Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?

In jos 
+5
izabela :*
Quinzel
Damaris
Constantin
BloodCrown.
9 participanți
AutorMesaj
BloodCrown.
Kaigai
Kaigai
BloodCrown.


Ryo : 0
Likes : 8

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeJoi Noi 28 2013, 20:40

CAP.1. Visezi negresit
 Îmi place să văd lucrurile astfel : " Să nu îţi pese de nimic in realitate şi să te prefaci că te implici în ceva. " .
   Teatru ieftin sau implicit? Să te porţi cum trebuie cu cine nu trebuie,mare greşeală. Mai ales atunci când persoana de alături îşi cam bate joc,nu numai de tine ci si de ceilalţi din jurul tău . Izbucneşti şi înjuri ?
Evident că nu.O aduci la respect? Da, o laşi să vorbească în continuare
Nu numai că o laşi să vorbească în continuare şi începi să râzi in faţa ei.Dacă stai lângă o persoană cu o gândire speacială, spre deosebire de a altora,o vreme, începi să îi preiei gândirea şi subconştientul.De ce să vorbim despre "idioţeniile" astea , cand noi ne gândim la unicorni? -> Nicio grijă = No pressure <-
   Mă bucur când văd cât-un personaj din desenele animate "de poveste" şi îţi aduce aminte de copilărie. Copilărie pe care ai avut-o în casă şi afară,alături de amicii tăi din copilărie, de prietenii aceia inocenţi,care nu se gândesc la nişte chestii deocheate,cum sunt acum în ziua de azi. Un singur cuvânt care descrie turma "absurditate. Iubesc complexitatea asta a vieţii si evoluţia celebrală pe care o poate avea un om. Cât de multe informaţii pot fi stocate într-un om. Ştiu că mă plâng şi m-am plâns mereu, chiar am început să îi enervez pe unii cu mofturile mele de copil fără trecut,care are de gând să se gândească numai la superioritate,să ajungă aşa mare şi tare,încât, să nu îl poată ajunge nimeni. Ca de obicei,ceilalţi zic "vise tată..." . Nu că mi-ar păsa atât de tare,dar,când tânjeşti după ceva,toţi ceilalţi,încep să te facă să renunţi.Să nu iţi mai pese şi să îi bagi în seamă cu nişte chestii normale.Speranţe şi vise,ăghen. Să vrei să schimbi ceva "în" oameni? Nici pomeneală. Să te deschizi în faţa cuiva, pe care simpatizezi? Doar de tine depinde .Monologhez dar nu îmi pasă. Prea mulţi "de obicei" si prea mulţi "ceilalţi","accentuez" ceva. dar nu ştiu ce. Nici nu vreau să aflu,subconştientul fuge de mine şi eu fug după el,dacă îl prind îl...,daca el tot mai aleargă înseamnă că şi-a pus "baterii". Deja,încep să îmi aduc aminte de nişte priviri. Încep să le evit. Încep să le consum pe ale mele in oglindă ca să am mai multe. Ce văd la mine, în ochii mei, la faţa mea, la felul în care arăt? Nu îmi pasă,de aceea le-am şi enumerat. Nu îmi pasă cum arăt, nu îmi pasă ce spun alţii, nu îmi pasă multe şi a început să nu îmi mai pese nimic. Mă sufoc şi nu ştiu cum să alerg dupa viaţă. Mă trezesc, mă uit la ceas , iar îmi pun capul pe perna în semn că nu am chef de nimeni şi nimic. Visez ceva frumos, parcă ceva ieşit din comun. Ceva care să nu mă ţină cu ochii închişi şi să mă facă să visez în cotinuare,ci ceva care se întâmplă în momentul de faţă şi se intâmplă în continuare,brusc,visul dispare.Speranţa odată cu el. Mă întristez ca un "deştept" de copil ce sunt. Îmi aduce mama şi cu tata aminte că trebuie să mă duc la şcoală. Îmi pun caietele în ghiozdan,îmi aduc aminte ca am teme la română, matematică, informatică şi engleză+de învăţat la geografie, chimie şi biologie.Ce să mai zici,te bucuri numai când auzi dar barem atunci când vezi şi "disperi".Ajung în clasă, colegii mei plini de energie,încep să ţipe ca nişte primate prin clasă ,iar eu îmi pun liniştit ghiozdanul în bancă. Caut liniştea,dar ea pleacă, şi se duce,fără întoarcere.Şi chiar aşa e. Uneori mă uit la unii oameni şi îmi vine un gând trist în minte " Eu de ce nu sunt ca ei? Atât de vesel şi zâmbitor? ",întrebarea cade odată cu lacrimile din suflet. Iubirea asta, pe care o au unii faţă de ceilalţi, mă scârbeşte. Ori mă scârbeşte că sunt atât de josnici, încât să îşi arate unele sentimente pe care i le poţi arăta şi unui copac,ori sunt atât de proşti, încât îi vezi cum se uită unul la altu', ca la o piatră valoroasă. Iubirea adevarată,nu se naşte o dată cu o discuţie, ci o dată cu cunoaşterea,cu schimbarea,cu frumuseţea. Toţi cei din ziua de azi văd iubirea ca pe ceva prostesc. Ca pe o cârpă. Măcar gestul contează, dar gestul ăsta, e mai jignitor ca atunci când vezi pe cineva care vorbeşte cu precipitaţi sau că nu ştie să se comporte cu alţii.

    SFARSITUL CAPITOLULUI .


Ultima editare efectuata de catre Norbie. in Mar Aug 12 2014, 13:25, editata de 2 ori
Sus In jos
Constantin
Kaigai
Kaigai
Constantin


Ryo : 0
Likes : 3

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeLun Dec 02 2013, 16:33

Povestea reflectă gândurile personajului, însă totul este dezordonat. Ai probleme mari cu semnele de punctuație. Organizează-te și arată-mi ce poți cu adevărat privind narațiunea.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeJoi Ian 23 2014, 13:16

Subiect închis din cauza inactivităţii. Va fi redeschis doar la cererea autorului.


Ann: Subiect redeschis la cererea autorului.
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris


Ryo : 0
Likes : 27

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeSam Mar 08 2014, 12:35

Hatred a scris:
 Eu de ce nu sunt ca ei ? Atat de vesel si de zambitor ? " , 
 Nu ştiu cui mă adresez, dar răspunsul la o astfel de întrebare aş zice că e cam aşa: Oamenii trişti sunt în felul acesta din cauză că ei au înţeles o părticică din lume, din existenţa oamenilor, ei înţeleg mai bine decât toţi. Dar nu tre' să fie chiar aşa, poţi fi la fel de bine happy şi înţelegând. În fine.
E super ce  ai scris. Pot spune că m-am regăsit şi eu în 80% din capitol. Şi e ceva. În fic tre' să ai personaje în care cititorii să se regăsească. E bine. E... nu ştiu câtă experienţă ai cu ficurile, dar E O PLACERE SĂ CITESC CEVA SCRIS DE TINE.
Aştept capitolul 2.
Poopaye! 


Ultima editare efectuata de catre Ann Carter in Dum Apr 13 2014, 15:28, editata de 1 ori
Sus In jos
BloodCrown.
Kaigai
Kaigai
BloodCrown.


Ryo : 0
Likes : 8

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeDum Apr 13 2014, 12:24

Incorporare

 Alinierea tuturor gândurile omeneşti sunt în unele momente , pe atât de clare precum la fel incandescente . Puterea minţii încă nu a fost descoperită în totalitate de către oameni şi nici nu va fi descoperită în veacul omenirii . Totul depinde doar de un curs fluid al cuvintelor şi sentimentelor , care curg în aceeaşi ruputură paradoxală .

                                                                                                                    **

  Picăturile de sânge şi lacrimi din inima oamenilor depăşiţi de pura activitate psihologică a majorităţii oamenilor dintr-un colectiv , sunt acum desfrânate de tristeţe şi de moarte adiacentă de scopurile fiecăruia . Drogurile minţii sunt cele care rup orice legătură interumană , de la dorinţa de a face rău până la dorinţa de a nu mai face nimic . Totul se sfârşeşte o dată cu dispariţia oamenilor pe care poţi conta în orice moment , în de-alungul vieţii .
  Vântul bate cu năprăsnicie . Un sunet cald de ploaie , începe să spele inimile reci ale manipulaţilor . Toţi oamenii încep să caute sensul vieţii , sensul puterii şi sensul plăcerii . Totul , se destramă .
Sus In jos
Quinzel
A-K Kiri
A-K Kiri
Quinzel


Ryo : 1
Likes : 20

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeDum Apr 13 2014, 16:54

Helău.
Îmi place cum reflecți sentimentele, dar în primul capitol, după cum a spus și Costin, într-adevăr este puțintică dezordine. Îmi place modul tău de a descrie realitatea, dar asta o faci până și când îmi dai sfaturi pe mess, doar de-aia ești Nicușoool, odododo.
În al doilea capitol se vede că ai reușit să păstrezi ordine, aș zice că până și în capul tău era mai ordine decât în primul capitol. Reușești să transmiți sentimentele. chiar dacă narezi la persoana a III-a, cum ți-am spus, eu nu pot spune așa ceva, sunt o persoană prea apucată pentru a face așa ceva. Uite, zic o chestiuță mititică de atât mă leg, cred că estetica e cam singurul lucur de care am dreptul să mă leg, deci încearcă să lași spațiu doar după semnele de punctuație, nu și înainte acestora.
Pikațuu Dragut   
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris


Ryo : 0
Likes : 27

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeLun Apr 14 2014, 01:47

Oh, capitolul 2. Carter, eşti.... dar eu am văzut prima! 
Aprob absolut tot ce a scris Carter, nici eu n-o puteam spune mai bine.
Da, e de comentat la estetică decât, dar e şi de apreciat că te-ai mai chinuit puţin la ea de data aceasta.
Totuşi, mă bucur că ai postat. DUPĂ ATÂTA TIMP!
Iarăşi, mi-a plăcut. Mă relaxam şi mă agitam în acelaşi timp cât timp citeam.
Doamne, de ce nu scrii tu ceva mai des? Aş citi şi reciti şi apoi aş lua-o de la capăt. Din nou şi din nou. Şi din nou.
Sus In jos
Constantin
Kaigai
Kaigai
Constantin


Ryo : 0
Likes : 3

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeLun Apr 14 2014, 22:56

Cam nenatural capitolu ăsta`. Dar ai schimbat consistența.
Mi-ar PLĂCEA dacă ai schimba și frecvența acum, să fie ficu' la fel de paralel ca tine, nu scris de un filozof plouat. (adică ce stă la contemplat pe un detimetru subjugat de valori neanimate)


Ultima editare efectuata de catre Constantin in Sam Aug 09 2014, 19:54, editata de 1 ori
Sus In jos
BloodCrown.
Kaigai
Kaigai
BloodCrown.


Ryo : 0
Likes : 8

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeLun Mai 26 2014, 10:45

CAP.2.Răzvrătire
 
 Totul începe cu un nimic,iar nimicul se termină cu totul. Starea de somnolenţă a umanităţii începe să ia o culoare închisă. Totul începe să decadă spre opusul a ceea ce ar trebui să fie. Opusul lumânărilor care ard şi fierb cu ceară scurzândă. Opoziţia este ceva care se întâlneşte tot timpul în minţile oamenilor şi se petrece într-un anumit interval de timp. Totuşi,cu ce folos?
 
 
 
                                                                 ~~~~
 
 Focul arde în inima lui,iar vântul îi alină privirea plină de ură pură. Ură pe care i-o distribuie cu teroare acelei persoane. Acelei persoane pe care o cunoaşte numai prin prezenţa oarbă a acelui om. Vântul îi suflă în părul lui negru. Se lasă seara iar el tot stă în ploaie. O adoră. Nu se mai poate despărţi de ea. O pictează,o cântă,o scrie. Spărgătorii de nuci,sunt făcurţi numai pentru un singur lucru,dar nu tot timpul,ceva se poate folosi doar pentru un singur scop. Un zâmbet,sclipeşte în ploaie. Nu este cineva anume,ci o ceva anume. Sângele începe să curgă în ploaie. Balta de sânge se năruie peste inima băiatului iar acesta îşi schimbă masca şi cu un ţipăt înduieşător,vede viitorul. Vede totul. Vede nimicul. Vede realitatea. Vede iluzia. Ajunge să nu mai vadă absolut nimic. Rămâne orb,pentru totdeauna. Totul o ia din nou de la început iar moartea devine viaţa.
                                                                                                            
 
 
Sus In jos
izabela :*
Kaigai
Kaigai
izabela :*


Ryo : 0
Likes : 3

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeVin Mai 30 2014, 12:22

Citat :
Traiesti fara sa ierti si mori iertand. Sau invers?

(Ăăm , ok)

 
CAP.1. Visezi negresit( STOOP! Taieti, taiati tot! In titluri este urata sa apara cifre dar, daca tineai mortis puteai scrie asa: « Capitolul I – Visezi gresi ». Ar fi fost mult mai frumos si estetic. A, da, si, pe viitor sa scrii titlul centrat si cu 18 sau 24. Titlul este ceva foarte important si trebuie sa se faca diferenta intre el si restul textului, if you know what I mean)
 (Deasemenea, primul rand trebuie, daca nu aliniat, macar sa fie in rand cu celelalte. Al tau nu este) Îmi place să văd lucrurile astfel: " Să nu îţi pese de nimic in realitate şi să te prefaci că te implici în ceva. ". 
   Teatru ieftin sau implicit? Să te porţi cum trebuie cu cine nu trebuie,mare greşeală. ( A? Aici te-ai exprimat foarteeee aiurea. Era interesant ce voiai sa spui insa daca formulai si tu mai frumos...) Mai ales atunci când persoana de alături îşi cam bate joc,(spatiu)nu numai de tine ci si de ceilalţi din jurul tău . (Suna urat sa spui ‘isi cam bate joc’ in contextul in care acea persoana se presupune ca si bate joc si de tine, si de ceilalti. Puteai spune simplu ‘isi bate joc’ fara alte complicatii) Izbucneşti şi înjuri ?
Evident că nu.(spatiu, te rog)O aduci la respect? Da, o laşi să vorbească în continuare(punct)
Nu numai că o laşi să vorbească în continuare şi începi să râzi in faţa ei.(Aghh, si aici suna aiurea: Nu numai că o laşi să vorbească în continuare VIRGULA + DAR şi începi să râzi in faţa ei) . Dacă stai lângă o persoană cu o gândire speacială, spre deosebire de a altora,(spatiu)o vreme, începi să îi preiei gândirea şi subconştientul.(spatiu)De ce să vorbim despre "idioţeniile" astea , cand noi ne gândim la unicorni? (Aici virgula nu are sens, suna mult mai bine fara)-> Nicio grijă = No pressure <-
   Mă bucur când văd cât-un personaj din desenele animate "de poveste" şi îţi aduce aminte de copilărie. Copilărie pe care ai avut-o în casă şi afară,(spatiu)alături de amicii tăi din copilărie, de prietenii aceia inocenţi,care nu se gândesc la nişte chestii deocheate,cum sunt acum în ziua de azi. (Daca voiai sa incepi propozitiea tot cu ‘copilarie’ trebuia sa inlocuiesti cu ‘copilaria’ cam asa: Copilăria pe care ai avut-o în casă şi afară, alături de amicii tăi din copilărie, de prietenii aceia inocenţi blah blah. In caz contrarputeai scrie asa: Mă bucur când văd cât-un personaj din desenele animate "de poveste" şi îţi aduce aminte de copilărie , copilărie pe care ai avut-o în casă şi afară... , intelegi ce vreau sa spun?)  Un singur cuvânt care descrie turma "absurditate.(Un singur cuvânt care descrie turma: absurditate. Ar mers daca in loc de turma sau de absurditate spuneai altceva. In contextul de ‘turma’ eu as fi spus simpla prostie-si ar fi aratat si dragut caci eu am spus un singur cuvant dar defapt sunt doua :3- . Ar fi mers mai bine sa spui: Un singur cuvânt care descrie lumea: absurditate, zic eu)  Iubesc complexitatea asta a vieţii si evoluţia celebrală pe care o poate avea un om. Cât de multe informaţii pot fi stocate într-un om. Ştiu că mă plâng şi m-am plâns mereu, chiar am început să îi enervez pe unii cu mofturile mele de copil fără trecut,(_)care are de gând să se gândească numai la superioritate,(spatiu)să ajungă aşa mare şi tare,(spatiu)încât, să nu îl poată ajunge nimeni. Ca de obicei,(_)ceilalţi zic "vise tată..." . Nu că mi-ar păsa atât de tare,(spatiu)dar,(_)când tânjeşti după ceva,(spatiu)toţi ceilalţi,(SPATIU, asta este una din problemele tale si o sa-l pun in text ori de cate ori va fi necesar ca tu sa-ti dai seama)încep să te facă să renunţi.(_)Să nu iţi mai pese şi să îi bagi în seamă cu nişte chestii normale.(cam trasa de par propozitia asta, nu crezi?)(spatiu)Speranţe şi vise,(_)ăghen. Să vrei să schimbi ceva "în" oameni?(Aici nu ai pus bine ghilimelele. Nu se pun pe ‘in’ ci se pun pe ‘oameni’)Nici pomeneală. Să te deschizi în faţa cuiva, pe care simpatizezi?(Să te deschizi în faţa cuiva, pe care simpatizezi?) Doar de tine depinde .Monologhez dar nu îmi pasă. Prea mulţi "de obicei" si prea mulţi "ceilalţi","accentuez" ceva. dar nu ştiu ce. (Prea mulţi "de obicei" si prea mulţi "ceilalţi" "accentueza" ceva... Dar nu ştiu ce)Nici nu vreau să aflu,subconştientul fuge de mine şi eu fug după el,(spatiu)dacă îl prind îl...,daca el tot mai aleargă înseamnă că şi-a pus "baterii". (Nici nu vreau să aflu. Subconştientul fuge de mine iar eu fug după el . Dacă îl prind îl...-daca el tot mai aleargă înseamnă că şi-a pus "baterii".)Deja,(_)încep să îmi aduc aminte de nişte priviri. Încep să le evit. Încep să le consum pe ale mele in oglindă ca să am mai multe. (Deja, încep să îmi aduc aminte de nişte priviri. Încep să le evit. Încep să le consum...- Ok, stiu ca tu prin repetarea obsesiva a cuvantului ‘incep’ ai vrut sa ilustrezi ceva insa devine suparator citit de mai mult de doua ori consecutiv. Puteai sa ‘arati’ acel ceva si in alt mod, trebuia doar sa te mai gandesti putin. De expemlu, puteai spune: Deja, încep să îmi aduc aminte de nişte priviri, continui prin a le evita si termin prin a le consuma pe ale mele in oglindă că dee, tre’ să am mai multe...)Ce văd la mine, în ochii mei, la faţa mea, la felul în care arăt? Nu îmi pasă,(spatiu)de aceea le-am şi enumerat. Nu îmi pasă cum arăt, nu îmi pasă ce spun alţii, nu îmi pasă multe şi a început să nu îmi mai pese nimic. Mă sufoc (...)şi nu ştiu cum să alerg dupa viaţă. Mă trezesc, mă uit la ceas , iar îmi pun capul pe perna în semn că nu am chef de nimeni şi nimic. Visez ceva frumos, parcă ceva ieşit din comun. Ceva care să nu mă ţină cu ochii închişi şi să mă facă să visez în cotinuare,(_)ci ceva care se întâmplă în momentul de faţă şi se intâmplă în continuare,brusc,visul dispare.Speranţa odată cu el. (Ceva care să nu mă ţină cu ochii închişi şi să mă facă să visez în cotinuare, ceva care se întâmplă în momentul de faţă şi se intâmplă în continuare. Brusc, visul dispare, speranţa odată cu el.)Mă întristez ca un "deştept" de copil ce sunt.(Si propozitita asta scartaie. Ai inversat locu' cuvintelor si, cand citesti propozitia cu voce tare, suna foarte aiurea. Uite asa: Mă întristez ca un copil "deştept" ce sunt) Îmi aduce mama şi cu tata aminte că trebuie să mă duc la şcoală. Îmi pun caietele în ghiozdan,(.)îmi aduc aminte ca am teme la română, matematică, informatică şi engleză+(plus)de învăţat la geografie, chimie şi biologie.(_)Ce să mai zici,(_)te bucuri numai când auzi dar barem atunci când vezi şi "disperi".(Ce să mai zici, te bucuri doar când auzi dară-mi-te atunci când vezi şi "disperi".)Ajung în clasă, colegii mei plini de energie,(_)încep să ţipe ca nişte primate prin clasă ,iar eu îmi pun liniştit ghiozdanul în bancă. (Ajung în clasă: colegii mei plini de energie. Încep să ţipe ca nişte primate iar eu, îmi pun liniştit ghiozdanul în bancă.)Caut liniştea,(_)dar ea pleacă, şi se duce,(_)fără întoarcere.(Caut liniştea... Dar ea pleacă. Şi se duce, fără întoarcere.)Şi chiar aşa e. Uneori mă uit la unii oameni şi îmi vine un gând trist în minte " Eu de ce nu sunt ca ei? Atât de vesel şi zâmbitor? ",(iar)întrebarea cade odată cu lacrimile din suflet. Iubirea asta, pe care o au unii faţă de ceilalţi, mă scârbeşte. Ori mă scârbeşte că sunt atât de josnici, încât să îşi arate unele sentimente pe care i le poţi arăta şi unui copac,(spatiu)ori sunt atât de proşti, încât îi vezi cum se uită unul la altu' ca la o piatră valoroasă. Iubirea adevarată,(: )nu se naşte o dată cu o discuţie, ci o dată cu cunoaşterea,(spatiu)cu schimbarea,(spatiu)cu frumuseţea. Toţi cei din ziua de azi văd iubirea ca pe ceva prostesc.(,) Ca pe o cârpă. Măcar gestul contează, dar(In loc de ‘dar’ mergea mai bine ‘insă’)(,)gestul ăsta e mai jignitor ca(decât) atunci când vezi pe cineva care vorbeşte cu precipitaţi(precipitaţii) sau că nu ştie să se comporte cu alţii.
 
    SFARSITUL CAPITOLULUI. (à Nu era nevoie neaparat sa pui ‘sfarsitul capitolului’. Se intelegea oricum ca asta e sfarsitul avand in vedere ca aici se termina scrisul insa e ok si asa, nu am nimic inpotriva cu decizia ta)

Tipul criticii : constructiva
Titlul : Este cam lung si (poate doar momentan) nu are nicio legatura cu textul. Titlurile prea lungi nu o sa fie NICIODATA retinute de cititori de aceea cartile bestseller au o nume de unul, maxim doua cuvinte. Mintea omului este lenesa, nu se va obosi sa tina minte un nume asa lung. Probabil tie ti s-a parut ok insa nu e deloc asa. Sincer, titlul capitolului se potrivea mai bine pe post de titlu si viceversa.
Ideea : Ideea pe care tu ai adoptat-o este ceea de conflict interior care este foarte complexa. Foarte. Nu oricine poate sa duca la capat un asemenea text iar asta se vede destul de bine in exprimarea ta destul de ne-ok. Mai multe ai la ‘exprimare’.
Descrierea : Avand in vedere ca nu este un text descriptiv nu am ce spune aici. Ai mai avut ici colo momente unde povesteai cate ceva insa nu descriai nimic. A, ba da, in text ai descris niste trairi, sentimente. Descrierea e ok. 
Dialogul : Aici as putea spune ‘monologul’ pentru ca nu ai deloc dialog deoarece tu ai mers pe ideea de meditatie. Este foarte placut atunci cand adresezi acele intrebari cititorului apoi reiei tu cu un raspuns, se simte si el bagat in seama. Si aici e totul bine.
Actiunea : Nici nu stiu de ce am mai scris ‘descrierea’ , ‘dialogul’ si ‘actiunea’ .. in fine. Textul tau este undeva oprit in spatiu, so nu are nimic din cele enumerate mai inainte. Esti doar ‘tu’ si gandul.
Exprimarea : Aghh, MARE PROBLEMA aici. Te pierzi in cuvinte apoi , cand pui ‘.’ , totul devine fara sens. Ai o mare problema cu virgulele, le pui unde nu trebuiesc. De exemplu, in loc sa le pui dupa un cuvant, tu le pui inaintea lor si asa se intrerupe tot. Stii, cand cineva citeste ceva (bine, nu in toate cazurile) isi si imagineaza ce citeste si totul curge frumos, alimentand imaginatia insa, atunci cand el ‘da’ cu ochiul de o greseala sau il supara ceva citit revine asupra lui si totul se destrama. Si paraseste acea lume. Intelegi ce vreau sa spun? Intelegi, intelegi pentru ca tu esti baiat dăştept. 
Uneori poti inlocui anumite cuvite care se repeta. Repetatul cuvintelor excesiv de la o propozitie la alta este neplacut auzului (in cazul in care citesti cu voce tare insa si in gand este neplacut). De exemplu aici: Deja, încep să îmi aduc aminte de nişte priviri. Încep să le evit. Încep să le consum pe ale mele in oglindă ca să am mai multe. , arata mai ok  asa à Deja, încep să îmi aduc aminte de nişte priviri, continui prin a le evita si termin prin a le consuma pe ale mele in oglindă că de, tre’ să am mai multe. Eu stiu ca ai vrut sa ilustrezi ceva prin acea repetare insa nu mereu este placuta.
O alta remarca referitoare la adresa ta sunt, pe langa virgule, semnele de punctuatie in general (desi cu virgulele ai tu ceva in mod special) . Le pui anapoda rau de tot si crede-ma, daca pui o virgula gresit poti schimba intrega propozitie. Stii faza aia cu ‘sa mancam, bunica si sa mancam bunica’ ? Te rog, salvez-o pe bunica si pune virgula bine . 
Citesc propozitiile tale si imi lasa impresia ca te cam chinui sa scrii asa. Decat sa dai impresia de ‘filozof plouat’ si sa te imcurci in propriile cuvinte mai bine o iei mai usor. Adica, nu sunt naturale, cam trase de par unele dar stai chill, dupa ce vei scrie mai mult totul va fi mult mai cursiv si va capata sens. Doar ca trebuie sa-ti mai imbunatatesti modul de scriere iar asta o faci doar scriind mai mult, si mai mult, si mai ult si iar, si iar si iar. 
Estetica : Oou, da, este subliniat. Si vei vedea si de ce. Sa incepem cu inceputul. 
*Pe viitor sa scrii titlul centrat si cu 18 sau 24. Asa, cum l-ai scris tu, nu prezinta niciun fel de interes. Titlul este ceva foarte important si trebuie sa se faca diferenta intre el si restul textului, if you know what I mean. 
*Intre semn de punctuatie si cuvant se lasa un spatiu. 
*Primul rand trebuia sa fie aliniat sau macar in rand cu celelalte, de preferat aliniat.
*La capitol se scrie numarul in litere, si de obicei in texte numerele se scriu cu forma sa literara. 
*Deasemenea nu se folosesc semne ca si ‘+’. Se scrie literar, ‘plus’.
*Nu se scrie ‘sfarsitul capitolului’. Se lasa exact asa cum este. Este logic ca unde se termina scrisul inseamna ca nu mai este nimic -> sfarsitul capitolului insa nu-i bai, poti scrie cum vrei, asa este una din cele mai neimportante remarci.

Greseli de ortografie/ tastare :
pecipitati/ precipitatii -> Cam doar atat am gasit.
Sfaturi benefice :
* Iti recomand ca dupa ce termini de scris o propozitie sa o reiei si sa o citesti cu voce tare ca sa vezi daca are vreun sens ceea ce ai scris.
* Deasemenea, inainte sa te pui pe scris, du in gandul tau propozitia pana la capat pentru a vedea daca are vreun viitor. In caz contrar, reia-o si reformuleaz-o.
* Reciteste capitolul inainte sa-l postezi. Macar asa, printre randuri si corecteaza ce vezi gresit. In acest capitol nu am vazut greseli, bine, inafara de cea scrisa mai sus ^^ deci, la capitolul greseli te situezi bine.
* Ai grija la exprimarea aia. Si la estetica. Reciteste ce este scris mai sus in dreptul lor. NEAPARAT.
* Continua sa scrii. Orice, scrie orice-ti trece prin minte. Doar asa iti vei imbunatati tehnica. Te plictisesti? Scrie ceva! Posteaza, cere parerea altora si accepta sfaturile membrilor. Toate cele enumerate sunt pentru binele creatiilor tale.
* Cand iti vine o idee in minte exploateaz-o pe cat de mult posibil. Du-o pana la capat apoi ia-o de la capat cu alta.
* Ca un fic sa poata fi finalizat trebuie sa ai in minte toata povestea, de la inceput pana la final, pe care ulterior sa o treci in word. Asta in cazul in care scrii un fic. Momentan arata ca un oneshot deci ...
* Nu te pierde in detalii si tine bine de idee pana la capat.
* Imagineaza-ti, in timp ce scrii, tot ce ai scris. Poate ti se apre ciudat dar ajuta eneorm.
* Continua sa scrii. Orice, scrie orice-ti trece prin minte. Doar asa iti vei imbunatati tehnica. Te plictisesti? Scrie ceva! Posteaza, cere parerea altora si accepta sfaturile membrilor. Toate cele enumerate sunt pentru binele creatiilor tale, crede-ma.
* Nu te lasa niciodata cuprins de lene. Nu scapi de ea asa de usor.. 
* Nu in ultimul rand, nu te lasa descurajat de ceea ce spun sau cred altii. Tu continua sa scrii.
            M-am luat cu critica dar nu am observat ca tu ai in esenta doar doua capitole. Of, of. Este primul si ultimul fan fic, care are mai putin de trei capitole, pe care il critic. Mda , daca am lamurit si asta totul e ok.
Cam asta a fost tot ce as putea spune cred. Sigur am reusit sa te ajut prin cele scrise mai sus, evident, daca ai citi si ai rspecta ceea ce ti-am spus. Esenta este acolo sus ^^.
Nicusor, daca critica mea iti pare dura atunci esti un naspet. Astept sa mai postezi, mai scrie, lenesule. 


Ultima editare efectuata de catre izabela :* in Joi Iun 19 2014, 21:46, editata de 2 ori
Sus In jos
BloodCrown.
Kaigai
Kaigai
BloodCrown.


Ryo : 0
Likes : 8

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeVin Mai 30 2014, 13:08

Oh,mersi Izabela pentru critici şi păreri. :]] Nu mai aduce vorba de virgulele din primul capitol şi monologul despre nemurirea sufletului din partea a doua. Oricum,mulţumesc pentru ajutor. Am râs cu poftă la tot ce mi-ai scris,aşa că mie chiar mi-a făcut plăcere. :]]]]
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris


Ryo : 0
Likes : 27

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeDum Iun 01 2014, 23:02

Sincer? Nu am ce comenta. Ai inteles totul despre estetica si topica ta e de necriticat. Cuvinte bine alese si bine puse. Nu te pierzi in detalii deloc si vorbesti in acelasi timp cu sufletul si mintea cititorului. Uii, de cand nu au mai vazut ochisorii mei asta.

Am vrut de ceva timp sa trec pe aici. Dar stii momentele in care esti fara cuvinte? Mi-a mancat textul tastatura.
Sus In jos
izabela :*
Kaigai
Kaigai
izabela :*


Ryo : 0
Likes : 3

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeJoi Iun 19 2014, 21:57

Te sfatuiesc sa mai postezi, draga Nicu. Ai ideei bune si de aceea ar trebui sa le materializezi intr-un nou text. Continua sa scrii si doar daca vrei tu mai posteaza si aici pe forum.
Sus In jos
XanoTHEr.
Chunin Konoha
Chunin Konoha
XanoTHEr.


Ryo : 683
Likes : 36

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeDum Iul 06 2014, 16:26

Imi place mult ca nu tii cont de "povestea" pe care se bazeaza ficul. Adica, ceilalti ar putea spune " Un fic este o poveste, cu expozitiune, intriga, cu infloriri". Nu, nu, nu. Este o scriere. O scriere in care poti sa spui ce simti, in care te implici cu totul, sau doar partial.
Tu te implici cam pe jumatate, adica partial. Imi place ce "spui". Ideile pe care sunt construite frazele tale sunt cheia ficului. Pana acum imi place. Continua, iar cu acea cheie vei putea deschide o comoara.
Sus In jos
eusebiu.pultica
Kaigai
Kaigai
eusebiu.pultica


Ryo : 0
Likes : 0

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeVin Iul 18 2014, 17:30

Avand in vedere ca nu este un text descriptiv nu am ce spune aici.Dar bravo Aplauze
Sus In jos
ely_lovesAnImE
Kaigai
Kaigai
ely_lovesAnImE


Ryo : 0
Likes : 8

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeMar Aug 05 2014, 22:57

Si uite o transpunere a sufletului aproape completa . Adica numai tu stii ce  e in sufletul tau . Noi avem doar optiunea de a te crede sau nu . Oricum nu sunt aici sa-ti critic eul . O ...BA DA , SUNT .
Ai o legatura puternica cu cititorul genul ala de legatura direct din suflet . Cuvintele sunt sincere si acest lucru atinge cel mai bine "publicul interesat de scriere random" . Ceea ce-ti trece prin cap , ce simti , ce vezi , ce interpretezi , cum interpretezi totul face parte din tine . Oamenii care vor sa te cunoasca , care o fac deja , care vor sa analizeze o anumita mentalitate  , cei care vor sa vada lumea prin ochii tai in general vor savura fiecare cuvant si dupa vor citi inca o data pentru a concluziona dar totodata  incearca sa-si compare propriile situatii cu a ta .
Asta inseamna o legatura adevarata autor subiectiv-cititor .
Este interesant . Gandurile oamenilor nu sunt lucruri la care avem acces ....faptul ca tu faci asta facil  ma atrage . Si se pare ca nu doar pe mine .
Sus In jos
soniaisnotonfire
Kaigai
Kaigai
soniaisnotonfire


Ryo : 0
Likes : 0

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeMier Aug 06 2014, 00:01

Scrii ciudat de bine, Nicu happy Ce-ai scris tu aicea ar face un monolog(pentru teatru), mama, mama!
Mi-a placut cum ai descris, cum ai povestit, cum ai abordat subiectele si cat de "deep" ai ajuns cu gandurile. Continua! (pretty, pretty please :o3 )
Sus In jos
Quinzel
A-K Kiri
A-K Kiri
Quinzel


Ryo : 1
Likes : 20

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeMar Oct 21 2014, 21:20

Fan-fic blocat datorită inactivității. Dacă dorești să îl continui îmi poți trimite un PM și se rezolvă. ^_^
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris


Ryo : 0
Likes : 27

Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitimeJoi Noi 20 2014, 13:20

Mutat la fan ficuri complete, cum nu a fost niciodata un topic cu un fic, ci cu one shoturi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Empty
MesajSubiect: Re: Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?   Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând? Icon_minitime

Sus In jos
 
Trăieşti fără să ierţi sau mpri iertând?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» OP: Episodul 80 - Insula fara medici? Aventuri in Tara-Fara-Nume!
» DBS: Episodul 82 - Niciodată să nu-l ierți pe Son Goku! Toppo, Războinicul Dreptății, dă buzna!
» 56 - Traiești sau mori: riscă totul pentru a caștiga totul
» 133 - Un sat fără Sasuke
» DBZ: Episodul 179 - Fara reguli

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Fan Fiction :: Fic-uri Complete-
Mergi direct la: