Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

  Sistemul educațional românesc!

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
I. Enzo
Kaigai
Kaigai
I. Enzo


Ryo : 0
Likes : 5

 Sistemul educațional românesc!  Empty
MesajSubiect: Sistemul educațional românesc!     Sistemul educațional românesc!  Icon_minitimeSam Noi 15 2014, 20:22

 Ce ați schimba la sistemul educațional românesc? Cum credeți că ar trebui să acționeze ministrul educațional pentru aceste schimbări spuse de voi? 
 Credeți că în occident sistemul educațional este unul mai bun? sau mai rău? Ce părere aveți? 
Sus In jos
1Hakuouki3
Kaigai
Kaigai
1Hakuouki3


Ryo : 0
Likes : 0

 Sistemul educațional românesc!  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul educațional românesc!     Sistemul educațional românesc!  Icon_minitimeSam Noi 15 2014, 21:47

Eu personal voi merge mai departe la o facultate fara fizica, chimie, matematica, materii care ma trag acum in jos (matematica, cel putin). Ei bine, eu as vrea ca schimbarea sa fie urmatoarea: alegi doar la ce materii vrei sa fi notat, materii la care esti ferm convins ca te vei descurca, iar doar acolo vei primii note (sistemul de notare actual). Un minim de 6 materii ar fi perfect, la restul sa treci pe baza prezentei si modului de comportament, adica daca nu vi la jumatate din ore, pici, daca vi si faci scandal, pici. Asa nu ne mai obosim cu materii neimportante, oricum, in viata reala nimic din ce facem acum nu ne va trebuii. 
Ministerul trebuie schimbat cu totul.
Are si parti bune si parti rele. Imi place sistemul lor de burse, sunt mai deschisi la anumite chestii. Oricum este superior sistemului nostru actual.
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris


Ryo : 0
Likes : 27

 Sistemul educațional românesc!  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul educațional românesc!     Sistemul educațional românesc!  Icon_minitimeMier Noi 19 2014, 15:33

Mie intr-un fel imi place sistemul, adica, daca nu e asta, atunci care ar fi? Daca omul se tine de carte si isi da putin silinta, va vedea ca nu e asa mare chestie. Parerea mea. In afara de limbile straine pe care ar trebui sa se axeze mai mult, sa bage mai multe ore, nu ma plang de sistem.
Sus In jos
I. Enzo
Kaigai
Kaigai
I. Enzo


Ryo : 0
Likes : 5

 Sistemul educațional românesc!  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul educațional românesc!     Sistemul educațional românesc!  Icon_minitimeMier Noi 26 2014, 00:20

1.Ce ați schimba la sistemul educațional românesc? 2.Cum credeți că ar trebui să acționeze ministrul educațional pentru aceste schimbări spuse de voi? 
 3.Credeți că în occident sistemul educațional este unul mai bun? sau mai rău? 4.Ce părere aveți? 
__________________________
 1. Totul! Se acționează într-un mod prostesc. În principal vreau să zic că aș adăuga o regulă nouă. Orice profesor care mai țipă, jignește și nu respectă regulamentul de ordine interioară cu un procent de 100% va fii concediat pentru maltratare psihică și superioritate față de elevii săi. 
 2. Trebuie să acționeze cu profesionalism occidental. Știu că sunt niște oameni foarte inteligenți, dar au modul lor de a acționă. Au dovedit indealungul anilor că nu acționează într-un mod profesional, cel puțin mie. 
 3. Binenteles. Este un sistem cu mult mai bun decât al nostru.  
 4.O gândire mult mai profesională. Nu spun asta pentru că am auzit de la alți, ci pentru că m-am interesat, am inspectat. 
Sus In jos
BogdyRo2
Kaigai
Kaigai
BogdyRo2


Ryo : 0
Likes : 1

 Sistemul educațional românesc!  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul educațional românesc!     Sistemul educațional românesc!  Icon_minitimeMar Dec 02 2014, 22:00

Fata de unele tari sistemu educational este destul de bun.Din ce ne povestea profu cand ca calatorit prin lume in unele scoli nu se invata mai nimic iar copii chiar erau pedepsiti pe nedrept.Eu as spune sa ne multumim cu ce avem si sa nu ne plangem.Sa incarcam sa ajutam.
(parerea me nu ma judecati)
Sus In jos
Zet
Kaigai
Kaigai
Zet


Ryo : 0
Likes : 4

 Sistemul educațional românesc!  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul educațional românesc!     Sistemul educațional românesc!  Icon_minitimeMar Dec 02 2014, 22:21

1.Ce ați schimba la sistemul educațional românesc?
2.Cum credeți că ar trebui să acționeze ministrul educațional pentru aceste schimbări spuse de voi? 
3.Credeți că în occident sistemul educațional este unul mai bun? sau mai rău?
4.Ce părere aveți?


1. În primul rând, introducerea unui tip de alegere opţională dintre următoarele materii: Desen şi Muzică. De ce? Nu toţi suntem arhitecţi sau "cântăcioşi", uneori elevi buni sunt traşi în jos de materii ca astea.
Alt lucru pe care l-aş propune ar fi scoaterea unor materii mai puţin importante, ca exemplu Religia. Să fim serioşi, am ajuns în secolul XXI, doar cei trecuţi de 40-50 de ani mai dau pe la biserică. Tineretul nici nu vrea să audă de instituţia numărul 1 de extragere a banilor. Mă rog, cu ce-l ajută în viaţă pe copil să ştie cum vindecă Iisus prin flegmă magică?
2. Alocare de fonduri şi o conducere capabilă.
3. Categoric este unul mai bun.
4. Deşi în unele ţări din lumea I materia şcolară este înapoiată, lucrurile sunt simplificate şi uşor de înţeles pentru toată lumea. Vă mai miră de ce Anglia sau Franţa alocă sute de milioane numai în sport? Vorba aceea, graba strică treaba.

Factorii ce strică sistemul nostru educaţional sunt: atitudinea faţă de drepturile elevilor dar şi ale profesorilor, materie de umplutură obligatorie, fonduri slabe alocate învăţământului şi nu în ultimul rând un dezinteres total pentru educaţie (statisticile arată că numărul şcolilor/liceelor/facultăţilor este de cel puţin 3 ori mai mic faţă de cel al bisericilor).

Mi-am împărtăşit părerea cu voi, aştept să dezbat acest subiect cu oricine e dispus (doar să nu mă bată-n argumente xD).
Sus In jos
Continut sponsorizat





 Sistemul educațional românesc!  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul educațional românesc!     Sistemul educațional românesc!  Icon_minitime

Sus In jos
 
Sistemul educațional românesc!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Religia și sistemul educațional!
» Sistemul Ryo

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Scoala-
Mergi direct la: