Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

  Anti-Școală!

In jos 
+3
1Hakuouki3
Damaris
I. Enzo
7 participanți
AutorMesaj
I. Enzo
Kaigai
Kaigai
I. Enzo


Ryo : 0
Likes : 5

 Anti-Școală!  Empty
MesajSubiect: Anti-Școală!     Anti-Școală!  Icon_minitimeSam Noi 15 2014, 20:40

 Credeți că fără școală ar fii fost mai bine? 
 Ce ați fii făcut dacă nu ar fii existat un sistem educațional? Cum aveați de gând să ajungeți cineva în viață
 Dacă nu ar exista școala, voi ce ocupație atii fii avut în timpul săptămânii
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris


Ryo : 0
Likes : 27

 Anti-Școală!  Empty
MesajSubiect: Re: Anti-Școală!     Anti-Școală!  Icon_minitimeSam Noi 15 2014, 20:45

As fi citit si as fi baut ceai. 
Si as fi scris si as fi citit iar si as fi mancat apoi mandarine. 
Viata perfecta.
Dar nu as mai fi avut o viata sociala, prieteni, nu as mai fi aflat atatea lucruri interesante. Scoala ne invata. Scoala ne educa si pentru viata, fiind un mini univers in care gasesti de toate personalitatile de oameni: de la cei cuminti si timizi, la fitosi si persoane ok. 
Scoala te invata sa ai o meserie, sa descoperi ce iti place, sa descoperi talentul pe care il ai. Scoala e buna. Fara scoala am fi toti ori ciobani, ori razboinici.
Sus In jos
1Hakuouki3
Kaigai
Kaigai
1Hakuouki3


Ryo : 0
Likes : 0

 Anti-Școală!  Empty
MesajSubiect: Re: Anti-Școală!     Anti-Școală!  Icon_minitimeSam Noi 15 2014, 20:50

Daca nu ar exista scoala, ar fi ori un alt sistem, ori nu ar mai fi situatia de acum, ori nu ar mai fi populatia. Daca de maine, sa spunem, ar disparea scoala, atunci...Clar nu ar fi mai bine, sistemul actual are multe gauri, dar fara el ar fi chiar mai rau.
Cum spuneam, daca din starts sistemul ar fi lipsit, atunci m-as fi adaptat la sistemul existent. Daca ar disparea brusc...as merge in ucenicie la cineva dupa a carui moarte i-as face meseria in continuare.
Daca nu ar fi fost scoala, m-as fi dat cu capul de copaci, de unde educatie? Sau...alergam mamutii.
Sus In jos
PalarieDePaie
Kaigai
Kaigai
PalarieDePaie


Ryo : 0
Likes : 5

 Anti-Școală!  Empty
MesajSubiect: Re: Anti-Școală!     Anti-Școală!  Icon_minitimeMar Ian 06 2015, 23:11

Damaris a scris:
As fi citit si as fi baut ceai. 
Si as fi scris si as fi citit iar si as fi mancat apoi mandarine. 
Viata perfecta.
Dar nu as mai fi avut o viata sociala, prieteni, nu as mai fi aflat atatea lucruri interesante. Scoala ne invata. Scoala ne educa si pentru viata, fiind un mini univers in care gasesti de toate personalitatile de oameni: de la cei cuminti si timizi, la fitosi si persoane ok. 
Scoala te invata sa ai o meserie, sa descoperi ce iti place, sa descoperi talentul pe care il ai. Scoala e buna. Fara scoala am fi toti ori ciobani, ori razboinici.

Daca nu ar exista scoala, ma indoiesc ca ai fi citit si ai fi scris, banuiesc ca scoala te-a invatat asta de vreme ce nimeni nu se naste invatat (scuze daca erai ironica). 

Credeți că fără școală ar fii fost mai bine? 
Nu, nu ar fi fost mai bine, e naspa sa fii analfabet, sa nu stii sa scrii sau sa citesti, desi nu cred ca ar fi avut importanta daca nimeni nu ar sti sa faca asta, ar fi fost ceva normal.
 Ce ați fii făcut dacă nu ar fii existat un sistem educațional? Cum aveați de gând să ajungeți cineva în viață
Nu am de unde sa stiu, probabil as fi facut ce ar fi facut toata lumea.
 Dacă nu ar exista școala, voi ce ocupație atii fii avut în timpul săptămânii
Lucram pamantu
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

 Anti-Școală!  Empty
MesajSubiect: Re: Anti-Școală!     Anti-Școală!  Icon_minitimeMier Ian 07 2015, 19:07

Scoala ne da posibilitatea de a ne dezvolta ca persoana, de a ne crea un vocabular decent, de a ne alege drumul in viata. In principiu, ce am fi noi, oamenii, fara scoala? Credeti ca degeaba exista proverbele de genul : '' Ai carte, ai parte.'' ? Nu degeaba. Educatia este esentiala in viata. Este adevarat, cei 7 ani de acasa sunt prima educatie, care insa se pierde in timp daca nu mergem la scoala. Pana si bunicii nostri care au 4 clase stiu sa lege 3 cuvinte intr-o propozitie, stiu sa numere banii cand merg la magazin etc. Scoala iti deschide drumuri in viata si depinde strict de tine pe unde vrei s-o iei.

Concluzie: fara scoala = nimic.
Sus In jos
Zet
Kaigai
Kaigai
Zet


Ryo : 0
Likes : 4

 Anti-Școală!  Empty
MesajSubiect: Re: Anti-Școală!     Anti-Școală!  Icon_minitimeMier Ian 07 2015, 20:51

Credeți că fără școală ar fii fost mai bine?
Nu. Iar motivele se pot înşirui. La şcoală sunt atâtea metode de auzament şi de împrospătare a materiei cenuşie, încât nu le pot număra. Şcoala este într-un fel cea mai bună chestie care a existat şi există pentru elevi. Este un loc unde te poţi destinde într-o anumită măsură, poţi afla curiozităţi, poţi să-ţi îmbunătăţeşti calităţile într-un domeniu şi e locul unde legi primele prietenii stabile. În plus, sunt atâtea lucruri de bază pe care le înveţi la şcoală, încât oricine să aibă minimul de cunoştinţe necesar.
Şi ca o chestie, dacă nu am fi avut şcoală, probabil ne luam după bătrânii care spun că au citit cărţi de Mihai Creangă sau care nu ştiu numele planetei.

Ce ați fii făcut dacă nu ar fii existat un sistem educațional? Cum aveați de gând să ajungeți cineva în viață? 
E greu să ajungi cineva în viaţă fără un sistem educaţional, mai ales unul stabil. Sunt sigur că cei care au înclinaţii artistice şi cei ce au termenul de muncă în sânge se vor descurca, dar ceilalţi, cu ei ce se întâmplă? În ziua de azi sunt totuşi o multitudine de modalităţi prin care poţi câştiga un venit, dar acolo ai decât o şansă. În concluzie, dacă n-ar fi existat un sistem educaţional, 70% dintre români erau şomeri.

Dacă nu ar exista școala, voi ce ocupație aţi fii avut în timpul săptămânii?
Probabil m-aş fi documentat singur. Aş fi încercat să înţeleg graiul cuvintelor şi să-mi adun cunoştinţe. În afară de asta, probabil m-aş fi aflat în majoritatea timpului cu prietenii la un meci de fotbal, la o plimbare sau altceva. În fond, asta fac în weekend.
Sus In jos
I. Enzo
Kaigai
Kaigai
I. Enzo


Ryo : 0
Likes : 5

 Anti-Școală!  Empty
MesajSubiect: Re: Anti-Școală!     Anti-Școală!  Icon_minitimeJoi Ian 15 2015, 17:27

 Credeți că fără școală ar fii fost mai bine? 
Binenteles ca nu! Scoala este locul in care cunoastem informatii, unele foarte importante altele mai putin importante, de care cu siguranta vom avea nevoie in viata de ele.
 Ce ați fii făcut dacă nu ar fii existat un sistem educațional?


Probabil ca parintii mei m-ar fii dat la un alt grup de a invata altceva, cum ar fi fotbal, gimnastica, alpinism, etc., LoL pentru a imi gasi o ocupatie.
 Ce ați fii făcut dacă nu ar fii existat un sistem educațional?


Imi gaseam o alta ocupatie.
  Cum aveați de gând să ajungeți cineva în viață?


Banuiesc ca daca scoala nu ar fi fost, sport si alte ocupatii ar fi existat.




 Dacă nu ar exista școala, voi ce ocupație atii fii avut în timpul săptămânii


Poi sunt destule... Dar cu siguranta distractia ar fi fost pe primul plan.
Sus In jos
Nekirus
Kaigai
Kaigai
Nekirus


Ryo : 3
Likes : 20

 Anti-Școală!  Empty
MesajSubiect: Re: Anti-Școală!     Anti-Școală!  Icon_minitimeVin Feb 13 2015, 16:24

Măi, întrebarea ta e așa de ... E imposibilă. Societatea din ziua de azi are nevoie de un sistem educațional la fel de mult cum aveți voi nevoie de un plămân. Însă, educația nu e neapărat dată de școală. Există foarte mulți oameni, printre care și eu, care sunt autodidacți. Prin educație, din punct de vedere academic, eu înțeleg acumularea și înțelegerea de informații dintr-un anumit domeniu de studiu. Dacă nu esti un dobitoc limitat nevoia de a te educa apare din propria ta inițiativă, fără să aștepți școală să îți toarme pe gât informațiile. Dacă te interesează un lucru, citești despre el, te documentezi, îi descoperi esența și o înțelegi. Există un minim de educație și de cultură ce trebuie să vină și din partea ta pentru că școala te învață până la un anumit punct, sau nu te învață deloc.
Sus In jos
Continut sponsorizat





 Anti-Școală!  Empty
MesajSubiect: Re: Anti-Școală!     Anti-Școală!  Icon_minitime

Sus In jos
 
Anti-Școală!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Scoala-
Mergi direct la: