Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Povestea Micutei Unicorn

In jos 
AutorMesaj
Tsunade-sama
Kaigai
Kaigai
Tsunade-sama

Ryo : 0

Povestea Micutei Unicorn Empty
MesajSubiect: Povestea Micutei Unicorn   Povestea Micutei Unicorn Icon_minitimeMar Oct 01 2013, 21:56

Povestea Micutei unicorn
Capitolul 1

Buna ma numesc Minobela si sunt un unicorn de 5 anisori . Toti unicorni ca mine locuiesc in taramul fagaduiri , unde mai locuiesc spiridusi , elfi si gnomi pe jumatea celuilalt taram al insulei noastre . Eu sunt un unicorn mai unic pentru ca fac parte dintr-o familie regala si noi suntem unicorni care aduc curcubeele pe pamant pentru a fascina oameni .
     Mereu mi-a dorit sa fiu un om pentru ca oameni au doua picioare si doua maine , iar eu am 4 picioare si nici-o mana cu care sa pot tine vrun lucru . Regina , bunica mea imi spune mereu povesti despre printi si printese oameni care fac diferite eroisme . Ea imi zice ca noi unicorni suntem facuti numai pentru a aduce bucurie oamenilor numai prin simplu fapt ca aducem curcubeele si imi mai spunea ca intr-o zi cand voi creste mai mare o sa ma duc si eu cu fratii mei sa facem un curcubeeeu , dar eu ma intrebam mereu ''Oare ce este un curcubeu ?'' , niciodata nu am inteles ce inseama acest curcubeu , pentru ca in taramul nostru este interzis sa spuna cineva ''curcubeu'' , numai cei din familia regala au voie sa pronunte acest cuvant . Dupa ce am auzit alta poveste interesanta de-a bunici , am plecat la Scoala Unicornilor , unde am vorbit despre realizarile unicornilor inca din preistoric si despre oameni , din cate am auzit la orele noastre de istorie ca oameni isi folosesc mainile pentru a scrie descripti sau pergamente unde le gasesc cei din viitor . In pauzele de scoala vorbesc mereu cu prietene mele care sunt unicorni , dar mai diferiti de mine pentru ca noi cei din familile regale suntem albi cu coamele albe si catifelate cu un corn care luceste , pecand unicorni normali sunt in diferite culori . La intoarcerepe spre casa m-am oprit la paraul pentru a bea apa , pentru ca imi era atat de sete cat simteam ca ma sufoc . Ajungand spre casa am observat ca unicorni slujitori pregateau camera de bal si nu stiam din ce cauza si dupa am fugit repede la bunica pentru a intrebao  ce se intampla , iar bunica mi-a raspuns ca o sa imi apara primele aripi pentru ca unu unicorn micut nu ii apar aripile pana la varsta de 6 ani , iar eu mai aveam cateva zile de ai inplini . Fericita de acest eveniment am plecat repede spre inafara palatului in care locuiam si incepeam sa spun la fiecare satean ca o sa imi apara aripile in cateva zile , iar acestia ma felictitau mereu si am dat aceasta veste pana cand s-a facut seara si m-am intors inapoi spre palat .
    Ducandu-ma in camera mea incet, bucuroasa de aceasta zi , ma apuc sa imi fac patul pentru somn si ma pun in el si ma culc indata

Primul capitol este scrut , dar urmator va fi mai mult
Sus In jos
Edi
Kaigai
Kaigai
Edi

Ryo : -3

MesajSubiect: Re: Povestea Micutei Unicorn   Povestea Micutei Unicorn Icon_minitimeMar Oct 01 2013, 23:00

Iuii , e foarte dlagut fericit IMi place , un fic care nu e asa pervers ca restu fericit
Sus In jos
FanN
Kaigai
Kaigai
FanN

Ryo : 1

MesajSubiect: Re: Povestea Micutei Unicorn   Povestea Micutei Unicorn Icon_minitimeMier Oct 02 2013, 11:56

Destul de reusit... il astept pe urmatoru.

Mi-a placut fraza : niciodata nu am inteles ce inseama acest curcubeu , pentru ca in taramul nostru este interzis sa spuna cineva ''curcubeu'' , numai cei din familia regala au voie sa pronunte acest cuvant.
Sus In jos
Tsunade-sama
Kaigai
Kaigai
Tsunade-sama

MesajSubiect: Re: Povestea Micutei Unicorn   Povestea Micutei Unicorn Icon_minitimeJoi Oct 03 2013, 16:03

Capitolul 2

Mai erau doua zile pana la aparitia aripirol mele si nu stiam ce sa mai fac pana atunci . M-am dus la bunica pentru a intreba-o de ce nu imi apar aripile mai repede si ea mi-a raspuns ca ele apar exact in ziua de nastere a unui unicon cand inplineste 6 ani .
Eu numai aveam rabdare sa mai astept asa ca m-am dus la scoala unicornilor pentru mai devreme decat trebuia pentru ca intreba-o pe profesoara mea despre aripile unicornilor mai ales ca mai erau doua zile pana cand si eu le puteam poseda . Ajungand in fata scoli am observat ca prietenii mei , Aroyo , un unicorn cenusiu cu coama maronie si cornul negru si pe Diana care era un unicron alb cu pete roz , cu coama alba si cu cornul roz . M-am dus repede la ei pentru ai lua cu mine ca sa o intrebam pe doama profesoara despre aripile unicornilor . Cand am mers spre clasa , doamna profesoara statea pe o capita de fan si mancand un mar , aproprindu-ne de ea ne-a observat si ne-a intrebat ce facem asa de devreme la scoala , la care eu i-am raspuns ca vreau sa aflu cat mai multe detali despre aripile unui unicorn . Fiind surprinsa doamna profesoara ne-a povestit ca un unicorn este recunoscut pentru coama fiind diferita de celelalte coame pe care le poseda o fiinta , pentru cornul lui bine ascut pentru a se lupta cu cineva strain care il ameninta si pentru aripile cu care zbura , aripile sunt diferite deoarece familile regale au aripile mai lungi si mai mai voluminoase fata de aripile unor unicorni obisnuiti . Si ne-a spus ca familia regala intotdeauna va trebui sa arate diferit fata de unicorni obisnuiti pentru ca ei au niste indatoriri pe care alti unicorni nu o au . Din curiozitatea mea am intrebat-o pe doamna profesoara  , care este indatorirea unui unicorn regal , la care aceasta mi-a raspuns ca nu poata sa imi raspunda la aceasta intrebare pentru ca cuvantul care trebuie sa-l rosteasca va fi la un cuvant interzis . Gandindu-ma bine , mi-am adus aminte despre cuvantul curcubeu care este singurul cuvant interzis pe taramul nostru . Dupa raspunsurile doamnei profesoare ma intorc spre casa , unde se petrecea ceva neobisnuit , erau o multime de unicorni de diferite culori si de diferite inaltimi care stateau in fata palatului . Uitandu-ma foarte bine , am fugit repede la bunica sa aflu despre ce este vorba . Bunica se uita trist la mine de parca disparuse cineva si chiar cineva disparuse  , era tata , care numai se intorsese de multe saptamani acasa si in acea zi cineva il gasise fara viata langa malul lui mari . Ea nu a vrut sa imi spuna ce s-a intamplat , insa am vazut ceva neobisnuit in sala de bal mai ales ca decorurile mele numai erau si erau puse decat panze negre si am vazuto pe mama plangand lanaga o masa , in care era ceva mare pus pe ea . Un slujitor vazandu-ma acolo mi-a spus sa plec in camera mea pentru ca nu este bine sa stau acolo . Ducandu-ma cu el spre camera , il intreb unde este tata , pentru ca nu l-am mai vazut demult si imi era dor de el , la care cesta a tacut . In camera mea mai era Diana care mi-a spus ca va dormi cu mine cateva zile . Vorbind cu ea despre povestile bunici pana cand se facuse noapte  , iar ea adormise si eu la fel .
Somnul meu a fost cam zbucimat insa , eu deabi asteptam ziua in care imi vor aparea aripile.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Povestea Micutei Unicorn   Povestea Micutei Unicorn Icon_minitimeVin Oct 04 2013, 22:27

Da!

Cred că e cel mai weird fic de aici. E îngrijorător. 
Aș avea atâtea de comentat încât nu o să mă leg nici de firul poveștii, nici de gramatică și nici de stilul de a scrie sau originalitate. 
Roagă-te să nu facă nimeni asta!

Un lucru am de zis:
Unicornii nu au aripi. Ăia sunt pegași. Și aici e discriminare la greu. 

Curcubee.
Sus In jos
Tsunade-sama
Kaigai
Kaigai
Tsunade-sama

MesajSubiect: Re: Povestea Micutei Unicorn   Povestea Micutei Unicorn Icon_minitimeVin Oct 04 2013, 22:32

Aici unicorni au aripi pentru ca este o lume ciudata , fata de realitate
Sus In jos
Cocktail
Kaigai
Kaigai
Cocktail

MesajSubiect: Re: Povestea Micutei Unicorn   Povestea Micutei Unicorn Icon_minitimeMar Oct 08 2013, 23:05

Buna ^^ Din pacate, urarea lui Didi nu s-a adeverit, am de gand sa ma iau eu de descriere, originalitate si firul narativ, titlu si tot ce tine de o critica. 
In primul rand, ideea e destul de intalnita in ultimul timp, dar e inca devreme si pot spune ca e okai, mai ales ca ai scris de un taram si tot tacamul cu fantezie. Asta mi-a placut, ai pus mai multe specii si ai spus de gnomi, ceea ce nu am prea vazut, asta o face originala cat de cat. yeaa, punct in plus pentru tine. Descrierea este si nu este. Ai o descriere care e doar ca sa spui ca ai pus-o, nu-mi spune chiar mare lucru, dar nici nu ar fi bine fara. Mi-ar fi placut sa fie altfel, sa folosesti diferite cuvinte, sa te joci mai exact cu cuvintele. Sa pui epitete, metafore, comparatii, inversiuni... Ar fi mers mai multa, in unele parti chiar mergea la greu, dar ai preferat sa nu pui. Alta data te rog sa te concentrezi si pe detalii, crede-ma ca iese mai frumos asa. 
Naratiunea e grabita din lipsa descrierii - ti-am spus mai sus, nu e pusa in cantiate suficienta - si asta nu-mi place. 
Dialogul nu e deloc si asta e dezamagitor. Cu toate ca-l eviti intr-un mod foarte elegant, nu-mi place ca nu te folosesti si de el. In absolut orice fic e nevoie de dialog, numai one shoturile sunt exceptii. 
Titlul ... nu-mi place deloc, e de copii. Daca as intreba la gradinita ce titlu ar pune unei povesti cu unicorni ar spune la fel pentru ca asa au vazut in cartile de colorat. Curpinde tot, intr-adevar si asta e bine, dar curpinde prea mult si mister in el nu exista. Titlul ar trebui sa spuna despre poveste in 2-3 cuvinte, dar sa lase si ceva enigmatic, de asta mi se pare neinteresant. 
Estetica iarasi e dezamagitoare. Imi place ca ai pus totusi centrat tot ce nu tine de text, adica "Capitolul Y" . Ai folosit de asemenea dialog, ceea ce imi place si mai mult si te felicit maxim pentru asta. E ceva aici ce nu-mi place, si anume: 
- Pui spatiu inainte si dupa semnele de punctuatie. Nu asa se face, se pune doar dupa, dupa cum observi ca scriu si eu. Stiu ca pare mai liber asa, dar iti spun cum e corect. 
- Ingroasa "Capitolul Y"  sau macar fa-l mai mare, folosindul size-ul 18 sau 24. Orice doar sa iasa in evidenta, cand te uiti la el parca sa spuna "Sunt aici, uite-ma, mare si frumos, sa ma vad!" 

Am si cateva lucruri de retinut pe care nu le-am spus mai sus: 

- Nu se incepe niciodata, dar niciodata cu "Buna, ma numesc..." asa o porcarie ai vazut tu in carti? Nu saluti, never. Numele il putem afla altfel, exista o sumedenie de mijloace, cum ar fi cand e strigata de cineva. 
- Continua sa sa scrii. Poate eu am fost rea si te-am descurajat putin, am incercat sa critic ficul si nu persoana. 
- Ai idei foarte bune si originale, pacat ca nu ai multa experienta ca sa le dezolvi mai frumos. 
- Unicornii sunt unicorni. Si atat. Nu au aripi, deci indiferent de lume, nu au, pricepi? Nu le pui tu noi parti ale corpului. Pegasii, cum a spus Didi, au aripi. Deci ai un pegas aici. Ca de asta exista unicorn si pegas, unu' are aripi si unu' nu. 
- Nu trebuie sa ti cont de tot ce am spus eu. Iei doar ce se potriveste stilului tau si poti sa faci. Nu ma astept sa scrii si descrii execelent peste noapte. 
- Nu am spus de greseli de tastare sau exprimare, dar am gasit cateva. Sper ca sunt doar din neatentie. Corecteaza textul inainte sa-l postezi. 

Sa stii ca astept capitolul urmator, imi place totusi ficul si mi-ar placea sa citesc continuarea, mai ales ca sunt curioasa de idee si de evolutia ta. 
ps: Esti libera sa te superi pe mine ^^ Daca vrei sa ma injuri, sa-mi adresezi insulte sau orice doresti tu, chiar si o lamurire daca ai, te rog sa folosesti mesageria privata.  
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Povestea Micutei Unicorn   Povestea Micutei Unicorn Icon_minitimeVin Ian 10 2014, 18:06

Subiect închis din cauza inactivităţii. Va fi redeschis doar la cererea autorului.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Povestea Micutei Unicorn   Povestea Micutei Unicorn Icon_minitime

Sus In jos

Povestea Micutei Unicorn
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Fan Fiction :: Fic-uri Blocate-
Mergi direct la: