Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Mōsō - モソ

In jos 
AutorMesaj
Fallen Miko
Kaigai
Kaigai

Ryo : 0

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitimeDum Noi 09 2014, 17:39

I
                                                              O deschidere ...

Rece .Suntem dispuşi să oferim totul pentru ai proteja pe cei dragi? Durerea? Ce este durerea? Doar un sentiment care stârneşte furie şi dispreţ? Sentimentul ... acel lucru care ne face -om- ,care nu trebuie lăsat niciodată în urmă . Poţi crede? ... Nu , nu putem , nu putem crede că există persoane ca noi , care dispun de acest -sentiment- dar cu toate că ... nu ne face să fim oameni .

Te-ai gândit vreodată cum e -să simţi- ? Să fi diferit de ceilalţi ... singur , [ *adânc* - Oiru? - ] sătul de ceea ce se află în jur ... fără măcar să ... !
- Oiru !
- Uhm? Ce este , Asame? ..
- Încearcă să fi atent la oră , termină cu flashbackurile şi rezolvă exerciţiul .
- Vorbeşte cea ce încă se joacă cu hârtiile , la vârsta ta nu e în regulă . Sigur eşti bine?
-Idio ... !
- Sela Asame ! [*grr* Profesoara] , ce te-a apucat? Vrei să rezolvi împreună cu mine exerciţiul ? Ce-ar fi să te opreşti din jucatul cu hârtiuţele şi să te apuci de treabă?
- Am înţeles , cu o voce inocentă răspunse Asame .

Adevărul e că mă simţisem cam prost , ţinând cont că suntem foarte buni prieteni ... şi ne cunoaştem de atâta timp , problema e că tocmai s-a terminat ora ... adică ultima oră iar de obicei eu mă întorceam împreună cu ea acasă ...
-Uhm? Asame ..?
Nu răspunde şi îşi măreşte pasul ...
- Asame , te-ai supărat aşa tare?
- Nu, Oiru .
- Dar de ce .. ?
- Nu am nimic , doar mă simt ciudat .

Adevărul era că , şi eu simţeam un fel de presiuni , ca şi când nu am fi doar noi în acel frunziş pustiu ... doar sunetul vântului şi al paşilor ei se auzeau dar , mai era ceva ...
- Ce e sunetul ăsta? îşi spuse Oiru . Asame , aşteaptă !

Văd ceva ... în lung , o crăpătură în cer . O creatură ciudată , foarte slabă , înaltă dar de statură medie .
- Oiru ... Ce e asta? îşi spune Asame speriată .
O poate vedea ?! Imposibil ... Trecându-mi o mie de gânduri prin minte .

- Fugi, Asame ! Fugi .. !

-------------------------------------------------------
Urmează ... "O lumină în întuneric ! "

Ultima editare efectuata de catre Fallen Miko in Dum Noi 09 2014, 17:52, editata de 1 ori
Sus In jos
Katoka-chan
Kaigai
Kaigai
Katoka-chan

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Re: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitimeDum Noi 09 2014, 17:51

Hmmm. Buna LoL Interesant fic :-?  Ceea ce nu-mi place este ca ai folosit prea multe linii de dialog si prea putina descriere. Ai trecut prea repede prin actiune ... Oricum, astept next ... Sper ca nextul sa fie mai bun LoL Bafta ^^

It’s been a long day without you my friend
And I’ll tell you all about it when I see you again
We’ve come a long way from where we began
Oh, I’ll tell you all about it when I see you again
 When I see you again.               
Sus In jos
Fallen Miko
Kaigai
Kaigai

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Re: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitimeDum Noi 09 2014, 18:44

O lumină în întuneric !

Încerc să gândesc ce se întâmplă , în timp ce creatura aceea îşi face drum liber către noi . Cum poate Asame să vadă creatura sadică cu ... acei ochi roşii ? Trebuie să scăpăm de aici ... dar ea , stă pe loc .
- Nu .. mă ... pot mişca , Oiru , aju...tă-mă !
În ultimul moment , mi-a trecut o idee prin căpşorul meu prostuţ de adoleşcent . Mă apropii încet de Asame şi o iau în braţe şi încerc să fug .
- Idd- ... Idiotule ! Ce faci? Nu aşa abordezi o domnişoară !
- Uhm , încerc să te salvez , mică domnişoară ... Pe lângă asta , îmi place noul tău parfum .
- Eşti un ... !
O să încerc să îl atrag într-o cursă , vechiul loc unde îmi petreceam eu timpul , acea casă lipsită de viaţă ... Încă puţin ,Asame , rezistă !
-----------------------------------
După colţ , [*paşi repezi*] , încă puţin .
- Oiru , creatura ... A dispărut .
Mă opresc , îi scutur mica ei fustiţă roşie şi o ajut să coboare . Mă uit în toate părţiile şi ... nimic . Se cutremură pământul iar acel monstru îşi face văzută silueta din nean . Asame , în siguranţă , ascunzându-se lângă micul hambar părăsit . Îmi fac intrare în acea casă aproape distrusă şi încerc din răsputeri să îl ademenesc în cursă . Mirosul .. încă îmi amintesc mirosul acestui loc , când intram şi îmi petreceam timpul . Îl ademenesc înauntru , întuneric ... acei ochi roşii începi să îşi arate strălucirea ... La naiba ! Nu mă pot mişca .
- Ce se întâmplă înauntru ? îşi spuse Asame . De ce durează aşa de mult?
La naiba , se apropie . Încerc să mă mişc dar fără rost , creatura se apropie . Ce trebuie să fac? Ce trebu... !
- Haaah ! lovindu-l Asame cu toată forţa , nenumărate lovituri dar în zadar . Încercăm să fugim înafara casei , cum era şi planul ..
- Asame ! Ajută-mă să împing acest butoi către casă , şi vreau să-mi dai una din ...
- Ce se află în butoi? ..
- Benzină ... Ne mai trebuie doar o sursă de foc , pe care o avem dar nu ne putem apropia . Am nevoie de una din hârtiuţele tale .
- Uhm .. Am înţeles !
- La semnalul meu , arzi hârtia şi arunci origamiul înspre ... !
- Oiru , se întreabă spre noi !
- Acum !
-----------------------------------
Urmează ... "O nouă pagină" !
-------------------------------------------------------------
Mulţumesc, Katoka-chan , dar momentan vreau să fac un fel de intrare într-o lume mai supernaturală , iar apoi o să încep cu descrierea , viaţa lor personală şi alte personaje care au potenţial .
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Re: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitimeMier Noi 12 2014, 14:50

Imi place mult ficul, titlul, diacriticele si aproape lipsa greselilor, actiunea, descrierea si dialogul, dar nu imi plac urmatoarele:
[*grr* Profesoara]  - ma dor ochii, nu da deloc bine. Si, pana la urma, ce-s astea? 
se pune space doar dupa semnele de punctuatie, nu si inainte ca e greu de citit in varianta ta. 
In rest, e ok. Ai finaluri bune, fara suspans de proasta calitate, ci cu unul ok.  Sincer, dupa acel semnal banal, dar totusi care m-a alarmat, sunt si eu curioasa ce se va intampla, cum vor reusi. Mm, multa inspiratie!
Sus In jos
Z. Tokyo
Kaigai
Kaigai

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Re: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitimeJoi Noi 13 2014, 21:18

Din câte am observat te pricepi la a ține dialogul. Totuși, mi-ar fi plăcut să văd mai multe detalii ale acțiunii prin fic. Integral nu l-am analizat, dar am aruncat o privire și deja mi-am cam dat seama despre ce este vorba. Nu e rău pentru început. Aștept să văd ce urmează.
Sus In jos
Fallen Miko
Kaigai
Kaigai

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Re: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitimeVin Noi 14 2014, 19:42

O nouă pagină ...

Numele meu este Kasan Oiru , am 15 ani şi locuiesc în micul şi misteriosul orăşel Kamamoru . Ce pot spune despre mine? Păi , să încerc să mă descriu, începând cu , ca de obicei , culoarea ciudată a părului ... !
- Nu este ciudată ! - Asame
... albastru , cu mici părţi treptat închise şi mai deschise , cu nuanţe de negru . Culoarea ochiilor? Turquaz în întuneric şi , cred că , verde în lumină ,nu? ... Locuiesc cu sora mea mai mică şi unchiul care nu prea trece deloc pe acasă , într-o casă micuţă şi spaţioasă , mă rog , până acum . În timpul liber practic kenjutsu şi îmi omor timpul cu vechea mea prietenă , Asame .
Recent , am primit o veste incendiară de la unchiul meu , cum că ne-am muta în vechea casă , în care mi-am petrecut copilăria alături de părinţii mei ... Unde sunt ei? Asta e o altă poveste . Ce mai pot spune? De fizic , nu aduc vorba . În acest moment sunt la micul dojo , mă rog , sala de sport a şcolii şi flutur o sabie de lemn prin aer .

-----------
- Dă tot ce poţi , Oiru ! Haide , nu te lasă !
     Ea este Asame , cum v-am mai spus , prieteni buni şi toate cele . E o roşcată întrăzneaţă şi , practic , o cunosc de când eram nişte ouă ... Liberă exprimare , nu? Prietenii ei? Că tot am adus vorba , nu prea am zărit-o cu alte persoane , timpul de obicei şi-l petrece cu mine şi Rama . Cum se spunea? Opusurile se atrag !
 În după-amiaza asta plănuiam să vizităm vechea casă şi să uităm de incidentul de săptămâna trecută ...

....
- Eşti pregătită? Şi ... Acum !
Uşurel , deschidem uşa casei şi intrăm cât putem de repede în cămăruţa pictată cu mânuţele noastre , ne omoram timpul , făceam urme pe pereţi
- Uhm , mirosul ăsta îmi stârneşte amintiri ! Nu, Oiru? Îţi aduci aminte de această arsură, de sub vechiul preş rozaliul primit la ziua ta de naştere ? Uhm , oare cine ţi l-a făcut cadou , se vede că are gusturi bune , oricum !
- Asta s-a întâmplat acum 8 ani , şi acea persoană erai tu ... !
- Îţi aduci aminte de acel moment când am încercat să fumăm pe ascuns şi am reuşit să distrugem suportul de flori al mamei tale? Hehe , câte amintiri ! Eram aşa de mici şi prostuţi ...
- Cum spui tu ... !
- Ce s-a întâmplat, Oiru? Îţi pot citii expresia de pe faţa ta de tăntălău ! Ar trebuii să fi fericit nu să .. !
- Nu e asta , numai că odată cu aceste amintiri frumoase , totul ... !
- Da, da ! Ziua asta e una specială ! În această zi vei începe o nouă pagină , parcă am discutat despre asta , trebuie să dai totul uitării !
- ... !
- În altă ordine de idei ... vreau să discutăm despre acel incident , şi de mica-mare ciudată carte pe care am găsit-o . Ai reuşit să aflii ceva?
- Din câte am citit , printre  paginiile rupte , acel monstru care ne-a atacat îşi poartă numele de Kapp , acea strălucire pe care o emană ne blochează linia energiei ... sau cum scrie aici , guken .
- Gu-ken?! Uhm , asta are sens , deci până la urmă nu ai găsit nimic ... !
- Dacă nu ar fi atât de veche şi uzată .. poate aş reuşii să descifrez mai multe ,să nu mai aducem vorba că este în două limbi practic paralele . Oricum , această energie guken îşi are legătură din energia noastră spirituală iar aici avem primul pas prin a o elibera .
- Uhm .. Primul pas?!
- Din păcate , paginile se opresc aici . Pe lângă asta ,eşti conştientă că această carte nu ne aparţine şi că , deţinătorul , poate venii oricând să o recupereze?
- "Sp-spend your guken and open the third eye ... " ! Ce ar trebuii să însemne asta , Oiru?
- Şi de aceea am menţionat că avem nevoie de suport tehnic !
- "Hachai no Michi : Rakurai" . Să înţeleg că , acum , învâţăm să gătim pentru a ne proteja de forţele supra-naturale care nu ştiu ce ... !
- Nu învâţăm să gătim , din câte scrie aici , este un fel de tehnică care îi permite jucătorului să ... !
- Jucător? Deci acum vorbim despre un joc ! Mult mai bine , şi aşa nu mă pricep la gătit .
- ... care îi perminte jucătorului să atace oponentul cu un fulger , presupun . Cred că se traduce "Calea distrugerii : Tăietură de fulger" ... după cum zice google .
- Ce este asta? .. Puţin mai jos de explicaţia tradusă prost de tine ?
- Ţi-am zis că nu eu am tradus asta ! ... un fel de descântec dar din moment ce , cartea este aproape ştearsă nu ştiu ce vrea să însemne .

............
etc , etc . Urmează ... "Guken" !

Şi , aş mai avea nevoie de nişte personaje , tot ce trebuie să faceţi este să îmi trimiteţi un mesaj cu Numele şi Prenumele vostru .
Sus In jos
Z. Tokyo
Kaigai
Kaigai

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Re: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitimeVin Noi 14 2014, 20:32

Mi-a plăcut, ca să fiu sincer. Este destul de interesant. Cu toate că în acest capitol ai avut în mare parte dialog, m-ai captivat. Ca să arate mai ”drăguț” pe viitor, îți recomand ca după unele replici (sau să pui astfel de intervenții: ”-dialog ; spuse X în timp ce se plimba pe o sârmă ghimpată” . Aștept următorul capitol !
Sus In jos
Ina
Kaigai
Kaigai
Ina

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Re: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitimeSam Noi 15 2014, 17:01

Eu, personal si sper sa nu o iei in nume de rau, nu o sa citesc mai mult de un capitol pana nu e gata. 'Nu imi place sa citesc un capitol pe saptamana. Revenind la treaba, am citit primul capitol. Mult dialog, 0 descriere, 0 intelegere. " înaltă dar de statură medie" ori e inalta ori e de statura medie? O.o Imi plac numele. Nu stiu timpul cand se desfasoara actiunea si clar locul nu e bine descris.  "[*grr* Profesoara]" da, asa e. Chestiile cu parantezele nu o sa le inteleg, niciodata. Cand ajungi la +20 capitole, sa ma anunti. D. Marmota sa-ti dea sanatate!
Sus In jos
Fallen Miko
Kaigai
Kaigai

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Re: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitimeJoi Noi 20 2014, 20:06

SPOILER ALERT !
Chapter #6 :

Sus In jos
Nicoleta
Kaigai
Kaigai
Nicoleta

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Re: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitimeMar Mar 24 2015, 13:22

T/C.
Subiect inactiv.
Va fi redeschis doar la cererea autorului.
Sus In jos
Continut sponsorizat

Mōsō - モソ Empty
MesajSubiect: Re: Mōsō - モソ   Mōsō - モソ Icon_minitime

Sus In jos

Mōsō - モソ
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Fan Fiction :: Fic-uri Blocate-
Mergi direct la: