Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Favoritismele profesorilor

In jos 
+6
Z. Tokyo
PalarieDePaie
Ina
Klodd
1Hakuouki3
Damaris
10 participanți
AutorMesaj
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris


Ryo : 0
Likes : 27

Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitimeSam Noi 15 2014, 21:49

Cu siguranţă vi s-a întâmplat şi vouă să fiţi defavorizaţi. E un lucru neplăcut, care nu ar trebui făcut de către profesori. Nu e corect ca unul să aibă note mai mari decât merită doar pentru că face meditaţii, dă cadouri, sunt prieteni de familie sau oricare alt motiv. 
Notele, exerciţiile făcute în clasă ar trebui făcute de toţi elevii, nu doar de cei buni.
Eu am avut o profesoară de română care trecea un copil cu media 8, când el nu ştia să scrie "spune-mi" cu cratimă, îi scria efectiv pe lucrare varianta corectă pentru că facea meditaţii cu ea.
Sus In jos
1Hakuouki3
Kaigai
Kaigai
1Hakuouki3


Ryo : 0
Likes : 0

Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Re: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitimeSam Noi 15 2014, 21:59

Cum nu ma intereseaza notele si cum bursele nu se dau in scoala mea, nu am de ce sa ma simt defavorizat. Asta este o problema veche, dar sincer pe mine nu ma afecteaza, conteaza sa trec. Daca pic eu din cauza ca altul face meditatii, ii dau cap in cap pe amandoi, profesorul si cel meditat.
Sus In jos
Klodd
Kaigai
Kaigai
Klodd


Ryo : 1
Likes : 2

Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Re: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitimeDum Noi 16 2014, 15:49

E ceva normal la noi in invatamant sa se intample asa ceva , nimic nu ma mai surprinde pe mine . Doar ca si eu m-am cam saturat de parinti care aduc pachete peste pachete , vin la scoala si vorbesc cu profi ca nu stiu ce au copii lor, ca nu pot sa invete si alte din astea . 
Pana la urma , cel mai bine , e sa prinzi o materie la care sti ca poti tu si daca vezi ca face favoritisme , enerveaza-l . Oricum nu are ce sa iti faca . Eu asa fac la romana , si ma distrez super tare . fericit)
Sus In jos
Ina
Kaigai
Kaigai
Ina


Ryo : 0
Likes : 23

Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Re: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitimeJoi Noi 20 2014, 14:32

rolling on the floor asta da. Stii, cateodata ma intreb de ce sunt favoritisme si crede-ma, nu am gasit inca raspunsul. Mare chestie, meditatiile sunt pentru ca acel copil e prea prost sa bage in cap ce zice. Daca face cu aceeasi profa, ce dracu?! O.o Aici trebuie sa reiau teoria chibritului. Daca intelegi la meditatii, cum nu poti sa intelegi in clasa? Dar asta are riscuri. O fata la mine in clasa a fost favorizata pana acum, a avut doar 10 si acum a scazut la 9...8...6. Pot zice ca tipa e dusa rau pe carari. Revenind la subiect, ma dezgusta astia cu favoritismele lor cu tot. Dar sunt unii care dau pe merit. Profa de bio daca a dat la unu un punct in plus, da la toti. Cam atat. D. Marmota aka Ducesa de Caramel sa-ti dea sanatate!
Sus In jos
PalarieDePaie
Kaigai
Kaigai
PalarieDePaie


Ryo : 0
Likes : 5

Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Re: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitimeJoi Noi 20 2014, 18:34

Mi s-a intamplat de n ori. Acum insa e ceva normal si nu doar la scoala se intampla chestia asa, ci peste tot in jurul nostru. Daca ma duc la o institutie publica pentru o hartie, stau la rand ca tot omul, dar daca vine nu stiu cine, "om important" se baga in fata ca na', omu are stare, are relatii, nu se mai tine cont de nimic, banul e la putere, banul vorbeste, mai putin demnitatea, mai putin respectul, mai putin legile morale, JOS cu ei ! Revolutieeeeeeeee. Ok, gata sunt calm, m-a luat putin cand imi aduceam aminte de unele lucruri nedrepte ce mi s-au intamplat. Aveam in clasa multi idioti si nu insult pe nimeni, chiar erau idioti, nu veneau la scoala tot anul, nu stiau nimic si aveau medie mai mare ca mine care ma chinuiam sa invat, imi faceam temele si nu aveam nici o absenta. Rusine ! Rusine ! Am deviat ? Din nou, offf... scuze. Adevarul este ca pe de o parte m-a deranjat faptul ca eu sau altul era defavorizat, dar mi-am vazut de treaba mea, n-am bagat in seama, am trait in pace si armonie fara sa fac scandal si cred ca am luat decizia corecta, dar nu, gata cu baiatul de treaba, e timpul sa luptam ! Sa ne ridicam in picioare si sa ne spunem drepturile, nu se mai poate asa ceva, asta e bataie de joc. Suntem oameni, suntem egali, hai sa iesim in strada !!! Bine gata inchei ca iar o iau pe aratura.
Sus In jos
Z. Tokyo
Kaigai
Kaigai



Ryo : 0
Likes : 2

Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Re: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitimeJoi Noi 20 2014, 21:06

Am avut parte de asemenea profesori. Eram favorizat și alții erau favorizați. Oricum, nu îmi prea place. Nu este corect pentru restul clasei.
Sus In jos
BogdyRo2
Kaigai
Kaigai
BogdyRo2


Ryo : 0
Likes : 1

Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Re: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitimeLun Dec 01 2014, 18:34

Am asemenea profesori care favorizeaza un baiat foarte mult.Matusa lui este directoare iar mama lui profesoara,iar din aceasta cauza el are 10 pe linie si pe multi nu ii merita.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Re: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitimeLun Ian 26 2015, 17:43

Mda...se mai intampla si de-astea. Sunt multi favorizati. Am fost recent la Olimpiada la romana si am cazut in clasa cu fata primarului. Dupa cum stiti nu avem voie cu telefoanele. A si intarziat, dar tot a primit-o. A inceput sa vorbeasca prin mesaje cu o alta fata din sala si nu scrisese nimic. De unde s-a calificat mai departe, nu stiu. In fine, sunt foarte multe cazuri.
Sus In jos
Nekirus
Kaigai
Kaigai
Nekirus


Ryo : 3
Likes : 20

Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Re: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitimeVin Feb 13 2015, 13:54

Sincer să fiu, eu dacă aș fi profesor aș face favoritisme. E nasol să vezi că tu predai și mai bine de 90% din clasa respectivă nu e interesată de ce spui. Aici cred că e vina sistemului de învățământ românesc, nu a profesorului sau a elevului. Așa, e normal când vezi prunci mai pasionați de mataria ta, care te ascultă și vezi că-i intersează să-i favorizezi puțin că te ung așa, la inimioară. O văd și la mine. La cursurile de scenaristică am o relație mult mai ok cu profii decât la restu, că mă interesează mai mult materia lu respectivu și el vede asta. Totuși favoritismele nu trebuie să fie pe față și prea mari. Asta e deja nesimțire și denotă faptul că profesorul duce o lipsă gravă de demnitate profesională. Și nici ăia nu sunt ok care îți dau un doi așa de plăcere, că se excită ei când elevii rămân corigenți. A! Și nici corigenți n-aș lăsa. Dacă cineva e corigent la o materie însemnă că-l doare undeva de materia respectivă, iar dacă nu-ți pasă de materie nu văd rostul corigenței. E un paradox într-adevăr. Ca să concluzie, mici favoritisme eu zic că sunt permise, că ești om, e normal ca unii elevi să ne fie mai simpatici și alții mai antipatici, da în limita bunului simț. Și fără răzbunări pedagocico-elitiste. Nu suport profii care se răzbună pe un elev, ăia mi se par niște egocentriști înpuțiți ce merită să moară. This is it! (Michael Jackson , 2009)
Sus In jos
[All]Symphony
Kaigai
Kaigai
[All]Symphony


Ryo : 0
Likes : 11

Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Re: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitimeVin Feb 13 2015, 15:57

Intotdeauna am fost de parere ca toti suntem egali, dar nu suntem la acelasi nivel (si prin nivel ma refer la capacitatea de a influenta persoanele care poseda capacitati specifice,prin felurite artificii), iar singura metoda de a infrange aceste discrepante sunt, fara doar si poate, putinta pura, de a-i face sa taca prin munca si abilitatile tale. Profesorii sunt de toate tipurile, dar, ca o perifraza la ceea ce a spus Nekirus, consider ca un elev ce manifesta o dorinta enorma asupra unei materii, va fi mai bine privit de indrumatorul respectiv. Si, din proprie experienta, profesorii au nevoie de elevi buni, sa-i trimita prin Est si Vest, sa-si adauge la dosar castiguri, iar inutilii pe care ii acopera simbolizeaza doar un prevazator act, deci pesimismul in acets sens ar trebui exclus.
Un al punct de vedere pertinent, este ca trebuie sa te folosesti de profesor, sa dobandesti ceva care te ajuta. Mereu am fost de parere ca nu trebuie sa creezi legaturi infricosator de afabile cu profesorul sau cei cu care lucrezi, ci sa ramai rece la orice te-ar ingreuna, sa uiti. Astfel, daca un elev nu este ajutat cand are nevoie, cel din urma este cel slab. Mereu m-am bazat pe mine pentru a invata, am cautat prin carti, internet si alte modalitati pentru a castiga. 
Asemeni lui Petrarca, "prefer un om fara cunostiinte literare, decat cunostiinte literare fara om", asa si in cazul asta. Totul consta in a ramane decent, demn de ceea ce esti, de a continua prin greseala acoperita de maretie. Cladirea numita "scoala" este doar un manifest de ingaduire la pregatire titanica, la fel si persoanele pe care le intalnim.
Ca o concluzie, raportarea la procesul de notare Trebuie anihilat din constinta, conteaza doar ce se intampla la sfarsit, nu si cum, iar cei care initiaza eronat vor purta pecetea propriei greseli, caci elevul se reflecta prin profesorul de  care este indrumat, la fel si clasa.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Favoritismele profesorilor Empty
MesajSubiect: Re: Favoritismele profesorilor   Favoritismele profesorilor Icon_minitime

Sus In jos
 
Favoritismele profesorilor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Scoala-
Mergi direct la: