Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Profesorii sistemului școlar!

In jos 
AutorMesaj
I. Enzo
Kaigai
Kaigai
I. Enzo

Ryo : 0

Profesorii sistemului școlar!  Empty
MesajSubiect: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeSam Oct 18 2014, 23:38

Cum vi se par profesorii pe care îi aveți? Dar cei pe care ia-ți avut în trecut
 Profesorii voștri vă mai discută și despre alte lucruri în oră înafară de lucruri care au legătură cu lecția
 Cum procedează profesorii voștri atunci când se face gălăgie la oră ?

Ultima editare efectuata de catre Fortech in Mar Oct 21 2014, 20:17, editata de 2 ori
Sus In jos
Zet
Kaigai
Kaigai
Zet

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeSam Oct 18 2014, 23:53

Cum mi se par profesorii actuali?
Faini, serioşi şi nişte persoane înţelegătoare, cu excepţia "veteranilor", care îşi tratează slujba poate cu prea multă seriozitate. Nu aş schimba cadrele didactice din şcoala mea prea curând.

Profesorii avuţi în trecut?
Dacă aş sta să-i enumăr pe toţi, ar fi un procentaj de 60% incompetenţi (mă refer că ne-au predat din carte şi nu explicau nimic) şi restul profesorii faini care au rămas în şcoală.

Dacă profesorii discută şi altceva în afara materiei?
Cel puţin la mine nu se pune chiar atât de mult problema pe asta. Da, mai facem glume la fiecare 5 minute, dar ne axăm pe materie într-un mod foarte eficient (deşi ar mai fii de făcut câteva modificări).

Cum procedează profesorii mei când facem gălăgie la oră?
Cred că ghiciţi. Unii dau cu pumnul de masă, alţii ţipă iar profesoara de fizică dă cu tocul de gresie (fiindcă lemnul e prea mainstream) iar asta nu ne calmează, ne ambiţionează să-i scoatem din sărite. Totuşi având în vedere că am un an greu, mai bine rămân în "anonimat" cu belele, chiar n-am nevoie de probleme.
Sus In jos
Ina
Kaigai
Kaigai
Ina

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeDum Oct 19 2014, 00:02

*Cum vi se par profesori pe care îi aveți? Dar cei pe care ia-ți avut în trecut?
Ma, difera frate. Profa asta noua de biologie e ciudata dar perversa data naibii. Mai pui ca arata binisor. Profu de religie de anu' asta nu pune la socoteala ca noi nu stim nici 5 rugaciuni, da nu, trebuie sa ne dea test. Profa de mate e super, o ador. Restul ce pot zice? Pe unii ii urasc, altii au ceva cu mine, chestii normale. Pe cei care i-am avut: profa super sexy de bio care radea si glumea cu noi mereu. Profa de religie a fost una din preferatele mele. in rest, ca mai sus, nimic deosebit.

*Profesori voștri vă mai discută și despre alte lucruri în oră înafară de lucruri care au legătură cu lecția
Sa stii ca am aflat multe chestii despre profa de tehno cand era plictisita si ne zicea din tineretile ei[ foarte indepartate]. Profa de mate ne zice cateodata despre hobby-urile ei : are 10 conturi de facebook doar pentru Candy Crush.

*Cum procedează profesori voștri atunci când se face gălăgie la oră ?
Depinde: ori face glume cu noi si continuam, ori tipa ca ne da test, ori trimite pe cineva la tabla sau preferata mea, cand spun ceva de genu" sa vedeti ce 3 va luati daca nu taceti"
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeDum Noi 09 2014, 10:17

Cum vi se par profesorii pe care îi aveți? 
Nu sunt exagerat de exigenti, dar ca orice profi se asteapta sa invatam si sa fim cuminti. Mna, mai merg niste glume bune si asa. Doar 3 nu imi plac. Cel de istorie care te asculta si daca ai fost la spital 3 luni, tu trebuie sa stii. Cea de latina care te plictiseste atat de rau. Si cel de sport care cred ca uraste copii. 
Dar cei pe care ia-ți avut în trecut? 
Nici nu vreau sa imi amintesc, nu mi-a placut de nici macar unul. Erau genul de profesori care au ales aceasta meserie doar ca sa aiba din ce trai, nu de drag. 
Profesorii voștri vă mai discută și despre alte lucruri în oră în afară de lucruri care au legătură cu lecția? 
Cateodata. Sunt niste povesti interesante, de cele mai multe ori amuzante. 
Cum procedează profesorii voștri atunci când se face gălăgie la oră ?
Asculta, in general. O singura data a fost dat un coleg afara, in rest, doar ascultari.
Sus In jos
TaniaKro
Kaigai
Kaigai
TaniaKro

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeMar Noi 11 2014, 22:12

Pentru mine, in general conteaza mai mult profesorii decât materia (sau au contat pana m-am format). La Mate și la fizica mereu am avut profi care erau resemnati ca elevilor nu le plac materiile alea și ca-s grele...Sunt sigura ca daca ar fi fost mai entuziaști s-ar fi prins ceva de mine.
In rest imi plac profil pe care-i am, desi cel de fizica pune notele în sistem rusesc, si chiar si ceilalti profesori nu mai spun nimic cand aud de el:)), si o sa iasă la pensie exact cand n-o sa mai fac eu fizică.xD Cea de romana imi place, si imi pare rau ca ceilalți o disprețuiesc atât de mult pentru atitudinea ei mai ciudată (mi-e-mi place așa) si pentru ca e mai rigidă. Iar profei de latină nu i se potriveeste cariera asta.
Desigur ca profii vorbesc si despre alte lucruri e partea mea preferată. Dar cea de franceza e master skilled in povestit, abia am facut 2 ore serioase de franceza, dar îi cunosc ultimii 5 ani din viata xD.
Proful de psiho încearcă să le distraga atenția celor care fac gălăgie, gen le arunca un pix ori îi întreabă chestii simple (si merge, na, doar e psiholog). Cea de chimie o zis ca ne lasa sa dormim, numai să nu fim zgomotosi.
Sus In jos
Z. Tokyo
Kaigai
Kaigai

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeJoi Noi 13 2014, 18:32

Tot ce pot să spun este că am profesori super... mai puțin 2 din ei... profesoarele de chimie și de latină. Încerc să evit vreo jignire, dar acestes sunt ”profesoare cancer” la care... orice respirație duce la nota 3. Am experimentat asta. Nu e deloc ușor în liceu... am încercat să fug de matematică, și totuși, am dat de...
Sus In jos
Aimejes
Kaigai
Kaigai
Aimejes

Ryo : -1

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeJoi Noi 13 2014, 19:47

Ce pot să zic, majoritatea sunt trecuți de o vârstă și sunt gen:materia mea e cea mai importantă o s-o folosești în fiecare clipă din viața ta anostă.Nu glumesc, dar avem si profesorii foarte de treabă, care s-au adaptat la nevoile și gândirea noastră și desigur profesori care zic să nu facem gălagie și la ora respectivă e o zarvă continuă, numai la lecție nu ne stă gândul.
Dar n-am ce face ăștia ne sunt profesorii, răi-buni trebuie să înghițim cumva.
Sus In jos
1Hakuouki3
Kaigai
Kaigai
1Hakuouki3

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeSam Noi 15 2014, 11:23

Cum vi se par profesorii pe care îi aveți? Dar cei pe care ia-ți avut în trecut?
Nu ma voi raporta la metoda de predare, fiecare are metoda lui si fiecare se intelege diferit cu elevii.
In momentul de fata, sunt dezamagit de profesorii mei. Da sunt ok ca persoane, si pun note mari daca sti, note bune daca nu stii tot, etc. Ce e dezamagitor este faptul ca nu accepta cand gresesc si ca un elev are dreptate, nu ma refer strict la lectie, in general. Profesoara mea de Economie de exemplu, prefera sa caute 5 minute 2 exemple diferite doar ca sa nu-i dea dreptate unui coleg. Ei bine, mereu am fost un elev problema si zilnic se plange un profesor de mine doamnei diriginte si in cazul acesta sunt dezamagit, deoarece nici macar un profesor nu ma poate face sa tac, in conditiile in care nu imi pasa de note, purtare, etc. O alta dezamagire, este faptul ca nu ne lasa sa gandim liber, poate e doar parerea mea, dar am impresia ca unii profesori vor sa gandim, dar in anumite limite si asta nu e de loc ok.
Cazuri speciale: Doamna profesoara de romana(liceu si generala), doamna profesoara de fizica(din generala) si doamna profesoara de chimie (liceu), pe ele chiar le-am respectat si inca le respect.
Profesorii voștri vă mai discută și despre alte lucruri în oră înafară de lucruri care au legătură cu lecția? 
Sigur, majoritatea. In general profesorii mai schimba subiectul vreo 5 minute/ora, chiar daca este tot vorba de scoala sau activitati scolare, lectia se amana putin, iar asta este interesant. 
 Cum procedează profesorii voștri atunci când se face gălăgie la oră ?
Unii tipa, altii spun ca vin cu directoarea, altii ne dau test. Fiecare cum poate, in cazul asta, vreau sa iau apararea profesorului, poate si ei gresesc mult, dar suntem totusi 20-30 de salbatici, iar ea este 1.
Sus In jos
Klodd
Kaigai
Kaigai
Klodd

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeDum Noi 16 2014, 15:53

Cum vi se par profesorii pe care îi aveți?
Profi care ii am acum sunt uni ok , alti nu au ce cauta in invatamant , nu stiu sa predea si sa te inteleaga si auzi doar " Nu ma intereseaza celelalte obiecte , tu inveti la obiectul meu , e obligatoriu" . Sunt uni care sunt ok , adica te lasa in pace te inteleg , si vorbesti de toate cu ei.
 Dar cei pe care ia-ți avut în trecut? 
Cei care i-am avut in trecut un singur prof imi place cel de sport , omul ala era prea natang , nu avea o treaba cu baietii , noi faceam ce vroiam in schimb era obsedat ... Se uita numai la corpul fetelor .
 Profesorii voștri vă mai discută și despre alte lucruri în oră înafară de lucruri care au legătură cu lecția? 
Da , in general proful de info despre politica sau viata , si ce putem face in viitor , dar in general tot pe info se bazeaza cand vorbeste de meserii de viitor. 

Cum procedează profesorii voștri atunci când se face gălăgie la oră ?
Depinde si de galagia creata , daca spune glume , rade si glumeste si el cu noi . Depinde de materie si de ce dispozitie are , dar in general liniste ca da-ti test .
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeLun Ian 26 2015, 17:29

Uneori procedeaza corect, dar de cele mai multe ori exagereaza. Am inteles, nu vor galagie, dar cand au devenit profesori stiau ce-i asteapta. Intr-un fel si-au facut-o cu mana lor. Desigur, aici intra si profesorii care la un moment dat par cu probleme psihice. Tipa din orice si nu stiu sa zambeasca. Cei pe care ii am acum sunt ok majoritatea, dar mai sunt si unii mna, mai diferiti.
Sus In jos
SmoKe
Kaigai
Kaigai
SmoKe

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeMar Feb 10 2015, 21:24

Da profesorii mei mai vorbesc si despre altceva la ora dar numai prof de chimie si fizica ea este mai diferita...Nu e ca ceilalti pe unii chiar nu ii suport
Sus In jos
Nekirus
Kaigai
Kaigai
Nekirus

Ryo : 3

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitimeJoi Feb 12 2015, 19:21

Mă, acuma sincer, profesorii din cadrul preuniversitar mi se par de toată jena și foarte slab pregătiți. Acușica vorbesc strict din experiența personală. Și nu, n-am terminat un liceu industrial dacă asta vă întrebați. Pur și simplu există o lipsă de interes pentru elev. Fiecare vrea să își predea materia, în conformitate cu un plan de învățământ prestabilit în mod eronat, și după să încaseze banii. Metoda de predare folosită la noi e total ineficientă iar profesorii de-a dreptul cretini. A trebuit să ajung la facultate să-mi dau seama că n-am fost învățat nimic în liceu și că duc o lipsă enormă de informație esețială, informații ce toate trebuiau să-mi fie predate în liceu. Acum îmi bat foștii profesori la materiile lor, pe ăia ce merg pe uman. De exemplu profa mea de filosofie din liceu habar nu avea cine sunt Nietzsche sau Sarte. Cum dracu tu predai filosofie când ai auzit numai de Aristotel și Platon? La fel e și cu româna, Eminescu și atât. Unde eram? A, da! Deci, materia e sintetizată prost, profii sunt nepregățiți și normal că nici tu ca elev n-ai chef să înveți. Consider că o programă de învățământ e greșită din start. Profesorul iși cunoaște mataria, știe ce să predea, (acum să presupunem cazul ideal) așa că poate să-și predea mataria fără să fie grăbit de un silabus. Fiecare clasă are mersul ei, un profesor bun trebuie să se plieze pe fiecare clasă în parte și să predea în favoarea dezvoltării colective ideale. Plus că, există multe calități pe care un profesor bun trebuie să le posede. Nu orice posesor de informație, enciclopedie ambulantă trebuie să se apuce de predat. Nu informația, ci modul cum e transmisă contează. Pedagogia implica și socializare, o relație de simbioză între elev și profesor. Cum noi avem ce învăța de el ei și eu ai ce învăța de la noi. Și cel mai important aspect, profesorul bun e ăla care te lasă să crezi că tu ai făcut tot, când nu e așa. E acela care-ți schimbă perspectiva asupra unui lucru ce tu l-ai crezut bătut în cuie, e acela care reușește să-ți schimbe concepțiile și să-ți arete un altfel de mod în care poți să privești lucrurile.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Profesorii sistemului școlar!    Profesorii sistemului școlar!  Icon_minitime

Sus In jos

Profesorii sistemului școlar!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Scoala-
Mergi direct la: