Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Religia - o problema a zilelor noastre

In jos 
+10
Getker
Constantin
Aimejes
Allesz
Hades
Matsuri
Quinzel
any96
Klodd
Sasuke清
14 participanți
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator




Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeJoi Iul 18 2013, 00:08

Religia , credinta care ne adue pe calea cea buna , este mult discutata in lume . Unii considera ca prin religie suntem folositi de state , unii consideri ca daca nu exista dovezi nu exista Dumnezeu .Aici vreau sa discutam despre aceasta tema importanta legata de viata noastra si asa scurta, Mitrarierele nu sunt o optiune


Ultima editare efectuata de catre Sekiryuutei in Sam Apr 12 2014, 11:35, editata de 2 ori
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeJoi Iul 18 2013, 19:54

Am mai zis-o si o zic in continuare. Dupa parerea mea religia doar a facut ordine, a evitat haosul, a aratat ce e bine si ce e rau si, ca sa existe o miza, a spus ca cei rai vor fi pedesiti si cei buni rasplatiti dupa ce mor, ceva ce nu putem stii daca e adevarat sau nu, asa ca ne conformam. 
Dar cu toate acestea, nu trebuie sa credem orbeste tot ce zice ea. A folosit anumite mijloace de a educa oamenii din trecut, si aceleasi metode sunt folosite si in ziua de azi, dar mentalitatea este una diferita, totusi.
Eu sincer nu cred in tot ce zice. Aproape nimic. Principiile sunt bune, conduc spre directia buna, dar argumentele ca sa iei acea decizie sunt aiurea pentru mine. Din moment ce am gasit alte argumente spre a alege binele, argumente ce nu il implica pe D-zeu, eu zic ca merg bine.
Sus In jos
Sasuke清
Kaigai
Kaigai
Sasuke清


Ryo : 0
Likes : -5

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeSam Iul 27 2013, 09:13

Mie mi se pare absurd ce spui acolo Didii,nici eu nu sunt o persoana foarte credincioasa,care merge la biserica dar totusi cred in Dumnezeu,nu in alte prostii de religii,cum e in Anglia si poate in alte tarii,de care nu stiu eu,se inventeaza o religie noua si liderul cauta membri.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeLun Iul 29 2013, 00:52

Sasuke清 a scris:
Mie mi se pare absurd ce spui acolo Didii,nici eu nu sunt o persoana foarte credincioasa,care merge la biserica dar totusi cred in Dumnezeu,nu in alte prostii de religii,cum e in Anglia si poate in alte tarii,de care nu stiu eu,se inventeaza o religie noua si liderul cauta membri.

Nu poti zice pur si simplu ca ce am zis e absurd. Vreau argumente. Fiecare parere trebuie argumentata. Deci?
Sus In jos
Klodd
Kaigai
Kaigai
Klodd


Ryo : 1
Likes : 2

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeLun Iul 29 2013, 02:39

Pai si daca nu creezi in dumnezeu in ce creezi  ? Adica noi cum am aparut pe pamant ? Cine ne-a facut ? Sunt multe teori , dar cred ca partea asta , cu religia si dumnezeu nu ar trebui discutata pentru ca sunt foarte multe ipoteze. 

Oricum poate acuma unii se gandesc ca religia inseamna popi din ziua de astazi , astia sunt doar hoti , care se imbogatesc pe spatele nostru , si nu fac altceva decat sa profite de prostia noastra , astfel platim pentru orice serviciu , practic din meseria de popa se castiga super bine dar sa nu uitam  " Fa ce zice popa , nu ce face " .
Sus In jos
any96
Kaigai
Kaigai
any96


Ryo : 0
Likes : 0

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeDum Aug 04 2013, 20:27

Eu chiar cred ca exista ceva mai maret decat noi si ca moartea nu inseamna sfarsitul ci trecerea intr-o noua etapa. Cred in Dumnezeu, Isus Cristos, Fecioara Maria, Sfantul Duh etc. si am simtit puterea Lui pentru ca de fiecare data rugaciunile mi-au fost ascultate; unii ar considera ca au fost simple coincidente dar fiecare cu parerea lui, nu? Dar fiecare om este liber sa isi aleaga religia nu poti impune nimanui sa creada sau sa nu creada.
Cat despre dovezi... am gasit textul asta pe un alt forum, e cam lung dar merita citit:

Spoiler:
Sus In jos
Quinzel
A-K Kiri
A-K Kiri
Quinzel


Ryo : 1
Likes : 20

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeLun Aug 12 2013, 15:58

Cred in Dumnezeu, dar sunt si visatoare, m-am gandit ca noi cum credem in El si zicem ca Budha sau Alah nu exista, asa ar putea zice si ei despre noi, deic e o mare dilema. Tot cred in Dumnezeu. Dupa parerea mea Religia e ceva bun, care ne invata ce e bine si ce este rau in viata.
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeLun Aug 12 2013, 20:29

Si eu cred in Dumnezeu,si fiecare dintre noi ar trebuii sa creada.Atunci,cand pleci la un drum lung,iti faci Rugaciunea,pentru a nu pati ceva,atunci cand dai un examen,iti faci Rugaciunea,pentru nota mare,si sunt foarte multe alte cazuri in care,te rogi pentru ceva.Religia este un mare pas in viata noastra,mereu ne va ajuta,cand vom avea nevoie.
Sus In jos
Hades
Kaigai
Kaigai
Hades


Ryo : 0
Likes : 0

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeMar Aug 13 2013, 00:05

Matsuri a scris:
Si eu cred in Dumnezeu,si fiecare dintre noi ar trebuii sa creada.Atunci,cand pleci la un drum lung,iti faci Rugaciunea,pentru a nu pati ceva,atunci cand dai un examen,iti faci Rugaciunea,pentru nota mare,si sunt foarte multe alte cazuri in care,te rogi pentru ceva.Religia este un mare pas in viata noastra,mereu ne va ajuta,cand vom avea nevoie.
 Eu totusi nu m-am rugat inainte de examen , dar ma rugam in fiecare seara ,asa ca....am luat ce mi-am dorit!! De atunci sunt si mai sigur de credinta mea:)
Sus In jos
Allesz
Kaigai
Kaigai
Allesz


Ryo : 3
Likes : 4

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeMar Aug 13 2013, 14:41

Totusi sa nu uitam ca Vaticanul are o camera de 80 de km cu scrieri de mii de ani chiar de pe timpul Sf.Petru , asa ca tot ce scrie in biblie este facut de ei sa ne manipuleze pe noi .
Sistemul Sovietic in principal pe asta se baza , a conduce o masa mare de oameni care au credinta oarba fara sa intrebe prin biserica , modeland regulile dupa bunul plac.
Sunt multe scrieri care trebuia sa dateze in biblie si in ziua de azi si nu mai sunt...
Dar na credeti ce vreti.
Sus In jos
Aimejes
Kaigai
Kaigai
Aimejes


Ryo : -1
Likes : 3

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeMar Aug 13 2013, 18:43

In primul rand noi nu cunosteam 1% din ce e adevarat fericit)...
Si eu sunt deist...cred intr-o entitate intr-un "dumnezeu" dar total diferit de cel biblic si ceilalti,dumenzeu meu poate fii simpla energie,in fie intelegeti voi.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeMar Dec 10 2013, 11:27

Buna!

O sa-mi exprim si eu opinia in legatura cu religia, asta, desigur, acceptand si parerile celorlalti. Sper sa nu se supere nimeni.

In primul rand, trebuie sa mentionam ca moralitatea, bunatatea, etc., nu se trag din religie, ci din empatia si intelegerea fata de semeni. Didi, trebuie sa te contrazic, religia a adus mai mult rau decat bine in lume. Da, intradevar, unele religii promoveaza bunatatea, intelegerea, etc., insa chiar si astea au partile lor rele. Miliarde de oameni au fost torturati, maltratati, ucisi din cauza religiei. Multe razboaie au la baza un conflict religios si, desigur, asta nu mi se pare ca aduce ordine in lume, ba chiar din contra. Desigur, as putea sa ma lungesc in legatura cu daunele pe care le-a adus religia lumii, sa spun despre razboaie, despre ce s-a intamplat in trecut, insa, in schimb, o sa ma axez pe ce se intampla in prezent in tara noastra.

Copii din Romania sunt inca de mici indoctrinati sa creada ca exista Dumnezeu, ca daca nu respecta anumite reguli, mai mult sau mai putin logice, vor fi inchisi intr-un loc intunecat unde-si vor petrece eternitatea arzand. Acesti copii probabil vor crede pana in ultimul moment in Dumnezeu si vor face tot posibilul sa respecte regulile impuse. De exemplu, in biserica, femeia are un statut mai putin important decat barbatul, care este considerat mai important deoarece ''si Dumnezeu e barbat''. Un alt exemplu ar putea fi si regula transferului de pacate de la mama/tata la fiu/fiica. Daca mama sau tatal unui copil a facut vreun pacat in trecut, Dumnezeu, cu dreptatea lui absoluta, s-ar putea sa faca, ca noul nascut sa se nasca avand malformatii, boli incurabile, etc. Mie nu prea mi se pare logic, dar hei, asa scrie in Biblie. Daca un copil mic moare fara sa fie botezat merge in Iad, stiati? Deci un copil din ala mic, dolofan si foarte dragut merge in Iad, unde va fi chinuit pentru restul eternitatii in flacari si intuneric etern ''pentru ca poarta pacatul stramosesc''. Sigur, as putea sa continui cu exemplele, insa cred ca sunt suficiente.

Exista foarte multi oameni care investesc in religie, construind castele de 100 de metri inaltime, poleite cu aur, in timp ce copii din Africa, de exemplu, mor de foame. Sigur, se organizeaza si strangeri de fonduri in cadrul Bisericii, insa cel putin 85% din fonduri sunt folosite pentru ''necesitatile bisericii''. Deci noi in loc sa folosim banii aia pentru ceva folositor, construim biserici zgarie-nori fara sa ne gandim ca daca Dumnezeu exista, el nu are nevoie de constructii uriase, aur, etc. Ca tot veni vorba, stiati ca Patriarhul Romaniei are urmatorul cel mai mare salariu dupa presedinte? Acesta fiind, desigur, platit din banii statului.

Acum sa spun si cate ceva despre existenta lui Dumnezeu. In primul rand, trebuie sa mentionam ca existenta lui Dumnezeu este irationala. Da, este imposibil sa existe o entitate atotputernica. Aici putem lua un exemplu destul de banal, o intrebare: daca Dumnezeu e atotputernic, atunci poate sa creeze o piatra care sa fie atat de grea incat sa n-o poata ridica nici el?

Cam atat am avut de spus. Sper ca nu s-a suparat nimeni, eu doar mi-am exprimat opinia. Astept argumente pro sau contra parerii mele!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeMar Dec 10 2013, 16:15

În principal, zice bine Hinata ce zice. Religia în ziua de azi e nu mai e religie. E o nouă metodă de a fura şi a îndoctrina, de a controla populaţia, ceea e până la urmă scopul principal al celor ce deţin adevărata putere (să nu intru în detalii legate de guvernul din umbră şi masonii).

Să răspund la
Hinata a scris:
Didi, trebuie sa te contrazic, religia a adus mai mult rau decat bine in lume. 

Acum aduce rău, e adevărat. Poate că per total a adus mai mult rău. Dar eu mă refer la scopul pentru care ea există, pentru care ne-a fost adusă la cunoştinţă.

Ceea ce se petrece la nivel astral e mult mai complex decât bănuieşte o simplă minte umană. Oamenii -mai ales de pe vremea aceea- nu au cum să înţeleagă, cum să accepte, cum să digere unele principii ale vieţii, ale universului aşa de uşor. Ca situaţia să pară mai limpede, să fie totul logic pentru toţi, să nu existe fenomene: nu înţeleg, nu ştiu ce să fac, a apărut şi zicala: crede şi nu cerceta. Religia (nu cea din zilele noastre, asta e praf) ne face să credem orbeşte în adevăr, în bine, să mergem pe o cale pozitivă. Asta ar trebui să facă, cel puţin. Religia a simplificat ceea ce noi nu înţelegem, a tradus într-un fel pentru oameni legile supreme. 
Credeţi că poruncile acelea au fost puse doar aşa, ca să arate bine acolo? Efectul pe care le au dacă le încălcăm e complex şi aduce cu el alte efecte negative. Nu e chestia că vai, ai minţit, gata, mergi în iad. Acum fiecare interpretează efectele cum crede în funcţie de credinţa lui.
Eu fiind un fel de panteistă care crede în anumite aspecte din budism şi încă câteva elemente puse cap la cap, aş zice că toate acestea, mergând pe princifiul cauză-efect, duc la aducerea de energii negative şi dezechilibrare psihică şi energetică, pe lângă asta apare şi efectul karma şi multe altele. Iar toate acestea acumulate într-o viaţă întregă duc sufletul în extrema "rea" care după moarte se face simţită. 

Ideea e că nu contează cum găsiţi explicaţiile şi cum corelaţi voi faptele, mereu va exista principiul cauză-efect, şi religia asta ar trebui să ne înveţe, să ştim cum să ne alegem cauzele din moment ce toţi vor efecte bune. Fiecare religie e aşa de diferită de cealaltă, fiecare are principiul ei de bază, dar eu personal cred că adevărata religie e o combinaţie între toate religiile azi prezente. 
Şi în final ce contează în ce îţi pui tu credinţa cât timp eşti pe calea cea bună? Trebuie să descoperim singuri în ce vrem să credem. 

Revenind la religia din zilele noastre şi la cum e ea mediatizată, ea nu face nimic bun. Biserica nu mai are nicio legătură cu planul spiritual, ci cu cel material. Eu una nu suport să merg la biserică. Ar trebui să fie un loc unde simţi energia pozitivă, spiritualitatea oamenilor, să simţi că există înţelegere şi iubire. Şi ce e de fapt? Oameni nervoşi, iritaţi, plini de griji pe cap, demoralizaţi, cu interese, chestii de faţadă, mă ia cu greţuri când îi văd. Şi slujba aia nu e bună de nimic. Nu vreau să generalizez, dar cel puţin la mine în oraş la Biserica Ortodoxă aşa e. 
Ortodocşii mai mult cântă, spune preotul o pildă sau ce o fi aia (se vede că nu prea merg la biserică) şi apoi iar cântă, iar oamenii sunt mereu posomorâţi şi arată mereu pesimişti. Am fost şi la baptişti. Era o atmosferă mai drăguţă, mai spirituală, se puteau simţi zâmbetele interioare ale oamenilor. La penticostali am fost plăcut surprinsă să văd cât de apropiaţi sunt oamenii. S-au ridicat femei şi bărbaţi în picioare plângând şi şi-au spus toate necazurile şi grijile, iar oamenii i-au ajutat şi sfătuit, mai ales preotul. Rar vezi aşa ceva. Problema lor e că exagerează prostesc legat de înbrăcăminte şi detalii minore. 
Okey, aici cu bisericile depinde foarte mult şi de oamenii din respectiva zonă, de ce preot e etc, dar e interesant să faci mici comparaţii între religii. 

Zicea Hinata de copii care de mici sunt îndoctrinaţi să creadă în Dumnezeu. Depinde foarte mult de cum pun părinţii problema, de cum le explică cine e D-zeu şi contează mult şi în ce cred părinţii. 
Eu una nu cred în D-zeul sociatăţii aşa cum e el prezentat, mi-am format o proprie credinţă, dar nu vreau să i-o impun copiilor mei. O să le explic chestiile de bază despre D-zeu aşa cum este el văzut de lume atât cât să înţeleagă care e drumul cel bun, drumul corect în viaţă. Mai apoi o să le ofer informaţii despre celelalte religii şi în ce îşi pun ele credinţa ca ei singuri să aleagă în ce să creadă. Nu aşa e oarecum logic? 
Nu e cazul să speriem copii că vor merge în iad. E de ajuns să le spui că nu are cum să păţeşti lucruri bune după ce tu săvârşeşti rău. Dovedindu-le că făcând lucruri bune "păţeşti" lucruri bune e de ajuns ca să le dai startul.

Faza cu botezul, n-am nici o idee de ce se zice că ajungi în iad dacă nu eşti botezat. Până acum am găsit câte o explicaţie pentru fiecare amănunt, dar la asta nu m-am gândit încă. Oricum, cel mai probabil acel "ritual" face mai multe decât credem noi că o face.

Hinata a scris:
In primul rand, trebuie sa mentionam ca existenta lui Dumnezeu este irationala.
Inexistenţa lui se pare că e iraţională pentru oameni.
Am frunzărit de câteva ori "Istoria Religiilor" de Alexandru Stan şi Remus Rus, un manual preuniversitar, şi se pare că oamenii încă din preistorie nu au conceput ideea că sunt singuri pe pământ şi au simţit nevoia de a ştii că există cineva care are grijă de ei. Fie ei zei, fie obiecte sfinte, entităţi, o singură entitate atotputernică, ei au avut şi încă au nevoia să creadă în ceva/cineva. E trist că nimeni nu s-a gândit că D-zeu poate fi găsit în fiecare dintre noi. 
Complexitatea adevăratului D-zeu nu cred că o să o putem înţelege niciodată cât timp nu evoluăm. 

Hinata a scris:
"Este imposibil sa existe o entitate atotputernica.
Nici eu nu cred că o entitate poate fi atotputernică. Dar dacă El nu e o entitate? Da, poate fi ceva mult mai abstract.

Cred că fiecare din noi, ca entitate, poate ajunge la stadiul de D-zeu prin dezvoltare spirituală. Dar asta ţinând cont că eu cred în reîncarnare şi totodată în faza cu iad/rai puţin modificată şi în principiile energiilor pozitive/negative şi încă câteva. Şi da, toate au o legătură între ele. 

Religiile lumii sunt ca nişte capitole, ce ar fi să citim carte şi să aflăm povestea întreagă, nu doar un fragment.

Aştept să săriţi cu argumente contra. Acelea sunt interesante.
Sus In jos
Constantin
Kaigai
Kaigai
Constantin


Ryo : 0
Likes : 3

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeMar Dec 10 2013, 18:55

Mă bucur foarte mult că Didi a surprins ceva din ideile mele (pe care desigur, eu le consider foarte corecte fericit) ), însă am o adăugare.
Pentru început, vreau să mă repet la o parte. D-zeu reprezintă cantitatea forțelor fundamentalistice ce au la bază principiul de eternitate pronunțat prin absolut iar lumea materială fiind întreținută de o sursă de sine stătătoare, desăvârșind o simbioză infinit continuă ce nu se poate sfârși - fac o paranteză, de când atunci când rugina se așterne pe planul material. Ăsta e defectul, materia e o bombă cu ceas. Limba scoasa
Apoi, referindu-mă la entitățile atotputernice : formele absolutului pot aplica imaginația și rațiunea, le pot unge pe materie, fiecare având după organism tipul de frecvență de spirit diferit (animal, om, insectă, bacterie). Gândiți-vă că un păpușar poate să facă orice cu masca lui. Aici se aplică într-un sistem counitar, un echilibru între acești trei factori dominanți. Ei formează natura. Limba scoasa
Dacă fiecare cantitate de energie diferă, iar imaginația este inifinită pe pantele absolutui (și energia se omogenizează), ne putem gândi la o perspectivă a astralului deformată de noi și readusă în echilibru de energia de la care a început totul.
Cu alte cuvinte, noi facem parte din natură și natura facem parte din noi. Totul este pe atât de colorat pe cât vrem noi atunci când ne redăm la categoria spirituală, pe cât atât de neagră. Ca fericirea absolută. ^^
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeMar Dec 10 2013, 22:02

Didi a scris:
Acum aduce rău, e adevărat. Poate că per total a adus mai mult rău. Dar eu mă refer la scopul pentru care ea există, pentru care ne-a fost adusă la cunoştinţă.

Ceea ce se petrece la nivel astral e mult mai complex decât bănuieşte o simplă minte umană. Oamenii -mai ales de pe vremea aceea- nu au cum să înţeleagă, cum să accepte, cum să digere unele principii ale vieţii, ale universului aşa de uşor. Ca situaţia să pară mai limpede, să fie totul logic pentru toţi, să nu existe fenomene: nu înţeleg, nu ştiu ce să fac, a apărut şi zicala: crede şi nu cerceta. Religia (nu cea din zilele noastre, asta e praf) ne face să credem orbeşte în adevăr, în bine, să mergem pe o cale pozitivă. Asta ar trebui să facă, cel puţin. Religia a simplificat ceea ce noi nu înţelegem, a tradus într-un fel pentru oameni legile supreme.


Da, religia le-a explicat oamenilor multe lucruri, satisfacandu-le astfel nevoia de cunoastere. Totusi, mie acest lucru nu mi se pare benefic, ba din contra. Daca nu existau oameni care sa indrazneasca sa cerceteze, sa experimenteze, cum ar fi aratat lumea acum? Probabil am fi inca in evul mediu, arzand vrajitoare pe rug. Daca privim problema din aceasta perspectiva, atunci ne dam seama ca religia de fapt incetineste dezvoltarea, dorinta de cunoastere a omului fiind satisfacuta de Dumnezeu - o entitate sau supraentitate improbabila din punct de vedere stiintific, intrucat existenta sau supraexistenta acesteia incalca legi fundamentale.

Aici ai un mic filmulet ce va amplifica ideea a ceea ce am spus eu mai sus: Click. Este vorba de un profesor de religie care le spune studentilor ca, de fapt, Soarele se invarte in jurul Pamantului si nu invers.

Didi a scris:
Ideea e că nu contează cum găsiţi explicaţiile şi cum corelaţi voi faptele, mereu va exista principiul cauză-efect, şi religia asta ar trebui să ne înveţe, să ştim cum să ne alegem cauzele din moment ce toţi vor efecte bune.

Dar asta putem sa invatam de oriunde, nu doar prin intermediul religiei. Ba mai mult, religia prezinta si dezavantaje, deci daca inveti prin intermediul religiei cum sa-ti alegi cauzele, va trebui sa fi supus(a) automat si la lucrurile negative ce exista in acea religie (putem lua ca exemplu regula aia conform caruia daca nu esti boteat mergi in Iad). Poti, desigur, sa selectezi ce-ti place, insa asta probabil ar incalca regulile religiei tale.


Didi a scris:
Faza cu botezul, n-am nici o idee de ce se zice că ajungi în iad dacă nu eşti botezat. Până acum am găsit câte o explicaţie pentru fiecare amănunt, dar la asta nu m-am gândit încă. Oricum, cel mai probabil acel "ritual" face mai multe decât credem noi că o face.


Se zice ca mergi in Iad daca nu esti botezat fiindca ''atunci cand Adam si Eva au savarsit pacatul neascultarii, toti cei de acum se gaseau in ei'', cred ca e mai mult faza cu transmiterea pacatului de la parinti la copil.


Didi a scris:
Nici eu nu cred că o entitate poate fi atotputernică. Dar dacă El nu e o entitate? Da, poate fi ceva mult mai abstract.

Da, ar putea sa fie o existenta supralogica, ceva deasupra legilor normale. Totusi, daca ar fi asa, atunci in Biblie si in alte carti sfinte nu cred ca s-ar scrie atat de multe chestii care mai de care. Nu inteleg de ce o entitate (sau altceva) supralogica ar crea Terra, oamenii, etc. si ar impune anumite reguli care daca nu sunt respectate aduc de la sine diferite pedepse. Poate ca mintea mea umana nu-mi permite sa inteleg, insa daca e asa atunci nu e vina mea, ci a creatorului care nu mi-a permis sa fac asta.



Marsttin, te rog sa folosesti un limbaj mai simplu, fiindca nu-s destul de coapta la minte ca sa inteleg la ce te-ai referit in postul tau. LoL
Sus In jos
Constantin
Kaigai
Kaigai
Constantin


Ryo : 0
Likes : 3

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeMar Dec 10 2013, 23:06

Nu e vorba de nicio "coptologie" fericit), uite că simplific:
D-zeu reprezintă majoritatea energiei pure de la care a început Big Bang-ul, energia pură are la bază o formă ce nu se poate stinge, este de nedistrus. LoL Energia pură a construit lumea materială (cum e Terra), și tot energia pură hrănește materia, o face vie. După spusa "viața creează universul și nu invers". Lumea materială are un defect, anume moartea biologică. Vezi, moartea biologică nu poate exista la energie. Decât dacă este absorbită.
Entitățile atotputernice (sau energia pură) lucrează simultan cu imaginația și rațiunea (nu este pur și simplu energie, ci noi creăm perspectiva vieții în rolul energiei), iar energia poate intra în materia construită, fiind exploatată de rațiunea și imaginație după rasa de proveniență (animal, om, insectă, bacterie). Ea a creat universul, ea îl progresează. Doar că puterea ce controlează este în sine un echilibru natural în care toată energia contribuie la progresare, adică toți oamenii și natura.
Fiindcă doar spiritul ce îl purtăm poate avea puteri suprareale, materia, dacă nu ar fi echilibrul, ar fi într-un haos de nedescris.
Dar există, pentru că noi facem parte din natură și natura face parte din noi. Ca parte din natură noi ne creăm invididuali impresiile, cu ajutorul imaginației și rațiunii. xD
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeMar Dec 10 2013, 23:51

In cea ce priveste religia zilelor noastre , dupa parerea mea este ceva ciudat adica sunt o multime de religi si secte si la un moment dat nu sti in cine sa te mai crezi , iar uni spun ca D-zeu este atotputernicul , alti spun ca Zei sunt atotputernici , etc . Eu cred in D-zeu pentru ca am fost botezat crestin-ortodox si se mai intampla si cate ceva cand ma rog lui . Daca eram alt religie cum ar fi hindus ma rugam la zei , ma rog si cum spuneam este ceva ciudat cu toate religile acestea . Lumea de acum a inceput sa creada ca persoanele care au decedat sunt un D-zeu . Religia pe zi ce trece este mai diferita , dar daca apucam Parosia - '' a doua intoarcere a lui Iisus Hr. ''cum se spune in Biblie toata planeta ar crede in D-zeu , dar aceasta se va intampla la Sfarsitul Lumi .
Sus In jos
Getker
Kaigai
Kaigai
Getker


Ryo : 0
Likes : 0

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeVin Apr 11 2014, 23:15

Ok desi sunt nou am sa va spun o vorba inteleapta despre moarte si credinta cum te duci la judecata ...... la mine asta ii mersul meu..... mai bine cred si atunci cand mor am crezul ca ma duc la dumnezeu........sau pot sa nu cred toata viata mea si la moarte sa regret ba ce am facut toata viata mea si daca exista viata dupa moarte eu unde ma duc daca nam crezut in Dumnezeu....cam asta e fiecare cu crezul lui

P.S: Sunt un credincios
Sus In jos
Alterum Sanctus
Kaigai
Kaigai
Alterum Sanctus


Ryo : 0
Likes : 6

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeSam Apr 12 2014, 01:16

@Getker, ceea ce ai scris tu se referă strict la acest citat: „Dacă crezi în Dumnezeu și nu există, n-ai nimic de pierdut. Însă dacă nu crezi, iar el există, atunci ai pierdut totul.” .


Sunt sătul până peste cap de citatul ăsta, l-am auzit de nenumărate ori și îmi provoacă o stare teribil  de proastă când îl observ. Îl urăsc din inimă, reprezintă pentru mine cel mai penibil argument(fie cu iertare Getker) pro-credință care poate fi adus vreodată de o persoană. Un ateu probabil că ar spune ceva de genul „credința în Dumnezeu nu reprezintă decât chinuitul minții cu minciuni răscoapte care te îndeamnă să îți reduci capacitatea intelectuală de a gândi singur, în mod logic și rațional.” Ceea ce este, de altfel, o altă penibilitate. Exemplul clasic este că un credincios acceptă lucrurile așa cum sunt fără să caute argumente și să afle de ce sunt în felul ăsta și nu altfel, iar un ateu sau un om care nu ia totul de bun caută să afle anumite lucruri folosindu-și capacitățile cognitive și să își formeze idei diferite față de cele pe care deja le deține, fiind totodată prestabilite.
Cei ce cred fără să se cultive înainte și își declară cu atâta înflăcărare credința nu sunt decât niște încuiați care se îngroapă de unii singuri în mizerii, minciuni și prostie în loc să cerceteze și să își impună punctul de vedere cu ajutorul argumentelor logice și de neclintit.

Revenind la citat...Ai de pierdut, îți pierzi cunoștința, care nu numai după propria-mi părere este indispensabilă în viața unui om. Eu unul am o concepție diferită în legătură cu Dumnezeu și n-aș prea dori să înșir anumite lucruri aici în momentul acesta, însă un lucru să fie clar - cred într-un Dumnezeu...Așadar, să presupunem că există și dorește să trimită anumiți oameni în rai. Credeți că îl va trimite pe cel care se ferește să facă lucruri rele de frica lui Dumnezeu sau pe cel care a făcut fapte bune pentru că el singur a ajuns la această concluzie din simplul motiv că așa este normal și firesc în această lume fără să fie nevoit să-și formeze această concepție penibilă? Gândiți-vă! Creatorul este la un nivel complet diferit față de tot ceea ce am putut vedea până acum, este omniprezent, omnipotent, atotștiutor, atotiubitor și așa mai departe. Deține un nivel de inteligență la care nici măcar nu putem visa. De ce ar dori ca la acest nivel să aibă parte de iubirea oferită de pământenii idioți? De ce dorește să fie venerat? De ce ar avea un astfel de interes? Este absurd. Criteriile după care Dumnezeu alege cine e bun și cine e rău nu se referă doar la faptele bune pe care le săvârșești în viață, ci la întregile tale concepții și gândiri, la toată ființa ta. Este greșit să te gândești că dacă crezi pur și simplu ai parte numai de bine în viața de apoi. Ce rău a făcut un om care și-a dedicat viața studiului, concentrându-și puterile spre a învăța și spre a face bine, dar care nu a crezut în Dumnezeu? Nu degeaba ne-a fost dat liber arbitru și voință proprie.
Fie cu iertare, știu că greșesc când fac această paralelă absurdă de altfel între bine și rău și mă leg de toate banalitățile de genul, însă nu găsesc un mod mai plăcut de a explica lucrurile.
Sus In jos
Siraxta
Kaigai
Kaigai
Siraxta


Ryo : 0
Likes : 17

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeSam Apr 12 2014, 09:47

GIVE THAT MAN A COOKIE.
No...wait.
GIVE HIM THE WHOLE JAR.
Thumbs up pentru abordarea logică și curată.
Sus In jos
Claudia07
Kaigai
Kaigai



Ryo : 0
Likes : 0

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeDum Apr 27 2014, 10:47

Eu cred in Dumnezeu,dar nu sunt de acord cu "religia" ca institutie din ziua de azi.Biserica spunea "Sa nu judeci pe nimeni",dar pentru asta ei separau locurile oamenilor,in timpul slujbei,in functie de sex.
Si e clar ca Biserica are scopul de a domina,deoarece oamenii cred orbeste in preoti si i-am auzit pe unii considerandu-i sfinti.Eu cred ca sunt oameni ca oricare altii.Biserica,mai ales acum vreo 200 de ani,era cea mai puternica institutie si putea "prajii mintile" sutelor de mii de oameni.Cred ca biserica mai are si rolul de a sustine oamenii,deoarece exista si oameni slabi care isi pun bazele in credinta ca ultima lor scapare.
Sus In jos
Cioby Andrei
Kaigai
Kaigai
Cioby Andrei


Ryo : 0
Likes : 0

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeDum Apr 27 2014, 11:37

Ce se mai contrazice lumea pe aici...in fine..o sa imi exprim si eu parerea in legatura cu religia:
 Nu cred ca D-zeu exista,ci stiu ca exista.Nu e ceva de credinta sau speranta.I-am cerut ajutorul si ma ajutat,dar nu m-am dus in vreo biserica sau m-am rugat cerului,pentru ca D-zeu nu se afla in temple,se afla in interiorul nostru,fiecare din noi il avem pe D-zeu cu noi,dar daca nu il cautam evident ca nu ne va ajuta.Multi cred ca marea calatorie este in exterior,dar gresesc.
  In fine...eu m-am nascut crestin-ortodox ,am fost botezat si toate cele.O sa ma retrag de la religia mea,si nu voi mai avea nici o religie,Nu,nu voi fi ateu,doar ca nu voi mai avea religie dar voi sti in continuare ca D-zeu exista si ma voi ruga lui.
 Religia poate afost ceva bun odata,dar in ziua de azi nu te intreaba nimeni ce religie vrei sa ai.Daca esti crestin,catolic sau musulman asta e doar o intamplare,deoarece religia iti este aleasa in fuctie de zona georgrafica,de tara in care te-ai nascut.Plus ca avem o gramada de biserici,dar nu avem spitale si scoli.
Sus In jos
Claudia07
Kaigai
Kaigai



Ryo : 0
Likes : 0

Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitimeDum Apr 27 2014, 14:59

Cioby Andrei a scris:
Ce se mai contrazice lumea pe aici...in fine..o sa imi exprim si eu parerea in legatura cu religia:
 Nu cred ca D-zeu exista,ci stiu ca exista.Nu e ceva de credinta sau speranta.I-am cerut ajutorul si ma ajutat,dar nu m-am dus in vreo biserica sau m-am rugat cerului,pentru ca D-zeu nu se afla in temple,se afla in interiorul nostru,fiecare din noi il avem pe D-zeu cu noi,dar daca nu il cautam evident ca nu ne va ajuta.Multi cred ca marea calatorie este in exterior,dar gresesc.
  In fine...eu m-am nascut crestin-ortodox ,am fost botezat si toate cele.O sa ma retrag de la religia mea,si nu voi mai avea nici o religie,Nu,nu voi fi ateu,doar ca nu voi mai avea religie dar voi sti in continuare ca D-zeu exista si ma voi ruga lui.
 Religia poate afost ceva bun odata,dar in ziua de azi nu te intreaba nimeni ce religie vrei sa ai.Daca esti crestin,catolic sau musulman asta e doar o intamplare,deoarece religia iti este aleasa in fuctie de zona georgrafica,de tara in care te-ai nascut.Plus ca avem o gramada de biserici,dar nu avem spitale si scoli.
Da..Ai dreptate.Si eu,cum am spus,cred in Dumnezeu,dar nu sunt de-acord cu biserica
Sus In jos
Continut sponsorizat





Religia - o problema a zilelor noastre Empty
MesajSubiect: Re: Religia - o problema a zilelor noastre   Religia - o problema a zilelor noastre Icon_minitime

Sus In jos
 
Religia - o problema a zilelor noastre
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Religia și sistemul educațional!
» 112 - Problema echipei! Totul se destrama!
» 33 - Problema Pergamentului Super Bestiei
» Sinucidere printre adolescenti "ask.fm" o mare problema
» DBZ: Episodul 59 - O mare problema pentru Bulma

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Dezbateri-
Mergi direct la: