Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 S-a nascut mort.

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator




S-a nascut mort. Empty
MesajSubiect: S-a nascut mort.   S-a nascut mort. Icon_minitimeMier Iul 03 2013, 17:03

Concurs de eseuri. 
Tema este "Marionete si papusari".
Concurentii: Diana si Elisa.




Eseurile sunt gata, si le voi posta sub anonimat. Voi trebuie doar sa criticati, sa comentati si sa argumentati de ce ati facut alegerea respectiva.
Voturile nu se vor lua in considerare daca sun sunt argumentate.


Aici sunt eseurile:


Primul:





Al doilea:



Ultima editare efectuata de catre ~Didi in Mier Iul 03 2013, 18:10, editata de 4 ori
Sus In jos
Allesz
Kaigai
Kaigai
Allesz


Ryo : 3
Likes : 4

S-a nascut mort. Empty
MesajSubiect: Re: S-a nascut mort.   S-a nascut mort. Icon_minitimeMier Iul 03 2013, 17:23

Hmm nu stiu care cum sunt si sper sa nu se supere nimeni fericit)) dar imi place mai mult prima idee cu  controlatul lumii ceea ce e zi de zi , a doua direct de la partea cu "cortina rosiatica" m-a lasat "-.-" ,  si prima pune lucrurile in ansamblu mai direct si mai pe fata , cu toate ca al 2 lea este mai lung.

Deci concluzia mea finala este : nr.1
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




S-a nascut mort. Empty
MesajSubiect: Re: S-a nascut mort.   S-a nascut mort. Icon_minitimeVin Iul 12 2013, 22:00

Intelegem ca eseurile sunt cam lungi si e mult de citit, dar totusi, am avea nevoie de voturi.
Sus In jos
Shinigami
Kaigai
Kaigai
Shinigami


Ryo : 0
Likes : 43

S-a nascut mort. Empty
MesajSubiect: Re: S-a nascut mort.   S-a nascut mort. Icon_minitimeLun Iul 15 2013, 22:39

amandoua eseurile au descriere imbinata armonic cu naratiunea si un monolog aproape insesizabil, insa al 2'lea s-a cam innecat in atata somptuozitate fonetica
nu neg faptul ca este placut, si te tine intr-un oarecare suspans, insa e prea fortata acea descriere, si se pierde din nucleul subiectului si din caracterul relatiei dintre papusar si papusa
la primul eseu, apreciez compozitia, dar si transpunerea gandurilor autoarei prin metode mai directe, mai de impact (cu "agresivitatea" si cu lovirea punctelor cheie ai castigat votul meu) Monologul e mult mai sesizabil la tine, si imi place relatia fara bariere dintre papusa si cel care o manipuleaza,dar si ideologia bine definita pe care o relatezi.Se simt si niste idei fine de filozofie, si ceva tente de perspectiva asupra vietii se regasesc.
eseul prin definite este o reflectie a mentalitatii fiecaruia asupra unui subiect,curent,teme,etc.., iar primul eseu a sustinut cu tarie acest aspect
sunt niste ganduri care merita citite, insa mici lacune se regasesc de ambele parti, lacune nu foarte suparatoare ce-i drept
pace
Sus In jos
sp3cialk1dor
Kaigai
Kaigai
sp3cialk1dor


Ryo : 0
Likes : 1

S-a nascut mort. Empty
MesajSubiect: Re: S-a nascut mort.   S-a nascut mort. Icon_minitimeDum Aug 11 2013, 17:15

Imi plac amandoua ... Ce sa zic .. sunt foarte intereasnte .. Voteaz numarul 1 .
Sus In jos
Zancrow
Kaigai
Kaigai
Zancrow


Ryo : 55
Likes : 1

S-a nascut mort. Empty
MesajSubiect: Re: S-a nascut mort.   S-a nascut mort. Icon_minitimeMar Aug 27 2013, 21:05

Cam greu de ales intre aceste eseuri uluitoare , fiecare a fost formulat foarte bine , continutul fiecarui eseu este captivant si asta face ca alegerea sa fie una foarte grea , din cauza aceasta o sa trebuiasca sa imi argumentez votul de Da si votul de NU.

Primul eseu.
~Este un eseu foarte interesant care reflecta viata oamenilor care doresc cat mai multa putere sau cati mai multi bani (parerea mea) , mereu o sa existe papusi cat si papusari , acest lucru duce la un ciclu , la fel ca cel al vietii, din care nu o sa sti niciodata daca esti papusar sau papuse , poti sa fi papusar dar si in acelasi timp papusa cuiva , iar acest lucru se aplica si in viata de zi cu zi oameni care sunt indrumati de religie cat si oameni care sunt indrumati de politica, fiecare e papusar cat si papusa dar nu se stie niciodata cine nu este controlat.
/cam atat , unele lucruri nu preau avut sens deoarece am scris contra-timp (ce-am scris reflecta gandirea mea asupra combinarii Eseu-Viata de zi cu zi ; si alte prostii , cred ca au fost aberatii)

Al doilea eseu:
~Si acesta este un eseu foarte interesanta care ii face concurenta primului , sunt cam egale facand astfel decizia foarte grea. In descrierea acestuia o sa ma axez doar pe ultima parte *citez* ,,Concluzia este lăsată sub semne de întrebare, nefiind niciodată una stabilă. Adevărul de asemenea nu este cunoscut până în momentul în care cel mai probabil este și prea târziu. Totul depinde de firea persoanei. Totul depinde de ea." din aceasta parte reies multe lucruri foarte interesante *nu dau exemplu* , aceasta ,,concluzie" puncteaza un lucru pe care copii in mod general il invata ultima data , acel lucru este timpul , dar si faptul ca totul depinde de noi ,,papusarii" sa facem ce vrem cu papusa noastra , firea . Cam atat am avut de spus despre acest eseu , as fi spus mai multe daca aveam mai mult timp.
/am cam batut campii prin unele parti , cred ca o sa revin cu un edit ca sa rectific anumite greseli , aberatii.

Votul meu: Primul eseu.
Sus In jos
Katoka-chan
Kaigai
Kaigai
Katoka-chan


Ryo : 0
Likes : 39

S-a nascut mort. Empty
MesajSubiect: Re: S-a nascut mort.   S-a nascut mort. Icon_minitimeDum Noi 03 2013, 16:48

Topic inchis. Castigator primul eseu.
Sus In jos
Continut sponsorizat





S-a nascut mort. Empty
MesajSubiect: Re: S-a nascut mort.   S-a nascut mort. Icon_minitime

Sus In jos
 
S-a nascut mort.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Concursuri :: Arhivă Concursuri & Event-uri-
Mergi direct la: