Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Poetry battle

In jos 
+4
Edi
Matsuri
XanoTHEr.
Siraxta
8 participanți
AutorMesaj
Siraxta
Kaigai
Kaigai
Siraxta


Ryo : 0
Likes : 17

Poetry battle Empty
MesajSubiect: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitimeSam Dec 06 2014, 22:57

> Nume: Poetry battle
> Membri: Dimka:), DucesaDeCaramel, Siraxta
> Durată: Până un concurent atinge 5 voturi
> Limită pentru postarea săptămânilor: 20.12.2014
> Juriu: Forum
> Dimensiuni*rolling on the floor))*: Minim 3 strofe
> Tema: disperare si nebunie
Sus In jos
Siraxta
Kaigai
Kaigai
Siraxta


Ryo : 0
Likes : 17

Poetry battle Empty
MesajSubiect: Re: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitimeLun Dec 15 2014, 22:29

I.
Spoiler:
II.
Spoiler:
III. 
Spoiler:
Sa mergi mana-n mana cu disperarea
Sa vrei sa treci marea,
La mijloc sa te abandoneze
Sa-ti arate viata ta care atarna de pioneze.
II
Departe e trecutul colorat
In care cu veselia si bucuria erai inarmat.
Departe e visul pe care-l aveai
Sa ai un viitor in care nu mureai.
III
Inchisi intre patru albi pereti
Nu mai aveti ce sa vreti
Sa treceti prin viata ca o fantoma
Nebunia fiind preferata voastra aroma.
IV
Sa vrei aerul curat, de mireasma florilor imbatat
Sa vrei sa simti vantul cum adie,
Dar sa nu primesti acea bucurie....
Se aduna mai multa agonie.
V
Vina sa te imbratiseze, trecutul sa te prinda
Lanturile groase ale disperarii sa te cuprinda.
Din nou si din nou pana te vede cazut
Viata sa ramana in a trecutului glas mut.
VI
Curand abisul se arata,
Ea se bucura de disperarea ce te poarta,
Tu sa incerci sa tipi, sa fugi,
Drumurile care le vezi fiind prea lungi.
VII
Sa-ti fie dor, sa mori incet
Lumina ochilor tai scazand lent.
Acel gemulet prin care zaresti viata
Lumina din el fiind precum povata
Sufletului ratacitor.
VIII
Picuri reci de ploaie sa fie in ale tale amintiri
Sufletul tau pustiu rascolind printre vechi gandiri
Unele din ele sa-ti transmita anumite priviri
Cand le zaresti, uiti sa respiri.
IX
Poate te inseala auzul, dar auzi un glas
Care tipa sa nu mai faci un pas
Sa te afunzi mai rau nu e bine
Abisul gazduieste ceva...si vine.
X
Sa simti durerea, sa te acapareze
Fiorii fricii sa te tortureze
Sa nu mai poti face nimic
In acea intunecime sa te simti mic.
XI
Speranta sa fie foarte departe
Ca acele ganduri duse, desarte
sa te lase in agonie, imediat
Cum simti ca viitorul nu poate fi remediat.
XII
Intre 5 scanduri tu te vezi
La incepuri speri sa visezi
Dar cand adevarul il realizezi
Nu poti, nu vrei sa crezi.


Ultima editare efectuata de catre Siraxta in Mar Dec 16 2014, 07:07, editata de 1 ori
Sus In jos
XanoTHEr.
Chunin Konoha
Chunin Konoha
XanoTHEr.


Ryo : 683
Likes : 36

Poetry battle Empty
MesajSubiect: Re: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitimeLun Dec 15 2014, 23:10

O să fiu scurt şi la obiect, din moment ce nu prea există doritori de texte care par a fi critici de poezii.

Votul meu merge la a doua poezie ( are O SINGURĂ idee pe care se desfaşoară întregul lirism, o singură linie in care "nararea" participă ). Un plus îl are originalitatea poeziei (mă refer ca versuri, structură, rimă, diversitatea ritmului ).

Mesaj către prima şi a doua poezie : cele două poezii au logică, DAR, logica este pentru fiecare strofă în parte, ideile nelegându-se unele între altele. Cu alte cuvinte, or fi poeziile făcute pe baza unei teme, dar strofele TREBUIE SĂ SE LEGE ÎNTRE ELE, adică, mai exact, ideile să se continuie.
Mă opresc aici fiindcă o idee poetică trebuie descrisă şi analizată foarte bine, iar din moment ce aş scrie degeaba, pun punct (Adrian.).

P.S.: Stilul poeziei şi modul de a scrie vă dă de gol ( mi-am dat seama uşor de autorii poeziilor ), dar am votat imparţial.

În altă ordine de idei, vă sugerez să mai faceţi astfel de concursuri deoarece vă ajută în propria dezvoltare al simţului poetic.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

Poetry battle Empty
MesajSubiect: Re: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitimeMar Dec 16 2014, 17:45

Votul meu merge la a treia poezie. Este pe gustul meu. Prea frumos. Prima poezie imi place si ea, insa ultima e mult mai buna. A doua poezie mi s-a parut ok pana am ajuns la ultimul vers.
Sus In jos
Edi
Kaigai
Kaigai
Edi


Ryo : -3
Likes : 6

Poetry battle Empty
MesajSubiect: Re: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitimeMier Dec 17 2014, 18:00

Votez cu a 3-a poezie pentru ca imi place mai mult, e mai draguta.
Sus In jos
Nicoleta
Kaigai
Kaigai
Nicoleta


Ryo : 0
Likes : 21

Poetry battle Empty
MesajSubiect: Re: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitimeJoi Dec 18 2014, 22:47

Votez pentru a doua poezie.
Why? Pentru că reprezintă destul de bine durerea de a pierde pe cineva, mai ales modul în care a fost descrisă plecarea persoanei la care protagonistul poeziei ținea. Le-am citit pe toate trei, însă doar asta mi-a stârnit cu adevărat interes. Chiar dacă rima nu e prezentă ca în celelalte două, modul în care a fost scrisă și cuvintele prin care a fost redată tristețea și nebunia, acoperă, făcând aceasta chiar un punct forte. E ușor de citit, din moment ce nu a fost repartizată în strofe. E la alegerea cititorului în o "despărți" cum vrea el pentru a-i fi mai ușor.

Nu zic că celelalte poezii nu sunt bune, din contră, sunt foarte bune, dar aceasta m-a atras cel mai mult, nici eu nu știu cu exactitate de ce.
Sus In jos
Zet
Kaigai
Kaigai
Zet


Ryo : 0
Likes : 4

Poetry battle Empty
MesajSubiect: Re: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitimeJoi Dec 18 2014, 22:50

E o decizie dificilă.
Prima poezie mi-a plăcut mult, sentimentele sunt scoase bine în evidenţă, deşi poate se mai putea lucra la ea. Îmi place că s-a abordat la ea rima albă, e o alegere evidentă pentru poeţii contemporani.
A doua poezie a fost foarte bună. Cred că ştiu cine a scris a doua poezie (e un stil evident). Oricum, dintre toate cele 3, aici am putut simţi un lanţ de evenimente şi sentimente, legate. Bine lucrat!
A treia mi s-a părut desăvârşită. A avut tot ce mă aşteptam: figuri de stil, o rimă clasică şi sentimentele expuse foarte bine. Cred că nu am ce să spun rău despre aceasta.

În final, aleg a treia poezie (nu doar pentru că am încercat să fac rap pe ea) fiindcă s-a ridicat la aşteptările mele pentru o poezie plăcută. E doar o părere personală, nu sunt un expert în lirică şi nici nu aş vrea (încă) să fiu. Succes în continuare autorilor, inspiraţia naşte valori.
Sus In jos
Freyja
Kaigai
Kaigai
Freyja


Ryo : 0
Likes : 18

Poetry battle Empty
MesajSubiect: Re: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitimeVin Dec 19 2014, 12:50

Frumos ca scrieti poezii,dar trebuie sa le si simtiti. Emotia persista insa este vaga si se pierde in cautarea rimelor sau a cuvintelor pompoase.
Prima poezie e faina prin simplitatea ei insa unele inversiuni i-ar fi pastrat muzicalitatea, in timp ce altele sunt inutile. Par niste franturi din ganduri aranjate haotic si dispare ideea de baza. Legat de semnele de punctuatie, nu ai adresarea izolata prin virgula, insa in creatia proprie, autorul scrie cum simte,nu dupa reguli.
A doua poezie cu rima alba nu m-a impresionat,poate doar din motivul ca are acelasi subiect ca in prima. Deasemenea, nu exista un fir narativ.
A treia poezie imi place cel mai mult, e echilibrata din punct de vedere a muzicalitatii, iar rima clasica nu e fortata. Are o idee centralizata, dar in acelasi timp cuprinde mai multe aspecte ale nebuniei si disperarii in sine.
Votez a 3 poezie.
Sus In jos
DeadSoul
Kaigai
Kaigai
DeadSoul


Ryo : 2
Likes : 34

Poetry battle Empty
MesajSubiect: Re: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitimeVin Dec 19 2014, 16:18

Aoleu!
Nu prea-mi place poezia și este destul de greu să-mi las o părere, dar o să încerc.

Prima poezie are un început promițător, dar imediat ce înaintezi în versuri te pierzi. Primele 5 versuri au o oarecare tandrețe, dar după îți taie imediat alaiul și rimele unde sunt, unde nu sunt.

A doua poezie nu mi-a plăcut încă de la primul vers, după părerea mea e cam ridicolă și subiectul abordat nu mă încântă.

A treia poezie e cea mai reușită, zic eu, rima nu lipsește iar ceea ce vrea ea să transmită te prinde ușor.
-------------
În concluzie, votez cu a 3-a poezie!
Sus In jos
Siraxta
Kaigai
Kaigai
Siraxta


Ryo : 0
Likes : 17

Poetry battle Empty
MesajSubiect: Re: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitimeVin Dec 19 2014, 16:21

În cazul acesta, felicitări Inei, deoarece poezia ei e câștigătoare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Poetry battle Empty
MesajSubiect: Re: Poetry battle   Poetry battle Icon_minitime

Sus In jos
 
Poetry battle
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Battle
» PS battle
» Battle în 2.
» Desen battle
» Photoshop battle

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Fan Zone :: Concursuri :: Arhivă Concursuri & Event-uri-
Mergi direct la: