Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Religia și sistemul educațional!

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
I. Enzo
Kaigai
Kaigai
I. Enzo


Ryo : 0
Likes : 5

Religia și sistemul educațional! Empty
MesajSubiect: Religia și sistemul educațional!   Religia și sistemul educațional! Icon_minitimeJoi Mar 05 2015, 12:31

*Religia pe care o aveți este importantă pentru voi? De ce? 
*Credeți că materia aceasta, religia, are importanță în fața lui Dumnezeu dacă o studiem la școală?
*Credeți că modul în care ni se predă este unul tocmai bun?
*Ce parere aveți despre bisericile ortodoxe ale României?( Conform studiului făcut de către ministerul educației, în ultimi 20 de ani s-au făcut 2.000 de biserici și numai 150 de școli)
*Credeti că gazdele biserici încearca să ne manipuleze pentru a le merge "afacerea"?
________________________
Sus In jos
Dex
Kaigai
Kaigai
Dex


Ryo : 0
Likes : 1

Religia și sistemul educațional! Empty
MesajSubiect: Re: Religia și sistemul educațional!   Religia și sistemul educațional! Icon_minitimeJoi Mar 05 2015, 14:11

*Nu, nu este. Personal as vrea sa ma "dezbotezez", dar nu e posibil.
*Nu.
*Mi-a placut o parte din ora de religie. Ce nu mi-a placut a fost faptul ca profesorii dau note pe credinta. Am avut un coleg, singurul cu nota 8 la religie(restul aveau 10 si parca si 2 de 9) doar din pricina unui zvon ca el ar fi ateu.
As vrea sa studiez religile lumi, profesorul meu sa fie un filozof care sa stie si alte sisteme de "credinta".
*Multe si degeaba.
*Tot timpul au facut asta.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

Religia și sistemul educațional! Empty
MesajSubiect: Re: Religia și sistemul educațional!   Religia și sistemul educațional! Icon_minitimeJoi Mar 05 2015, 16:26

Religia pe care o aveți este importantă pentru voi? De ce?

Religia este o parte din mine. Îmi iubesc religia și nu aș accepta ca cineva să spună ceva despre religia mea. Ușă de biserică nu sunt, dar sunt recunoscătoare pentru tot binele primit. Am învățat să-mi recunoc păcatele și să trec peste. Dumnezeu mere va ierta.

*Credeți că materia aceasta, religia, are importanță în fața lui Dumnezeu dacă o studiem la școală?

Normal. Religia ne învață depsre Dumnezeu, și , cel puțin pe mine, mă face să citesc anumite chestii care mi se par interesante.

*Credeți că modul în care ni se predă este unul tocmai bun?

Este foarte bun. Proful meu de religie este si preot și ne explică foarte bine ce trebuie să știm. La nivel de țară, nu sunt foarte sigură. Sunt acei profesori de religie care nici măcăr nu sunt interesați de așa ceva, însă predau religia fără nicio rușine.

*Ce parere aveți despre bisericile ortodoxe ale României?( Conform studiului făcut de către ministerul educației, în ultimi 20 de ani s-au făcut 2.000 de biserici și numai 150 de școli)

Este un lucru foarte bun faptul că s-au construit biserici. În perioada comunistă copiilor le era interzis mersul la biserică, un lucru jignitor și dur.

*Credeti că gazdele biserici încearca să ne manipuleze pentru a le merge "afacerea"?

Depinde. Sunt preoți foarte devotați bisericii, care nu se văd făcând altceva în viață. Îi admir foarte tare pe acei oameni. Dar sunt și profitorii care abuzează de credința oamenilor pentru propriile intenții.
Sus In jos
Nekirus
Kaigai
Kaigai
Nekirus


Ryo : 3
Likes : 20

Religia și sistemul educațional! Empty
MesajSubiect: Re: Religia și sistemul educațional!   Religia și sistemul educațional! Icon_minitimeJoi Mar 05 2015, 19:40

Valorile pe care le promovează religia în general sunt bune, sunt valori necesare ca să nu ne omorâm între noi ca ultimele animale. Ora de religie...Hmmm. Pentru mine nu însemna mai mult decât materia aia la frecam menta și luam zece. Fiecare are dreptul la propria credință, să creadă cum vrea și în cine vrea. Nu vreau să dezbat existența lui Dumnezeu și chestiile adiecente ei, ci importanța orei de religie în școli. După cum ziceam, e bună pentru că te învață niște valori, valori pe care dacă ai puțină minte oricum le conștientizezi, dar e bine să te mai și învețe cineva. Acum, în concepția mea nu există bine sau rău. Nu-mi place când vine cineva și-mi spune asta e bine, asta să faci, în asta să crezi. Sunt un om simplu, încerc să fiu bun cu cei din jurul meu, să respect și la rându-mi să fiu respectat, dar nu o fac pentru că așa trebuie să fac, că așa zice religia, o fac pentru că ăsta e cel mai rațional mod de a trăi perceput de mine. Religia e spălare pe creieri, practic ne luam după o carte scrisă acum 2000 de ani, dar e o spălare necesară, nu ca să ne ia nouă preoții bani ci ca societatea să nu ajungă într-un haos. Eu zic că e necsară, pentru că cretinii și proștii trebuiue spălați pe creier. Cine vede prin propria putere mai departe de ea și de multe dintre absurditățile ei nu are nevoie să fie spălat pe creier, că nu va da cuiva cu piatra-n cap. Așa. Mai departe. E trist, foarte trist că se fac atâtea Biserici, bani irosiți degeaba și nimic mai mult. Sunt multe alte locuri și proiecte mai ultile societății în care ar putea fi investiți. Da mna...n-avem ce face.
Cam atât. Pace!
Sus In jos
Evilyn
Kaigai
Kaigai
Evilyn


Ryo : 0
Likes : 6

Religia și sistemul educațional! Empty
MesajSubiect: Re: Religia și sistemul educațional!   Religia și sistemul educațional! Icon_minitimeDum Mar 08 2015, 22:55

Religia nu e importanta pentru mine, pentru ca nu consider ca am nevoie de ea ca sa realizez ce ar trebui sa fac si ce nu. De asemenea, nu am nevoie de religie pentru a reusi sa fac anumite lucruri sau pentru a ma simti impliita in vreun fel. Asta e parerea mea. Sunt de acord cu Nekirus, valorile pe care le promoveaza religia sunt bune, dar e pacat ca de multe ori totul se opreste inainte de practiva, si fiecare ia din religie ceea ce ii convine lui.
Nu cred in nici-un fel de divinitate , dar in cazul in care, ipotetic vorbind, ar exista, atunci nu cred ca religia predata la scoala (cel putin in felul in care se preda acum) ar avea vreo importanta pentru Dumnezeu. Religia ar trebui invatata, in cazul in care te intereseaza, in institutii precum Biserica, nu in scoli, parerea mea.
Modul in care se preda religia in scoala este = 0. Asta pentru ca iti pierzi cate o ora din viata pe saptamana, in decursul a 12 ani pentru a "invata" aceleasi lucruri iar si iar. Toate pildele si toate exemplele care ni se dau la religie sunt simple fabule ca ale lui Esop. Eu in 12 ani de scoala in care am facut religie pot spune ca nu am invatat nimic folositor, nimic ce nu stiam sau ce aveam nevoie sa stiu pentru a ma descurca in viata.
Faptul ca se fac tot felul de biserici cat mai sofisticate, modernizate si poleite cu aur mi se pare o porcarie. Si ne mai plangem ca "noi romanii nu avem bani" si ca trebuie sa dam atatia bani pentru scoli, manuale etc. dar cand e vorba sa dam bani in fiecare duminica la biserica nu e nici-o problema, pentru ca daca dai bani la Biserica, pune preotul o vorba buna pentru tine si te ajuta Dumnezeu.
Mi se pare destul de evident ca religia in sine este un intrument de manipulare in masa care functioneaza perfect. Sunt preoti care "practica" manipularea dar sunt si preoti care sunt la fel de "naivi" ca si restul crestinilor. Oricum, atata timp cat oamenii se gandesc "sa nu fur ca ma bate doamne-doamne" si lucruri de genul, mie imi convine, insa atunci cand vad ca oameni fara minte omoara si se omoara pentru religie deja devine aiurea.
Sunt multe de spus pe tema asta dar o sa ma opresc aici, nu inainte de a mentiona ca nu am
nimic cu persoanele religioase atata timp cat nu dau in fanatism si nu se ofenseaza din orice.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Religia și sistemul educațional! Empty
MesajSubiect: Re: Religia și sistemul educațional!   Religia și sistemul educațional! Icon_minitime

Sus In jos
 
Religia și sistemul educațional!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Scoala-
Mergi direct la: