Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Materii inutile la scoala

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

Materii inutile la scoala - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Materii inutile la scoala   Materii inutile la scoala - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 29 2014, 21:43

@BloodCrown. a scris:
Din păcate..... Se pot realiza destule... xD Dar dacă vouă vă convine modul actual de aşezare al conţinutului în pagină, let it to be like old times, not, "kids"?
La ce te referi? Nu vorbeam de modul de asezare al continutului in pagina (cu toate ca si acela e important) ci de materiile care sunt ''de umplutura'' si care nu prea ne folosesc in viata.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri

Ryo : 0

MesajSubiect: Re: Materii inutile la scoala   Materii inutile la scoala - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 29 2014, 23:31

Religia mi se pare cea mai faina materie. E foarte bine sa stii cate ceva despre Dumnezeu. Cea mai inutila materie mi se pare Tehnologica. Sincer acum. De ce e necesar sa stii cum se numesc toate chestiile tehnologice? Niciodata nu mi-a placut Tehnologica si mi se pare o pierdere de timp.
Sus In jos
I. Enzo
Kaigai
Kaigai
I. Enzo

MesajSubiect: Re: Materii inutile la scoala   Materii inutile la scoala - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 29 2014, 23:56

Fiecare materie are importanța ei, fiecare are un domeniu. Pe mine mă supără faptul că nu ni se dă dreptul de a alege. 
 Înțeleg, toate materiile până în a 4-a de exemplu, dar după să ne lase pe noi să ne alegem niște materii opționale pe lângă cele care sunt ''obligatorii'' cum ar fi matematica și româna... 
 Sistemul educațional al României depășește cu mult pe celelalte sisteme din afară, referindu-ne la masa de informație care ne este predata în cantității mari. 
Sus In jos
Chocolate
Kaigai
Kaigai

MesajSubiect: Re: Materii inutile la scoala   Materii inutile la scoala - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 30 2014, 14:15

Perfect de acord, sistemul educațional românesc este mult superior celorlalte din Europa. Și da, ni se predă mai mult și ce-i drept, nu prea suntem învățați cum să facem conexiuni între informații. Mai sunt și de acord cu ideea că multe materii sunt complet, absolut și incontestabil inutile.
Muzica și desenul sunt puse complet aiurea. Nu înțeleg de ce a trebuit să îmi bat eu capul cu așa ceva la liceu, ar fi trebuit scoase din clasa a opta sau așa ceva. Mare parte din științele socio-umane, iarăși, mi s-au părut destul de aiurea puse la profilul real--partea bună e că dintr-a unsprezecea am un profesor la economie/filosofie care nu prea își bate capul, așa că îmi permit, ca toată clasa, să mai lucrez la o biologie, o chimie, o matematică...
Istoria mi se pare destul de aiurea, cel puțin în liceu--bine, am și o profesoară destul de nașpa, pentru că mie altfel îmi place istoria. Ar fi fost mai bine dacă aveam o oră la două săptămâni sau așa ceva, gen, o săptămână istoria, o săptămână geografia, poate că ar fi fost programul puțin mai relaxat.
Pe de altă parte, am văzut că multă lume a zis că religia e inutilă--nu mi se pare. Bine, recunosc, sunt mai mult decât puțin subiectivă, având în vedere că eu sunt o persoană religioasă, și profesorul cu care fac eu religie este preot profesor doctor în teologie, și vine cu subiecte fascinante, dar per total este interesantă materia. Știu că prin Occident se face istoria religiilor, dar asta iarăși e destul de aiurea--dacă nu îți cunoști propria ta religie ca țară, ca popor, de ce să te apuci să le studiezi pe cea a altora?
Una peste alta, sistemul educațional românesc are și el destule minusuri, dar este foarte dezvoltat comparativ cu cel din Occident; ei se axează mai mult pe educația morală, ceea ce nouă în mod clar ne lipsește. Dar din punct de vedere al materiei învățate în școală, le suntem mult superiori
Sus In jos
BloodCrown.
Kaigai
Kaigai
BloodCrown.

MesajSubiect: Re: Materii inutile la scoala   Materii inutile la scoala - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 30 2014, 14:53

Superior în ce ? În cantitate şi teorie, iar în practică pe puţin 25% ? Sunt doar preferinţe. Obiecţiuni nocive. Nu suntem învăţaţi nimic marcabil, noi doar măzgălim negru pe foi albe... : )
Sus In jos
PalarieDePaie
Kaigai
Kaigai
PalarieDePaie

MesajSubiect: Re: Materii inutile la scoala   Materii inutile la scoala - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 06 2015, 22:49

Nici o materie nu este inutila. Daca spre exemplu mie nu imi place o anumita materie, nu inseamna ca acea materie este inutila, poate altuia ii place sau altuia ii este folositoare. Ca sunt prea multe materii si nu ne putem axa pe ceea ce ne place, asta e cu totul alta mancare de peste.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Materii inutile la scoala   Materii inutile la scoala - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos

Materii inutile la scoala
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Scoala-
Mergi direct la: