Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Frozen

In jos 
AutorMesaj
Z. Tokyo
Kaigai
Kaigai

Ryo : 0

Frozen Empty
MesajSubiect: Frozen   Frozen Icon_minitimeLun Noi 17 2014, 17:31

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

05.01.1919
 Scrisoare din Siberia către România

În inimile celei mai înghețate ale Serbiei, cu un târnăcop în mână, cu un soldat de origine rusă care îmi stă alături ca o lipitoare, sunt supus unei munci umilitoare. În fiecare zi trebuie să repet aceeași mișcare. E de-a dreptul jenant. Tot ce am de făcut e să folosesc acel târnăcop din fier pentru a sparge gheața de sub stratul de zăpadă din nou... și din nou... și din nou... și din nou...
 Nu sunt singurul de aici, spre bucuria mea aproape inexistentă. Mai sunt și alți români, maghiari, croați, sârbi... și mulți alții. Ideea e că e mai bine să fii printre străini, decât să fii singur și să ajungi la o stare de nebunie inexplicabilă.
 Acei soldați care ne supraveghează... parcă privesc prin noi... de parcă existența noastră nu ar fi reală... de parcă am fi niște animale. Aceștia au o îmbrăcăminte potrivită condiților termice de aici... dar noi... cu hainele noastre rupte... subțiri... umbând desculți prin straturile groase de zăpadă... parcă de adaptăm, încet, încet.
 Ce e drept, nu toți rezistă. Vorbeai cu unul ieri, azi îl salutai, iar mâine auzeai că s-a dus. Iar din nou, soldații dădeau dovadă de inumanitate. Le lau trupurile înghețate, distruse, negre din cauza frigului, și le îngropau sub zăpada în care noi aveam de săpat. O ironie macabră care începe să mă lase mai rece decât frigul insuportabil de aici.
 Mă gândesc la țara mea, România, ca la o țară care își merită respectele. Cu toate că am fost trimis aici din cauza unor conducători nepregătiți pentru această funcție, eu nu le țin pică. Nu îm pasă că din cauza acțiunilor luate în război am ajuns aici. Am luptat pentru o Românie mai bună. Și sunt mândru de asta. Sunt mândru că sunt român !
 Mereu când viscolul îmi lovește trupul, mereu când frigul îmi străpunge inima, eu fac un pas înainte. În fiecare moment mă gândesc la țara pe care am pierdut-o, la mama pe care am lăsat-o fără singurul fiu, la soția care am lăsat-o văduvă, și la fiica pe care am lăsat-o fără tată. Dar am făcut asta doar ca ei să aibă un viitor mai bun... în România.
 Optimismul meu, și al celorlalți prizonieri, moare cu fiecare zi trecută. În România, o zi e o zi, douăzeci și patru de ore. Dar aici... o zi e cât o viață... o viață care s-a dus din pricina frigului și a muncii pe care suntem obligați să o facem. Și totuși, de ce o facem ? Știm că noi o să murim aici oricum, dar totuși, noi le facem pe plac. Tipic omenesc...

Cu ultimele puteri, cu mâinile degerate, încerc să termin această scrisoare spre patria mea.  Am multe regrete... regret că nu am fost acolo, ca și frații mei, când România a devenit una. Regret că nu am fost cu familia ca să pot sărbători Crăciunul. Tot ce pot să fac e să muncesc, să scriu, și să aștept să îmi înghețe și sufletul, nu doar trupul...
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris

Frozen Empty
MesajSubiect: Re: Frozen   Frozen Icon_minitimeMar Noi 18 2014, 17:14

Nu, nu, nu, nu, nu. Nu Siberia. M-ai ucis. Intr-o carte era un personaj din Siberia, si il ador. Si tu iar cu Siberia, ma urmareste. 
Oricum, ti-a iesit super. Descrierea e asa profunda, asa dureroasa, de parca tu chiar ai trecut prin asta. ;~; parca m-a intristat, mai ales cand ai zis de familie, de sotie si fiica. Esti curd, ma. T.T Scrie chestii mai happy, te rog eu.
Sus In jos
Ina
Kaigai
Kaigai
Ina

Frozen Empty
MesajSubiect: Re: Frozen   Frozen Icon_minitimeMier Noi 19 2014, 19:25

Cum zice Ducesa Doli, baga ceva cu swag si lasa sangele, tristetea si...chestiile infricosator de dure. BA< MI-A PLACUT CA AI STIUT DE CELE 3 PUNCTE. Cata bucurie pe mine. o,,,o Revenind, profund. Azi am chef de caterinca expirata, nu ma judeca. Ah, Siberia, un loc asa de dragut si primitor :3 Ador locurile de genu'. Iar ma pierd...Revenind, again, nu e scurt, dar nici lung, potrivit si bun. Scrie-mi ceva vesel, te rog eu. Ducesa de Caramel, mai nou D. Marmota sa-ti dea inspiratie si respiratie!
Sus In jos
Continut sponsorizat

Frozen Empty
MesajSubiect: Re: Frozen   Frozen Icon_minitime

Sus In jos

Frozen
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Fan Fiction :: Fic-uri Complete-
Mergi direct la: