Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Namazu (Japonia si cutremurele)

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
VastoLorde
Kaigai
Kaigai
VastoLorde


Ryo : 0
Likes : 18

Namazu (Japonia si cutremurele) Empty
MesajSubiect: Namazu (Japonia si cutremurele)   Namazu (Japonia si cutremurele) Icon_minitimeJoi Mar 19 2015, 09:26

In Japonia, exista legenda lui Namazu, un tip de somn considerat adeseori drept un prevestitor al marilor dezastre, inclusiv al inundatiilor si cutremurelor. Intr-o versiune a povestii populare, Namazu provoca de fapt cutremurele. El traia in malul de dedesuptul pamantului, inchis aici de zeul Kashima, care apasa deasupra lui o stanca pentru a-l impiedica sa scape. Uneori, insa, Kashima uita il tina cu putere pe Namazu, iar aceasta se zbatea dand astfel nastere cutremurelor.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

Namazu (Japonia si cutremurele) Empty
MesajSubiect: Re: Namazu (Japonia si cutremurele)   Namazu (Japonia si cutremurele) Icon_minitimeDum Mai 10 2015, 21:14

Pai ce sa spun? Suna interesant. O sa ma documentez si o sa revin cu alte informatii si comentarii. Cutremurele din Japonia mi se par foarte normale, datorita pozitiei tarii. Sa fie cutremurele provocate de acest Namazu? Hmm... Probabil. Dar serios, se zbate sa iasa in fiecare zi? Acolo-s cateva seizme pe zi.
Sus In jos
Quinzel
A-K Kiri
A-K Kiri
Quinzel


Ryo : 1
Likes : 20

Namazu (Japonia si cutremurele) Empty
MesajSubiect: Re: Namazu (Japonia si cutremurele)   Namazu (Japonia si cutremurele) Icon_minitimeMar Iun 30 2015, 14:32

Eu mă gândeam la somn, adică dormit și nu înțelegeam, apoi totul a prins formă și în căpușorul meu. Fiecare țară are tradițiile și miturile ei. Japonia e bogată în astfel de mituri, sunt frumoase. Se pot mândri cu multe povești, iar mulți turiști sunt atrași de ele. Interesantă și această legendă despre Namazu, dacă mai găsești informații să mai publici, nu se știe niciodată. ^_^ Eu nu am mai găsit despre acest Namazu.
Sus In jos
Katoka-chan
Kaigai
Kaigai
Katoka-chan


Ryo : 0
Likes : 39

Namazu (Japonia si cutremurele) Empty
MesajSubiect: Re: Namazu (Japonia si cutremurele)   Namazu (Japonia si cutremurele) Icon_minitimeMar Iun 30 2015, 15:12

Japonezii sunt obisnuiti cu cutremurele. Legendele japoneze sunt foarte interesante si chiar nu am auzit despre Namazu si ce se spune de acesta. O sa ma documentez mai mult
Sus In jos
Continut sponsorizat





Namazu (Japonia si cutremurele) Empty
MesajSubiect: Re: Namazu (Japonia si cutremurele)   Namazu (Japonia si cutremurele) Icon_minitime

Sus In jos
 
Namazu (Japonia si cutremurele)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Anime Life :: Cultura japoneză-
Mergi direct la: