Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Alegeri. Corecte sau greșite?

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

Alegeri. Corecte sau greșite? Empty
MesajSubiect: Alegeri. Corecte sau greșite?   Alegeri. Corecte sau greșite? Icon_minitimeMier Feb 04 2015, 17:28

Bună tuturor.

Toți ne-am întrebat o dată în viață dacă facem alegeri corecte. Deoarece nu știm cum să alegem. Cu inima sau cu mintea. Suntem ghidați de multe persoane să facem ceea ce simțim, dar ne-am întrebat vreodată dacă acea alegere este una egoistă? Suntem tentați să alegem ceva care să ne facă nouă bine nu și celor din jurul nostru. Dacă alegem doar cu mintea nu suntem total convinși și așa apar contradicțiile.

Voi ce credeți? Cum ar trebui să alegem? Cu inima sau cu mintea?
Sus In jos
Nekirus
Kaigai
Kaigai
Nekirus


Ryo : 3
Likes : 20

Alegeri. Corecte sau greșite? Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri. Corecte sau greșite?   Alegeri. Corecte sau greșite? Icon_minitimeMier Feb 11 2015, 23:36

Ce-mi place mie expresia asta. Alegi cu inima sau cu capu? Și când alegi cu inima, tot cu capu alegi.
Bun, eu sunt de părere că alegerile tale în viață nu trebuie decât să te avatajeze pe tine. Nu contează oamenii din jurul tău, fă în așa fel încât ție să-ți meargă bine. Sunt convins că nimeni din anturajul de prieteni nu te-ar pune pe tine pe primul loc în fața propriei persoane. Acum, când vorbim de familie e nițel altă treabă, părinții mereu o să pună binele copilului în fața lor, da să excludem asta acum.
Omul e făcut să fie o ființă sociabilă însă nu trebuie să uităm că societatea se rezumă la ierarhii sociale, control, manipulare, etc. Unii sunt peste ceilalți. Așa e lumea asta. În ceea ce mă privește pe mine mereu am să mă pun pe mine pe primul loc. Alegerile mele sunt gândite în așa fel încât eu să am de câștigat pe termen lung. Nu-mi pasă de restul, mie să-mi meargă bine. Asta nu înseamnă că sunt un nesimțit, fără inimă care lovește pisicuțe drăguțe pe stradă și sună la ușile oamenilor după care fuge. Sunt și eu om, trăiesc într-o comunitate, îi respect pe cei din jurul meu, am și momente (rar) când sunt dispus să fac fapte bune, etc. Da eu cred că așa e cel mai bine. Dacă noi nu ne gândim la noi, atunci cine? Dacă simți că vrei un lucru, îl faci, încerci să-l obții indiferent de consecințe pentru că binele personal primează la toți. Alegerile făcute sunt influențate inconșient. Fie că crezi că alegi cu inima sau cu mintea, tu defapt alegi ce crezi că e mai bine pentru tine. Așa că aceste variabile ale alegerilor nu există. Sunt un număr infinit de variabile de alegeri pe care tu le filtrezi prin conștiința proprie și faci în așa fel ca tu să ieși cât mai câștigat. E un instinct primar, oarecum inconștient, da alegerile pe care le faci sunt mereu ca să te simți tu bine.
Și atunci când, să zicem te sacrifici pentru cineva. Faci ceva pentru celalalt. E tot o alegere egoistă. Există momente când vrei să faci pe cineva fericit, însă și asta e o satisfacere a propriilor nevoi. Tu te simți bine că respectivu e fericit, prin urmare, decizia de-al face pe el fericit te-a făcut pe tine fericit. Înțelegeți? Așa.
Sus In jos
 
Alegeri. Corecte sau greșite?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Dezbateri-
Mergi direct la: