Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 [Prima runda] Best GFXer 2013

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
¬Crowley¬
Kaigai
Kaigai
¬Crowley¬


Ryo : 1
Likes : 5

[Prima runda] Best GFXer 2013 Empty
MesajSubiect: [Prima runda] Best GFXer 2013   [Prima runda] Best GFXer 2013 Icon_minitimeVin Dec 27 2013, 22:14

Blure Shadow a scris:
[Prima runda] Best GFXer 2013 Archer_signature_by_fireskull98-d6zbi7v

[Prima runda] Best GFXer 2013 Everember_logo_by_fireskull98-d6zm69k

[Prima runda] Best GFXer 2013 TitluN-F

Yoko a scris:
[Prima runda] Best GFXer 2013 ZoKTFTs

[Prima runda] Best GFXer 2013 Q2AuEd0

[Prima runda] Best GFXer 2013 Dt2YB29

kosty. xD a scris:
[Prima runda] Best GFXer 2013 Naruto-rain-original

[Prima runda] Best GFXer 2013 Avatar-kakasi

[Prima runda] Best GFXer 2013 Interfata

Gekiro a scris:
[Prima runda] Best GFXer 2013 Aaaaaaaaaaa

[Prima runda] Best GFXer 2013 Dante

[Prima runda] Best GFXer 2013 Meckaitule

Mk01 a scris:
[Prima runda] Best GFXer 2013 2-1

[Prima runda] Best GFXer 2013 1v2

[Prima runda] Best GFXer 2013 Logo-3

AsmoDeus a scris:
[Prima runda] Best GFXer 2013 Lebron-james

[Prima runda] Best GFXer 2013 Fushumi

[Prima runda] Best GFXer 2013 Dantesigg

Votarea se va face in felul urmator:
◘ se va critica fiecare lucrare in parte (da, stiu ca asta va consuma mult din timpul in care voi puteti sta pe facebook, sau pe chat, sau etc.) si i se va acorda un punctaj de maxim 5 puncte (de ex. eu votez la X prima creatie 3/5 a doua 4/5 si a treia 2/5. total=9/15; asta conteaza la punctajul final).
◘ nu trebuie un vot final, odata ce este punctata fiecare.
rog cea mai mare seriozitate in fiecare vot, fara favorizare, fara vot de plictiseala, si mai ales sa nu lipseasca argumentele/criticile aduse fiecarei lucrari (nu este necesar 10 randuri pentru fiecare, totusi sa nu fie ceva de genul "Dau 4/5 la prima, ca are cu marmote, si imi plac marmotele <3";votul sa fie si putin obiectiv, sa nu tina cont de placerile fiecaruia, ci mai degraba de stilul si munca fiecarei lucrari)
◘ votarea se va incheia pe data de 29.12.2013
Sus In jos
UzumakiFlorin
Kaigai
Kaigai
UzumakiFlorin


Ryo : 0
Likes : 0

[Prima runda] Best GFXer 2013 Empty
MesajSubiect: Re: [Prima runda] Best GFXer 2013   [Prima runda] Best GFXer 2013 Icon_minitimeSam Dec 28 2013, 15:30

La prima ii dau 3/5 pentru ca nu este foarte realistica
La a doua ii dau 4/5 pentru ca imi place cum toate imaginile au aceeasi "tema"
La a treia ii dau tot 2/5 puncte petru ca nu inteleg ce este cu tabelul acela acolo
La a patra ii dau 5/5 pentu ca parca este reala cum se bateau doi unul a fost lovit foarte tare si apare pritenul sau sa il ajute ...mie mi place foarte mult aceasta
La a cincea ii dau 0/5 pentru ca nu are sens deloc ...scuze dar nu imi place
Si la a sasea ii dau 1/5
total=15/15
Sus In jos
¬Crowley¬
Kaigai
Kaigai
¬Crowley¬


Ryo : 1
Likes : 5

[Prima runda] Best GFXer 2013 Empty
MesajSubiect: Re: [Prima runda] Best GFXer 2013   [Prima runda] Best GFXer 2013 Icon_minitimeSam Dec 28 2013, 15:33

UzumakiFlorin a scris:
La prima ii dau 3/5 pentru ca nu este foarte realistica
La a doua ii dau 4/5 pentru ca imi place cum toate imaginile au aceeasi "tema"
La a treia ii dau tot 2/5 puncte petru ca nu inteleg ce este cu tabelul acela acolo
La a patra ii dau 5/5 pentu ca parca este reala cum se bateau doi unul a fost lovit foarte tare si apare pritenul sau sa il ajute ...mie mi place foarte mult aceasta
La a cincea ii dau 0/5 pentru ca nu are sens deloc ...scuze dar nu imi place
Si la a sasea ii dau 1/5

Nu cred ca ai inteles, votezi fiecare creatie, nu membru, iar acele "critici" puteau fi mai lungi si mai obiective (citeste notele din partea de jos a topicului!). Te rog sa dai edit la post.
Sus In jos
Dex
Kaigai
Kaigai
Dex


Ryo : 0
Likes : 1

[Prima runda] Best GFXer 2013 Empty
MesajSubiect: Re: [Prima runda] Best GFXer 2013   [Prima runda] Best GFXer 2013 Icon_minitimeSam Dec 28 2013, 16:33

Bun.
Blure: 
1. Coltul din stanga, cam gol. Topaz-ul trebuia scazut umpic mai mult. In rest e o semnatura reusita. 4/5
2. Nu e cea mai reusita. Dupa parerea mea trage in jos tot setul. Puteai sa mai lucrezi umpic la ea.. eventual sa pui un flare de efect. 1/5
3. User title-ul imi place. E simplu si culorile sunt potrivite. 3/5
Total: 8/15

Yoko:
1. O semnatura buna, dar nu imi place cum ai estompat culorile pe fiecare semnatura si faptul ca ai folosit acelasi stil (chiar aceleasi resurse, puse cam in acelasi loc) te trage in jos. As fii vrut mai multa diversitate.. Macar alt stil. 3/5
2.Asta imi place cel mai mult. Al doilea flare, din dreapta jos nu ar fi trebuit sa fie acolo. Trebuia sa te uiti cum pica lumina pe render. Nu are aceiasi intensitate ca si cea din stanga. Puteai sa-l faci mai mic fericit 4/5
3. Puteai sa-i scoti in evidenta floarea lui Konan dupa parerea mea happy Ai crescut foarte bine calitatea renderului, da un efect mai placut. 3/5
Total: 10/15

Kosty:
1. Cam simplut. Puteai sa-l lasi asa daca ai fii integrat umpic renderul si poate un gradient peste toata semnatura. 3/5
2. La avatar puteai sa folosesti oricealtceva inafara de blur. Eu de cand lucrez in photoshop am urat blurul pe avatare. Pur si simplu, in exces e prea mult, cum ai facut tu. 2/5
3. Tabelul nu-mi place. Puteai sa faci in excel apoi sa-l importezi in PS si sa-l modifici. Exista functia ruler in PS si te ajuta sa gasesti mijlocul unei imagini. 1/5
Total: 6/15

Gekiro:
1. C4D-urile ar trebui puse cu un scop. De a integra renderul in imagine. La tine vad ca le trantesti acolo.. nici asa nu trebuie. Acelasi lucru si despre brush-uri. Pe unele pur si simplu le trantesti. 2/5
2. C4D-urile sunt puse de umplutura. Renderul parca "incurca" totul acolo. 2/5
3. E cea mai reusita dar C4D-urile incurca lizibilitatea renderului. 3/5
Total:  7/5

Mk01:
1. E integrat, culorile se potrivesc, arata foarte bine. 5/5
2. Imi place smudge-ul, dar are prea mult sharpen dupa parerea mea. Ar fi trebuit sa scazi putin de tot. 4.5/5
3. Logo-ul este dragut dar culorile puteau fi schimbate. Nu imi place albastrul ala cu verdele ala. Umbra logo-ului este prea mica in comparatie cu marimea literelor. 3/5
Total: 12.5/15

AsmoDeus:
1. Imi place integrarea si faptul ca ai uniformizat lucrarea folosind culori apropiate. 4.5/5
2. Mie nu-mi place acest tip de lucrari dar apreciez faptul ca ai muncit la culori. Puteai sa nu folosesti stroke-ul acela. 3/5
3. Imi place dar blur-ul este exagerat. Puteai sa lucrezi ceva mai mult la culori. 3/5
Total: 10.5/15
Sus In jos
¬Crowley¬
Kaigai
Kaigai
¬Crowley¬


Ryo : 1
Likes : 5

[Prima runda] Best GFXer 2013 Empty
MesajSubiect: Re: [Prima runda] Best GFXer 2013   [Prima runda] Best GFXer 2013 Icon_minitimeSam Dec 28 2013, 19:30

Dex, a doua creatie a mea este un logo pentru un joc, nu o semnatura (te-ai exprimat la feminin, deci ma gandeam ca ai crezut ca e o semnatura), iar la AsmoDeus la a 2-a daca stroke-ul este ce e gri, atunci e de la mine, ca le-am primit fara transparenta, si am scos repede gri-ul care era ca bg LoL




Yoko:

Stilul este elegant, dar nu se vad diferente mari de contrast, si asta mi se pare ca face toata lucrarea mai "plata". In rest imi plac "barele" din partea din stanga a creatiilor. 3.5p la fiecare (am fost intr-un fel nevoit sa pun asa deoarece au exact acelasi stil)

total=10.5p




kosty. xD:

1. Renderul este putin integrat, dar este prea simpla. puteai pune un gradient alb-negru pe Color Dodge la opacitate 50~60% 2p

2. Imi place border-ul, textul de asemenea, focalizarea de la stock este oricum buna, nu am ce zice impotriva, decat ca se putea mai bine. 3p

3. este mult prea simplu, orice ar trebui sa fie, iar tabelele nu sunt centrate cum trebuie. 0.5p

total=5.5p




Gekiro:

1. nu folosesti cum trebuie C4D-urile, nu ai depth, si ai fi putut pune un border alb pe soft light pe interior. Lumina nu este prea definita. 2.5p

2. aici nu ai deloc o sursa specifica de lumina, dar de data asta C4D-urile se potrivesc cat de cat. cromatica se potriveste. 3p

3. cromatica e buna, efectele frumoase, imi place. 3.5p

total=9p




Mk01:

1. are depth, c4d-urile sunt puse corect, are lumina bine definita, e aproape perfecta. 5p

2. Imi place tehnica, dar mai scoate din sharpen. 4.5p

3. simplu, profesional, mai are nevoie de mici "fix-uri". 4p

total=13.5p




AsmoDeus:

1. nu am nimic de comentat. 4.5p

2. nu-mi plac semnaturile de genu', totusi apreciez munca depusa, dar nu cred ca punerea a mai multor rendere a fost o idee foarte buna. 3.5p

3. parca este prea mult negru, in rest din nou, no comment. 4.5p

total=12.5p
Sus In jos
Shinigami
Kaigai
Kaigai
Shinigami


Ryo : 0
Likes : 43

[Prima runda] Best GFXer 2013 Empty
MesajSubiect: Re: [Prima runda] Best GFXer 2013   [Prima runda] Best GFXer 2013 Icon_minitimeSam Dec 28 2013, 20:55

Blure Shadow

1.compoztie placuta ,integrare buna, insa cromatica lasa de dorit.prea mult blur ,si nu e pozitionat calumea ,incat sa ofere 3d'ul, c4d'ul ala negru din prim plan sufoca atentia si nu ma concentrez pe render,ci pe lumina rosie de pe el.Borderul ala pe overlay de 3 pixeli nu-si are locul 3,5 / 5
2.conceptul e bun, insa fiind un logo oarecum, trebuie sa primeze textul si nu dragonul ala suspendat,te puteai juca mai mult la intensitatea fontului si la flow,puteai foarte bine s-o arzi cu'n clipping mask acolo, ,si sa fie ca un foc ,sa se lege dragonu de scris si de insemnatatea acestuia 4/5
3.geometrizarea asta strica la ochi, daca o aplici abuziv ,peste tot ai patrat si dreptunghi,asta aplatizeaza forma, o elipsa sau da mult mai bine la conceptul de logo, partea asta de userbar, web-design 3 / 5

Yoko

1.la fel ca si la celelalte 2 lucrari,se simte munca depusa pe integrarea renderului,insa ai pierdut teren la background si cormatica, vad ca toate 3 sunt identice ca mod de lucru, puteai sa le faci diferit,spre exemplu pe una mergeai pe integrare,pe cealalta pe cromatica ,contrast si cealalta pe mesaj sau estetica,stiu eu ce 5 /5
2.e la fel ca prima, e placut rezolvata,insa e prea simplista, doar 2,3 fractale si cateva c4d ,nu te-ai atins de bg, textul, la fel ca la celelalte putea fi lucrat frumos, mai micut si mai elegant, nu asa brutal,imi plac focalale la asta si incadrarea renderului 4 / 5
3. same story,  nu stiu ce cauta linia aia cu clipping mask,distrage atentia de la centrul compozitonal, cromatica aici e chiar slaba, nu exista integrare  contrastuala si nu ai zone de pasaj, nu ai trecerile discrete de la render la fundal si invers, textul e pamant, 3 / 5

kosty.xD

1.smudge elegant, sursa de lumina este buna, imi place incadrarea si integrarea cromatica a lucrarii, insa aici puteai elimina complet scrisul, sau ma rog, sa-l pui pe render undeva,sa ma uit la naruto, nu la numele lui 4 / 5
2.prea mult blur pe avatar,se pierde caracterul personajului,textul putea fi facut mai mic si nu atat de vizil, e cam simetrica lucrarea,asta nu da bine la ochi, borderul ala zimtat nu-si are rostul acolo,e cam mare contrastul ,puteai sa te joci cu o sursa de lumina pe undeva 3 / 5
3.la tabel iti dai si tu seama ca pare facut in paint si nu in photoshop, nu ai tema ,doar o culoare,nu e nici aia vibrata, fontul e clasic si nu ma atrage, arata ca un document word din scoala generala, nu ca un site modern sau ma rog, ceva ce tine totusi de partea de web-design 2/5

Gekiro

1.lucrare rezolvata elegant dpdv al compozitiei, e integrat bine renderul, te-ai jucat frumos cu c4d'urile, si cromatica e calda,primitoare, nu ai sursa de lumina  pozitionata unde trebuie,iar asta te trage oliecutaca'n jos 4/5
2.aceeasi tehnica ca la prima,insa aici mult mai slab realizata, nu ai zona de pasaj,treceri, renderul nu este deloc integrat,partial cromatic dar nici macar ,nu ai lucrat deloc pe bg, e prea simetric si monocron, se detaseaza enorm de prima lucrare, insa nu in sus 2,5 /5
3.modul de compunere este bun,insa personajul central abia se distinge, e sufocata compozitia, nu stiu unde sa ma uit, nu ai un centru de interes, e doar estetic,iar asta te depuncteaza.imi plac in schimb focalale,exista si ceva depth, insa ca si la yoko, ai folosit acelasi mod in toate cele 3 lucrari,asta spune multe 3,5 / 5

Mk01

1.integrare impecabila, ca si structurare, cromatic insa destul de slabut, totusi ,te ajuta mult fundalul,care are depth,se simte trimdimensionalitatea ,blurul e in spate si sharpenul in prim-plan,asta te ajuta mult. fractalele discrete dau bine ,pe langa c4d'urile verticale,care ofera dinamism lucrarii,sursa de lumina nu este foarte vizila, insa te ajuta fundalul 5/5
2.smudge placut si dinamic, insa l-ai aplicat peste tot la fel, lucrarea are flow, cromatica rece ii da un oarecare farmec personajului,te ridica perspectiva inversa, insa te trage'n jos simetria 4/5
3.destul de mare ca dimensiune , puteai sa faci aproape de textul central fontul adiancent, te puteai juca un pic si cu contrast si eventual sa lasi undeva zona neterminata, sau sa se vada liniile de constructie,sa aiba plasticitate ,daca nu mesaj 4/5

AsmoDeus

1.integrare buna a personajului,atat compozitionala cat si ca cromatica, imi plac mult pamanturile astea si ocrurile,brunurile,diversele griuri intermediare care fac trecerile discrete si placute, lucrarea are flow  ,are depth, contrastele sunt placute, insa textul strica tot, e mult prea mare si sare in ochi,ma concetrez pe el si nu pe fata lu Lebron, puteai sa-l elimini complet 4,5/5
2.parca e facuta de altcineva semnatura asta, nu e din acelasi film, primul stil ti se potriveste mult mai bine.renderul nu e integrat deloc, fata lui multiplicata si aplicata simetric si identic in fundal nu ma duce nimacaieri,ba chiar ma indeprteaza, nu ai flow, nu ai contrast , cromatica e in regula, insa prea monocroma, borderul ala nu are ce cauta deloc acolo 2,5 /5
3.o lucrare bunicica, in sensul in care centrul rezista ,inconjurat de atat negru din tub ,respira bine elementul central ,insa ai aplicat prea mult blur ,iar textul,asemenea primei lucrari sufocu totul 3,5/5



ps :asa se face o argumentare, pentru astia care apasa reply si-si dau cu parerea !
Sus In jos
Continut sponsorizat





[Prima runda] Best GFXer 2013 Empty
MesajSubiect: Re: [Prima runda] Best GFXer 2013   [Prima runda] Best GFXer 2013 Icon_minitime

Sus In jos
 
[Prima runda] Best GFXer 2013
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Concursuri :: Arhivă Concursuri & Event-uri-
Mergi direct la: