Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!

PortalAcasaCautareConectareInregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

Culorile adolescentilor dupa tipul lor

In jos 
AutorMesaj
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris

Ryo : 0

Culorile adolescentilor dupa tipul lor Empty
MesajSubiect: Culorile adolescentilor dupa tipul lor   Culorile adolescentilor dupa tipul lor Icon_minitimeSam Dec 27 2014, 22:43

Adolescentul tocilar - reprezinta tipul cititorului pasionat care isi ia diverse personalitati culturale drept modele, traind prin prisma lor sau a operelor acestora. Este cel care are nevoie de un model dupa care sa se ghideze sau pe care sa-l urmeze. Incearca sa copieze cat mai bine un model al vreunui om de cultura sau personaj literar pentru ca stie ca doar asa poate sa se admire pe el insusi (adolescentii se critica aspru pe ei insisi). Duce o viata izolata (conduita inchiderii in sine), citeste mult si poate studia foarte bine la anumite materii pentru ca stie ca doar asa va ajunge ca marii oameni de cultura pe care ii admira. El se simte de multe ori respins de cei din jur fie din cauza izolarii pe care si-o impune singur, fie din cauza unor aspecte fizice care il complexeaza. De aceea are nevoie sa spere ca o data se va impune in fata celorlalti fiind o persoana deosebita, de valoare, recunoscuta intr-un anumit domeniu de studiu. Putem alege culoarea verde, pentru ca este cel care se hraneste cu substanta de viata, cu energie din vietile celorlalti, din modele. Este la fel de prins de « pamant » ca si realistul, reprezentat de culoarea maro, numai ca el cauta ceea ce pamantul a dat mai nobil si mai incantator- verdeata.

Adolescentul idealist – este reprezentat de conflictul dintre el si lumea inconjuratoare. Permanent un inadaptat, lupta pentru scopuri nobile in viata, caritabile, pentru gasirea unui sistem politic care sa mearga perfect, fara coruptie, pentru ecologie, etc. Este cel care crede ca poate schimba lumea, care lupta cu pasiune pentru un ideal si i se dedica cu totul, putand uita de atributiile care ii revin la scoala sau in familie. Se crede superior celorlalti si nu poate sa le inteleaga viata meschina. In acelasi timp este mereu trist, abatut, asemenea unui « sarman Dionis », entuziasmat doar cand se vorbeste de vreo schimbare pe plan politic sau moral a omenirii. Cauta raspuns la dilemele omenirii, la toate contradictiile pe care le gaseste in jurul sau, de la relatii la sisteme politice si religioase. Putem alege culoarea albastru; fiind cel care traieste in lumea ideilor, intr-o realitate abstracta, desprins de realitatea materiala asemenea desprinderii cerului de pamant.

Adolescentul realist – studiaza la ceea ce i se cere. Are incredere in adulti si in sfatul lor pentru ca stie ca doar asa va ajunge bine in societate, se va adapta perfect la ea. Este cel care s-a integrat social cel mai bine, este un adolescent mai mult ca varsta decat ca si framantari psihologice. Este tanarul de incredere, model pentru parinti, care si-a interiorizat valorile acestora. Este cel care nu mai crede de mult in povesti si idealisme, stie ca viata reala este mult diferita de cea din carti, ca nu va schimba el lumea. El este la fel de egoist, urmandu-si propriile interese, de multe ori materiale, asemenea adultilor. Este un tanara care a ars etapele si s-a maturizat fortat, fara o libertate personala a cugetului. Putem sa ii asociem culoare maro, culoarea pamantului, a realitatii materiale de care pare a fi foarte bine atasat.

Adolescentul sceptic/negativist:
Este acela care se simte mereu neinteles dar nici nu ii intelege pe ceilalti. Este cel care neaga tot timpul initiativele celorlalti, ideile celorlalti, filosoful care nu gaseste rostul lucrurilor, care se simte cel mai matur dintre toti. El nu are energie pentru a spera, visa sau pentru a trai clipa. Este depresiv fara un motiv real. El stie ca totul este ca pulberea in vant. Daca vreti sa va stricati petrecerea sau sa nu mai luptati pentru vreun ideal al vostru, stati de vorba cu un sceptic si veti gasi totul lipsit de sens.
El isi cauta cu obstinenta unicitatea, refuzand in mod extrem ceea ce ii ofera mediul cultural in care se afla. Se poate sa ii asociem culoarea neagra; el este cel care refuza viata, care nu gaseste rostul existentei sale.

Adolescentul rebel – (conduita exaltării si a increderii in sine)
Este acela care traieste dupa cum crede ca este mai bine, traieste clipa constient ca nu va mai trece prin aceasta perioada a vietii niciodata. Traieste clipa fara sa tina seama prea mult de parerile celor in jurul sau. Nu-l intereseaza riscurile si nici consecintele. Se vrea nonconformist si se manifesta ca atare prin tot felul de teribilisme. Este zgomotos, plin de poante si de şotii, de multe ori obosindu-i pe cei din jur.
Are multi prieteni si prietene, dar este superficial. Nu le pasa daca ii dezamagesc pe cei din jur, atunci cand nu obtin un anumit rezultat. Sunt calmi si rostesc: „Si ce daca s-a intamplat astfel? Nu sunt tot eu? Nu am ramas tot eu? Fac ce-mi place, pentru ca astfel aflu cine sunt si ce vreau!”.
De fapt si acesta incearca sa se descopere pe sine, fugind de modelele impuse de parinti sau de societate. Se poate sa ii asociem culoarea galbena sau portocaliu, plin de energie.
Sus In jos
Ina
Kaigai
Kaigai
Ina

MesajSubiect: Re: Culorile adolescentilor dupa tipul lor   Culorile adolescentilor dupa tipul lor Icon_minitimeSam Dec 27 2014, 22:53

Putin din prima, putin ultima= eu
fericit) frate, la prima nu-s asa multe aspecte care mi se potrivesc. In ultima ma regasesc mai mult, sunt boss.
Sus In jos
PalarieDePaie
Kaigai
Kaigai
PalarieDePaie

MesajSubiect: Re: Culorile adolescentilor dupa tipul lor   Culorile adolescentilor dupa tipul lor Icon_minitimeDum Dec 28 2014, 23:06

La mine e o combinatie intre "adolescentul idealist" si cel "realist". Astea doua se cam bat cap in cap nu ? Ei asta e, sunt o ciudatenie.
Sus In jos
Makise
Kaigai
Kaigai
Makise

Ryo : 1

MesajSubiect: Re: Culorile adolescentilor dupa tipul lor   Culorile adolescentilor dupa tipul lor Icon_minitimeDum Dec 28 2014, 23:41

Eu sunt si cel tocilar si cel rebel xD incerc sa fiu ca cineva anume, dar traiesc momentul si incerc sa fac lucruri noi :3
Sus In jos
Chocolate
Kaigai
Kaigai

MesajSubiect: Re: Culorile adolescentilor dupa tipul lor   Culorile adolescentilor dupa tipul lor Icon_minitimeDum Dec 28 2014, 23:47

Ok, mă simt ca o combinație din toate, mai puțin negativist. Doar foarte rar. Ok, uneori. Dar dacă se pune, prietena mea cea mai bună e negativistă, și îmi insuflă starea din când în când.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri

MesajSubiect: Re: Culorile adolescentilor dupa tipul lor   Culorile adolescentilor dupa tipul lor Icon_minitimeLun Dec 29 2014, 16:03

Ok. Eu fac parte din sceptic/negativist. Nu totul mi se potriveste, insa sunt unele farame de adevar acolo.
Sus In jos
Quinzel
A-K Kiri
A-K Kiri
Quinzel

Ryo : 1

MesajSubiect: Re: Culorile adolescentilor dupa tipul lor   Culorile adolescentilor dupa tipul lor Icon_minitimeLun Dec 29 2014, 23:50

Nu mă încadrez în nici una din acele categorii, adică.. nu sunt tocilară, nu mi se potrivesc caracterile de la idealist. Zici că stă atârnată de politică treaba aia, nu-mi pare ok. Eu nu am treabă cu politica încă. Nu sunt prea realistă, nici negativistă și nici rebelă, deci, sunt puțin din ambele. :3
Sus In jos
Don Vito
Kaigai
Kaigai
Don Vito

MesajSubiect: Re: Culorile adolescentilor dupa tipul lor   Culorile adolescentilor dupa tipul lor Icon_minitimeMier Dec 31 2014, 00:04

La mine e o combinatie intre cel idealist si cel rebel.Dar cui ii pasa? fericit)
Sus In jos
Zeus
Kaigai
Kaigai
Zeus

MesajSubiect: Re: Culorile adolescentilor dupa tipul lor   Culorile adolescentilor dupa tipul lor Icon_minitimeMier Dec 31 2014, 00:53

Eu ma incadrez la Sceptic/Negativist si la Tocilar, poate ca nu perfect dar in mare parte aceste doua categori ma descriu.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Culorile adolescentilor dupa tipul lor   Culorile adolescentilor dupa tipul lor Icon_minitime

Sus In jos

Culorile adolescentilor dupa tipul lor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Entertainment :: Discuţii Libere-
Mergi direct la: