care s-o deruteze, a încercat chiar şi să renunţe la acel labirint transformându-l într-un deşert, dar duşmanul se apropia din ce în ce mai tare fără să-i ofere vreun răgaz pentru a creea o strategie propice. Nu mai existau variante de scăpare, a decis să fugă. Îşi face loc printre himere, vise, obiective şi memorii, retrecând printre toate căile străbătute nelăsând nimic în urmă, însăşi graba cu care se avânta spre ieşire rătăcindu-l, totul devenind o povară. Paşii lui se-ndreaptară spre incert şi vag, simţindu-se ca o nălucă ce cutreieră nesfârşite răscruci de drumuri, înţepenit acut de-o umbră nevăzută, căutând scăparea unui fir de eden. Era derutat şi panicat, dar în ultimele clipe ajunge în faţa uşii, un pas spre ieşirea către infinit. Fiara ajunsese lângă cufărul ce deţinea capacitatea gândirii lui şi începe să zgârie cu ghearele lacătul ce-i îngreuna aflarea enigmelor tânărului. El, în ultima clipă, a gândit ceea ce nu poate fi desluşit, ieşind din labirint. Ceea ce a întâmpinat a fost un corp aproape fantomatic ce-i apare în peisaj, în întuneric revărsându-se, făcându-i trupul să tremure. Însăşi nebunia pe jumătate întruchipată. Mesajul său criptat prindea formă şi putea înţelege acum semnificaţia acestui adevăr care se ascundea încă de la incipit. Magia, imposibilul, totul plutea în aer, prada lăsându-se cuprinsă de mistic. Vanul stătea şi privea, privea înspăimântat. Ultima lui întrebare înainte să piară a fost: ''Ce era în cufărul meu?''.
Sus In jos
Dimfuel
Kaigai
Kaigai
Dimfuel

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 04 2013, 16:16

Am vrut si eu sa ma destind ca lumea, dar chestia asta e o povara pentru mine. Naratiunea ta este fascinant de plictisitoare. Vreau sa te completez cu faptul ca-ti place sa aburesti pana dincolo de capacitatile mele de a intelege asa ceva. Inceputul e cea mai proasta parte, caci acolo se vede trecerea de la poveste la cateva propozitii care deflagreaza invatatura. Pot sa spun foarte sincer ca inceputul a fost un esec care mi-a compromis buna dispozitie. Sper ca atunci cand vom face iarasi scrieri, sa nu fie deprinse din documentare istorice caruia nu i se stie subiectul si nici nu se vede unde se progreseaza. Mai apoi observ ca, chiar si fara un inceput dezamagitor, nu poate fi pe placul meu. Tu chiar nu pricepi ca filozofia in care o dai e total neplacuta si bruianta pentru mine? Pare ca premeditezi totul. Puteai face ceva cu fix aceleasi randuri, care sa nu fie schita ci complet. Insa trebuia sa stergi cam jumate din randurile de la ora actuala, anume cele care n-au valoare (filozofelile de care ziceam). Si mai adaugai inceputul si o logica ce depaseste umorul ultimelor patru randuri, apoi era, zic eu, cu mult mai bine. Serios, eu zic ca ce-ai zis tu nici macar nu are o cronologie, sunt mai mult mazgalituri in axa timpului pe post de perdea. Ca mai mult iti exprimi gandurile prin ceea ce scrii, dar incerci sa faci elegant si pui cateva directii de unde se incepe. Iti zic sa nu-ti mai bati joc in halul asta de perdeaua aia, oricat de saracacioasa ar fi ea, ca faci totul in zadar.
Sunt nerabdator pentru urmatoarele tale creatii.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeVin Noi 08 2013, 18:16

Apelăm necunoscutul
*numai la nevoie*

Zbuciumul crengilor goale ale copacilor se intensifica emiţând sunete absconse, curenții de aer plensindu-mă ca niște cauciucuri întinse de-o praștie, drept in obraz, anesteziindu-mi simţurile abiotice. Instinctele ce-mi accedeau mintea acum sunt o acmee, precum niște ghețari ce-mi paralizează într-un proces lent chibzuința, transfigurând-o într-o stare pură de hibernare. Tăcerea albă ce răzbătea în codru îmi încețoșa capacitatea de a mă ghida cum se cuvine prin hlămia omătului. Prin hăul ceții și prin nea, pașii îmi alunecau de-a lungul vechii cărări. Îmi pironesc privirea în urma mea, tremurând şi strângând în pumn propria-mi haină, tânjind după căldură. Potop de confuzie, voal de nori ce-au migrat spre sol. Mă uit spre văzduh, din depărtări auzind din pieptul unui turn, cum bate precum o inima, un clopot dojenitor. Un spital pentru "păcătoși" în aceasta pustietate, într-un codru defrisat acerb cu toporul de iubitorii naturii? Da, o biserică. Tremur din toate încheieturile şi simt că am să mă prăbuşesc, frigul mă înjunghia machiavelic, redând buzelor mele o culoare vineţie. Mă așez jos lângă un arbore îmbrățișându-mă și contemplând. În cadrul bisericii domnea dintotdeauna un miraj colectiv, acela al prezenţei invizibile a unui conducător care nutreşte aceeaşi iubire și compasiune faţă de tot colectivul. Suntem decât o altă povară a acestui pământ, o esență care va putrezi într-o cutie din lemn lăcuit și deasupra căreia se va pune o cruce mai mult sau mai puțin semnificativă. Nu mai voiam să mă gândesc la asta, dar imaginile memorilor se derulau haotic prin fața ochilor mei, nedându-mi şansa la acalmia speculaţilor. Clipesc mărunt şi, când redeschid ochii mă ridic, pășesc spre "purificatorul de suflete". Pufnesc dezaprobator contra variantei, dar trebuia să-mi găsesc un adăpost temporar altfel aveam să întâmpin nişte degerături ce premeditau pe îndelete un carnaj ce se apropria încet, încet şi lin chinuind. Un foșnet crud al tufișurilor îmi dereglează șirul gândurilor, eu întorcându-mă să văd cine este vizitatorul nepoftit, furişat. Un lup cu botul ascuțit la câțiva metri se ghemuia și se târa în direcția mea, răsfrângându-și buzele și dezvelindu-și colții albi. Un mârâit îi gâlgâie în adâncul gâtlejului, și aproape că simţeam vibraţia sunetului în craniu. Tocmai când confruntam un anonim şi intrasem într-o transă, el s-a evaporat, misterul devenind neşansă. Dovedeşte-mi Tu că are rost sa cred ceea ce ştiu. Ultimul fulg de zăpadă cade la pământ, înfrăţindu-se cu ultimul fir de iarbă vădit, lupul spânzurându-se cu propiul urlet.

Ultima editare efectuata de catre Keira in Sam Noi 09 2013, 17:01, editata de 1 ori
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 09 2013, 16:38

Eu şi critica ne-am făcut apariţia. Pentru că eu sunt o pesimistă, începem cu ce e naşpa.

Aspecte care nu mi-au plăcut:

• Estetica. Aici te omor. Nu-mi place decât fontul ales şi că e titlul mare şi centrat. Urasc textele puse centrat, mi se pare greşeală fatală, crimă, ceva de neiertat. Centrat se pun doar părţile ce nu au legătură cu textul. Apoi, m-am obişnuit la tine că ai chestii colorate pe undeva, cumva. De ce e totul alb? Sunt dezamăgită. 
  • Este scurt. Deci mor când le văd aşa scurte. Fă ceva mai mare. Da, ăsta a fost un ordin. Da, nu pupi ciocolată dacă mai văd ceva aşa de mic. 
  • Mi se pare că lipseşte ceva la modalităţile de expunere. Ai fi putut face mai mult... mă refer la final. Eu ştiu de idee, pentru că mi-ai explicat pe mess. Dar vezi tu, unii poate nu înţeleg. Apare lupul, iar după trei rânduri, în care nu ne-ai spus exact câţ de uimită/surprinsă era tipa aia, deja s-a terminat cu happy end. Ar fi mers ceva descriere. Ce a simţint când a văzut animalul? La ce s-a gândit? A mai putut face vreo mişcare? Ce şi-a dorit? 

• Nu prea ai dialog în scrierile tale. Deşi îl eviţi într-un mod superb, nu poţi fugi de el la nesfârşit. 

Aspecte care m-au impresionat:

• Titlul. Îl ador. Ceva scurt, două cuvinte, dar care conţine exact tot ce trebuie şi ne spune despre text, la ce să ne aşteptăm. E misterior, atrăgător. Îmi place asta. 
  • Tema. Nu prea e intalnită tema religioasă. Nu atât în ficuri, cât şi în literatura română. Ai reuşit să creezi ceva special şi asta e cu adevărat impresionant.
  • Apreciez că ai scris cu diacritice. E un efort. Ai un punct în plus. ^^
  • Îmi place aerul pe care îl dai. Misterior. Ceva ce te scoate pentru câtva timp din cameră. Ceea ce Dimfuel ăsta numeşte plictisitor, naraţiunea şi descrierea ta, eu o numesc genialitate. E greu să poţi face aşa ceva, e cu adevărat ceva să poti creea un aer specific care te ţine cu botul lipit de ecran pe tot parcursul lecturii. 
  • Ideea. O ador. O pur şi simplu ador. Nimic din ea care să nu-mi placă. 
  • Nu ai greşeli de tastare sau exprimare. Cu lupa am căutat şi nu am găsit. 

Lucruri de ţinut minte şi/sau luat în considerare: 

1. Dacă doreşti să mă înjuri, să-mi spui că ceva din ceea ce am scris nu este corect sau orice altceva, pm sau mess. 
  2. Ceea ce am spus e o părere profesională din care sunt sigură că s-a înţeles şi cea personală. 
  3. Am criticat textul, nu autorul. 
Sus In jos
Dimfuel
Kaigai
Kaigai
Dimfuel

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 09 2013, 17:41

Ca sa fiu sincer, randurile ce le-ai plasat in casuta de mesaje ar fi fost, cu ingaduiala, destule de bune daca ar fi facut parte dintr-o poveste intinsa pe mai multe capitole. De altfel, oricum ai lua-o, nu ai facut niciun progres momentan, inceputurile care le faci sunt dezamagitoare, imi simt ochii ca si cum ar vrea sa imi iasa din orbite si sa se tarasca oriunde alt undeva, numai in fata ecranului nu. Arunci doua oua cu putere in oala cat sa se sparga si sa sara lichidul din ele peste tot in camera, ca mai apoi sa zici ca cina e servita. Momentele tale de trecerele de la indirect, unde spargi ouale prudent, la direct, unde trebuie sa se imbine esentele, sunt aproape inexistente. Tot ce-ai facut este sa adaugi un fel de covor jalnic ce serveste ca amortizor tranzitiei asteia facute prea rapid. Dar nu iese, niciodata nu iese. Sinele povestii este spurcat pana peste limitele decentei. Se vede ca tu ai facut o poveste si ca tu ai scris toate descrierile si naratiunea, ca tu tragi sforile. Chestia asta imi creeaza o stare de repulsie, vai de dragul lui de suspans, n-am dat de asa ceva niciodata in ce-ai scris tu pana acum. Apoi, cum dezvolti tu chestia asta ma innebuneste, imi pare ca fata aia a trait un vis lung si acum s-a trezit in noroi, nimic mai mult. Si ca sa atraga atentia, si-a invatat povestea foarte bine. Daca asta era scopul tau in fic, eu zic ca era mult mai acceptabil decat in formatul in care e acum. Ultimele 6 randuri sunt cele mai nenorocite, ca-mi displac total. Totul era si mai tare daca le stergeai definitiv! Acolo e momentul unde sinele asta spurcat al povestii tale devine penibil si-n propria poveste, ori ai ramas fara idei privind dezvoltarile magnifice ori te-ai grabit scriindu-le. Te rog din suflet, data viitoare sa nu mai procedezi niciodata astfel.

Zoella, pai notarile noastre sunt diferite, tu vorbesti de teme religioase iar eu de arta culinara.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 19 2013, 18:40

@Dimfuel a scris:
...Alt topic uitat. quit
Comentariile în această zonă, sub 10 cuvinte, sunt nepermise. Nu scrie baliverne când nici măcar nu ştii contextul. Dacă nu mai aveam chef să scriu închideam subiectul, iar dacă îmi păsa într-atât de mult încât să uit, nu mai scriam până acum. Judecă mai târziu.
Sus In jos
Dimfuel
Kaigai
Kaigai
Dimfuel

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 19 2013, 22:45

Abia aștept dar aștept cu greu aștept nerăbdător sunt nu mai pot vreau să postezi că mor fără tine abia.
M-am chinuit puțin să mă includ în context, rog seriozitate.
PS: și eu care voiam să zăpăcesc și mai mult! >.<
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 23 2013, 11:22

Sălaşul morţii

Lumina lămpii ce sclipea deasupra capului copilului în vârsta de 7 ani se diminua când anestezia începea să-şi facă efectul. Mirosul pestilenţial o provoca pe fetiţă să-şi amintească toate dăţile când a frecventat diferite instituţii din pricina bolii fatale care o avea, fiind izgonită şi aşteptând. Îşi întinse mâna dreapta, prinzând mâna persoanei de lângă ea, zâmbind ceremonios, deşi în mintea ei teama o acapara, strădaniile ei de a fi curajoasă fiind inspitite. Frica îngrozitoare că sfârşitul va sosii se cuibărise în suflet, răspândindu-se până-n vene. Asistenta medicală flamba indispusă un şir de cuvinte indescifrabile în timp ce răspundea prompt tuturor cerinţelor doctorului. Dintr-o dată, luminile sticloase ale camerei dispărură complet, transfigurându-se într-o negură abisală. Mâna fetiţei începu să tremure, în timp ce-şi imagina lumea împărţită în cele două dimensiuni: întuneric (rău şi moarte) şi lumină (bine şi viaţă). Nu, nu se poate, fata ajunsese acolo unde se temea cel mai tare, locul unde încolţeşte păcatul? Mintea ei se întuneca în acelaşi timp cu peisajul ce nu mai reprezenta nimic, ci doar o non-culoare compactă, negrul. Deşi o ceaţă densă îi domina amintirile, conştiinţa despletindu-se uşor din croiala emoţiei, simţea că ajunsese într-un loc calm, liniştitor şi în acelaşi timp perfect pentru joacă. Îşi putea imagina orice, era liberă de la reguli şi autoritate. Îşi pironeşte privirea în dreapta ei, zărind o ciocârlie ce-şi cânta trilul pe-o creangă de iasomie, penajul ei părând a fi înţesat cu ajutorul unei suite de lacrimi ce-i învăluiau sufletul într-o vastă gamă de note muzicale. Apoi, s-a înălţat spre vecie, isprăvându-şi destinul de solistă, calesta ciocârlie. Ochii fetiţei ca de scânteie, se aruncau şi-n stânga ei curioşi, zărind de aceasta dată o lumină orbitoare, albă şi chinuitoare ce parcă îi zgâria corpul cu ghearele ei bine şlefuite, dure precum diamantul, fără ai da vreun răgaz de a răsufla. Cioburi au rămas înfipte în ţesuturile ei, făcând-o să ţipe după ajutor, întinzând mâna spre parte opusă, încercând cu disperare să scape. 

Fierăstrăul chirurgical pătrunde în craniul ei. Zumzetul metalului ascuţit ce intra în os, sunetul asurzitor, mirosul de sânge şi dezinfectant încârligând aerul. Doctorul puse fierăstrăul jos şi luă un scalpel cu laser care să taie ţesutul moale. Durerea o plesnea în mod repetat, trimiţând-o forţat spre volbura din stânga ei. Se uita de sus la propiul corp aflat pe masa de operaţie, văzând cum doctorul şi asistentele se străduiau din răsputeri să o readucă la viaţă. Se uita cum asistenta îi lăsă mâna să cadă jos, care până atunci o strânsese cu putere. Simţea în orice mădular dezamăgirea că nu se mai juca niciodată. A fost prima dată când şi-a dat seama că era singură. 
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 23 2013, 12:36

Am apărut şi eu, cu un comentariu dezornodat, pentru că sunt super grăbită. În primul rând, îţi ador povestea - cineva s-a uitat prea mult la anatomia lui Grey - şi ai descris totul superb, superb, îţi zic, cu mici scăpări pentru care nu te iert. E păcat de moarte să scrii 7 în loc de şapte. Ar trebui să ştii că excepţiile când vine vorba de cifre sunt numai datele de naştere, ca de exemplu 23 Decembrie sau anul în care se petrece acţiunea ... păcat de moarte. Şi mai e ceva, ca un detaliu peste detalii, ceva fără importanţă şi totuşi de o importanţă cruciala, pentru că amândouă ştim că detaliile fac diferenţa. 

Frica îngrozitoare că sfârşitul va sosii se cuibărise în suflet, răspândindu-se până-n vene.
Dacă ai fi scris "în sufletul copilei" "în sufletul micuţei" - ai prins ideea - ai fi pus în lumină, ai fi adus în mintea cititorului mult mai bine suferinţa, ceea ce îndura tipa aia de şapte anişori. Ăsta nu e păcat de moarte, te iert pentru asta. 
Greşeli de tastare.. :-? jur că n-am văzut, dacă erau, eu eram prea cuprinsă de text. 

În rest, totul e perfect. Serios. E one shotul meu preferat până o să scrii altul mai bun. 
ps: dacă am eu greşeli de tastare... am mai spus că sunt super grăbită?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeMier Noi 27 2013, 21:23

Nu i-am gâsit un titlu potrivit.

Era toamnă şi verdele crud al copacilor dispărea lent, frunzele arămii dansau la fiecare adiere, colindand nestingherit dincolo de fereastra translucidă a librariei. Mirosul aproape insesizabil de scorţioşoară o făcea pe Eva să ofteze din toti rarunchii si să mediteze pironindu-si privirea asupra filelor ruginii ale cartii, cufundându-se şi mai mult în fotoliu. Era cititoare, dar cu toate acestea, o persoană egocentrică şi mai ales visătoare. Prefera să-şi petreacă timpul printre rafturi, în căutarea adevăratei valori, decât să asculte noţiuni ''elementare'' de modă. Ajunge la punctul culminant al poveştii... Personajul negativ avea să fie prins fără nicio strategie premeditată! Dintr-o dată, incaperea luminoasa se transfigurase intr-un negru compact si hipnotizant, comprimată cu un fum de nedescris. Unde era ea? Canapeaua comodă s-a evaporat, iar Eva efectiv a adormit intr-o mare opacă și damnată, impregnată cu cerneală de stilou ce dădea naștere unor ființe fantasmagorice. Lectura, din perspectiva fetei, se putea asemăna cu un curcubeu, nicidecum cu o nimicnicie înecăciosă, obscură şi mutantă. Mulțimea ar intui faptul ca varietatea nuanțelor evantaiului cromatic puteau fi asemanate cu genurile cărţilor. În pofida reușitei comparării dintr-un punct de vedere mediocru, considera această idee eronată din pricina abaterii cu subtilitate de la esenţă. Curcubeul semăna cu o eşarfă a armoniei, iar unii pot considera învăţătura un pas crucial spre autodepăşire, autocontrol, autocunoaştere şi mai ales, stabilitatea balanţei. Totul rămâne o aţă din complexitatea enigmei mozaicului din sticlă al culturii, țesut cu nisipul concluziilor acide ale prizmei de memorii. Și-a pus capăt vocii visătoare ce-i cutremura starea lăuntrică. Într-o fractiune de secundă explozia crepusculară a raţiunii i-a transformat mintea în cioburi făcute praf de regrete, bucăți crăpate dintr-un macabru joc de himere strălucitoare ce acționau în concordantă cu standardele ei perfecte închipuite, dezvăluind-o, eventual, din negura realităţii. Perspectiva magica ce autodepăsea adevărul s-a frânt brusc. 
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 07 2013, 16:01

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa - pot face asta la nesfarsit, dar cred ca e cazul sa ma termin-

Tu, muiere chocolicioasa, pe tine o sa te fac milkshake. Sa nu cumva sa-i spui si lui Damaris ca ai postat, nuuu, las-o pe chioara sa vada singura, desigur, cum sa-i spui si ei? De ce sa nu se simta putin vinovata ca a intarziat? Ce strica?
Ah, e asa de superb :X am citit cu sufletul la gura, sa zic asa, eram asa cuprinsa de fiecare cuvintel si AHHH ! Numai raspunde tu pe mess, sa vezi ce-ti fac.
Treci la scris, micuta ciucalata. Doresc sa mai citesc ceva scris de tine. 
Sus In jos
Constantin
Kaigai
Kaigai
Constantin

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 09 2013, 17:49

Sălașul morții, ce pot să spun, introducerea nu-mi trezește niciun interes pentru poveste, cu alte cuvinte este neinteresantă. Era mult mai bine dacă ai fii șters introducerea (observ că nu te pricepi la introduceri) parcă ar fii fost mai bun ficul, chiar așa, în mijloc acțiunii (și nu, nu glumesc). Te-ai atras de modul ăsta tulburant de a construi povestea, tot ce ai scris mi-a părut un tabloid lipsit de culoare sau de stil. De stil pentru că nu ai nimic specific ție, doar descrierile puse pe cea mai interesantă parte din poveste (mda, nu e de bine). Zic iară, faci povestea mecanică.

La postul fără titlu, pot să spun că ai început mai bine. În comparație, îmi place mai mult începutul ăsta decât cel anterior. Rândurile de la jumătate încep să devină din ce în ce mai goale și slăbuțe, tema abordată chiar putea fii una interesantă. Dar, uite care-i faza, în ce-ai scris tu nu există temă. Dacă ar fi fost o temă, narațiunea în adevăratul sens al cuvântului nu s-ar fi grăbit la aeroport să zboare pe tărâmul basmului de joasă clasă și nici să facă o recenzie cu suprafațe artificiale asupra unei teme prea adânci pentru ea.

Te agăți prea mult de stilul ăsta, greșelile sunt mari și urâte. xD
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Penaj Moral   Penaj Moral - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos

Penaj Moral
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Fan Fiction :: Fic-uri Complete-
Mergi direct la: