Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.
Naruto Fan-Club Romania
Bine ai venit!
Sperăm să te distrezi pe forumul nostru.

Sfat: Pentru a avea acces la toate informațile forumului si pentru a face parte din comunitatea noastră, te rugăm sa te înregistrezi.

Naruto Fan-Club Romania

Un forum tematic Naruto dedicat experienţei unice de a deveni un ninja!
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrare
Boruto episodul 154 îl puteți găsi AICI

 

 Scoala si ce schimbari am vrea...

In jos 
+3
1Hakuouki3
XanoTHEr.
Klodd
7 participanți
AutorMesaj
Klodd
Kaigai
Kaigai
Klodd


Ryo : 1
Likes : 2

Scoala si ce schimbari am vrea... Empty
MesajSubiect: Scoala si ce schimbari am vrea...   Scoala si ce schimbari am vrea... Icon_minitimeMar Noi 18 2014, 15:39

Nu aveam idee buna referitor la titlu . Dar tin sa va intreb pe cei care inca faceti scoala gimnaziala / liceu / facultate . Ce schimbari credeti voi ca ar fi bune referitor la invatamant , materie si tot ce include scoala ? 

Eu personal cred ca ar trebui o schimbare totala a invatamantului. Pentru ca eu unu as vrea sa fac ceea ce imi place la scoala si sa fiu convins ca pe viitor sa pot face ceva bani din asta. Nu sa ma duc la scoala sa sper ca voi putea face ceva bani. 

Chiar mi-as dori sa invat ceva la scoala sa imi placa , nu ceva care a invatat si tata , mama si tot neamul. De la an la an , sau macar din 10 in 10 nu stiu , sa schimbe ceva , sa te invete ceva nou sa poti face ceva .

Pur si simplu eu sunt scarbit de acest sistem , care te invata sa furi si sa incerci mereu sa fi mai presus cu ceva . 

Aceasta este parerea mea . 

Voi ce parere aveti ?
Sus In jos
XanoTHEr.
Chunin Konoha
Chunin Konoha
XanoTHEr.


Ryo : 683
Likes : 36

Scoala si ce schimbari am vrea... Empty
MesajSubiect: Re: Scoala si ce schimbari am vrea...   Scoala si ce schimbari am vrea... Icon_minitimeMar Noi 18 2014, 15:42

Exact acețași lucru. Mi-aș dori să învăț la școală doar materiile care mă interesează și nu să mă chinui să învăț la materii care nu m-ar ajuta vreodată în viață.
Exemplu: Cu ce mă ajută pe mine franceza sau biologia? Nu voi avea legătură cu Franța și nici nu voi merge pe ramura medicinei.


Sistemul CLAR ar trebui schimbat.
Sus In jos
Klodd
Kaigai
Kaigai
Klodd


Ryo : 1
Likes : 2

Scoala si ce schimbari am vrea... Empty
MesajSubiect: Re: Scoala si ce schimbari am vrea...   Scoala si ce schimbari am vrea... Icon_minitimeMar Noi 18 2014, 15:44

Adrian. a scris:
Exact acețași lucru. Mi-aș dori să învăț la școală doar materiile care mă interesează și nu să mă chinui să învăț la materii care nu m-ar ajuta vreodată în viață.
Exemplu: Cu ce mă ajută pe mine franceza sau biologia? Nu voi avea legătură cu Franța și nici nu voi merge pe ramura medicinei.


Sistemul CLAR ar trebui schimbat.

Bun total deacord cu tine in mare parte . Pe faza cu Franceza nu stiu ce sa spun , pana la urma eu as vrea sa invat cat de multe limbi straine posibile , pentru a avea posibilitatea sa plec inafara sau sa ma descurc in diferite situati . 

Trecand peste asta , iti apreciez parerea si vad ca suntem cam pe aceeasi lungime de unda .
Sus In jos
1Hakuouki3
Kaigai
Kaigai
1Hakuouki3


Ryo : 0
Likes : 0

Scoala si ce schimbari am vrea... Empty
MesajSubiect: Re: Scoala si ce schimbari am vrea...   Scoala si ce schimbari am vrea... Icon_minitimeMar Noi 18 2014, 20:31

Nimic din ce facem acum la liceu nu ne va trebuii pe viitor, ma raportez la ce ati spus voi, in Franta daca mergi sa lucrezi, nu mergi la taraba sa cumperi rosii conjugand verbul la persoana 10 trecutul super perfect, etc. Dupa mine limbile straine ar trebuii predate intr-un mod diferit, pentru ca da, sunt bune, dar trebuie tinut cont ca noi facem maxim 4 ore pe saptamana si aia teorie, in 4 ore pe saptamana nu inveti o limba, iar in alta tara trebuie sa stii sa vorbesti, asta e daca te face lumea incult acolo, macar sa te inteleaga. 
Eu as fi de acord daca ar exista un sistem de cursuri, pe care sa il alegem noi la inceputul anului, adica sa aleg 7 materii din 18, dar la cele 7 sa invatam pentru ca suntem siguri ca ne va folosii pe viitor. (Putine chestii te ajuta la facultate, abia acolo inveti ce-ti trebuie), iar la restul sa fim trecuti ori picati dupa prezenta si activitatea la ora.
In al 2 lea rand, ar trebuii sa fim lasati sa gandim liber, nu stiu de voi, dar eu nu-s de acord cu uniformele, eu nu fac parada modei, dar imi place sa ma imbrac cat sa ma simt bine, ei eu cu cravata obligatorie cu sigla liceului nu ma simt bine. 
Ori mai sunt acei profesori care se iti neaga pur si simplu parerea sau daca le pui o intrebare care ii blocheaza, se fac ca nu te aud. Nu, ar trebuii sa fim incurajati pentru ca le demonstram ca tineri cum suntem, avem capacitatea sa-i depasim, sa ne trateze ca pe egalii lor si sa ne respecte opiniile, chiar daca sunt diferite de ale lor. 
Eu am oficial 9 la purtare doar pentru ca mi-am spus parerea, nu ramane asa treaba, dar ziceam ca idee.
Sus In jos
Katoka-chan
Kaigai
Kaigai
Katoka-chan


Ryo : 0
Likes : 39

Scoala si ce schimbari am vrea... Empty
MesajSubiect: Re: Scoala si ce schimbari am vrea...   Scoala si ce schimbari am vrea... Icon_minitimeMar Noi 18 2014, 21:03

Acest subiect nu isi are rostul aici. Topic mutat la "Scoala".
Sus In jos
Matsuri
Kaigai
Kaigai
Matsuri


Ryo : 0
Likes : 35

Scoala si ce schimbari am vrea... Empty
MesajSubiect: Re: Scoala si ce schimbari am vrea...   Scoala si ce schimbari am vrea... Icon_minitimeMar Noi 18 2014, 21:19

Eu cred ca ar trebui modificate putin toate scolile. Cred ca ar fi benefic sa se introduca si tablete sau alte chestii care sa ne duca cu un pas in fata in domeniul tehnologiei, mai multe ore de sport , pentru ca sunt cam putin si elevii sa fie axati mai mult pe materiile care ii intereseaza , nu sa faca ore degeaba de desen si etc.
Sus In jos
Damaris
Kaigai
Kaigai
Damaris


Ryo : 0
Likes : 27

Scoala si ce schimbari am vrea... Empty
MesajSubiect: Re: Scoala si ce schimbari am vrea...   Scoala si ce schimbari am vrea... Icon_minitimeMier Noi 19 2014, 15:27

Sunt de parere ca la scoala nu se invata doar simple materii, si ca daca e privita per ansalmblu, e ca un fel de minirealitate: nesimtire, prostie, moda, comportament, etc, despre lumea pe care o vom vedea dupa majorat. Sunt o gramada de chestii care fac definesc scoala, si nu toate imi sunt pe plac. Cele pe care as dori sa le schimb sunt urmatoarele: Mi-ar placea sa se puna accent pe limbile straine, nu sa faca mai mult cei care vor. Pur si simplu e important ca toata lumea sa stie macar limba natala si engleza, daca nu si altele. Si ar putea cu totii, daca s-ar pune accentul cum trebuie. Nu s-ar mai duce cetateni in alte tari si se uite pe acolo ca vitelul poarta noua ca nu stiu cum sa comunice. Si nu inteleg ideea de a lasa repetent un elev doar pentru ca nu stie. Pana la urma, poate e super varza la o materie, dar exceleaza la alta. Ce ii trebuie unui profesor de romana fizica, de exemplu? Sincer. Dar profesorii cam lasa corigenti si asa, ceea ce nu mi se pare ok! Nu imi place ca sunt atatea manuale tampite si caiete la fel. Adica, ma doare spatele! Parerea mea: Ne-ar trebui dulapuri! NU SUNT ASA SCUMPE, NAIBA SA LE IA. Adica, de doi ani incep sa ma cocosez! Informatia pe care o car doua ore pe zi, o ora dus si o ora intors, e ingrozitoare. 
Cam atata cu nemultimirile mele.
Sus In jos
Klodd
Kaigai
Kaigai
Klodd


Ryo : 1
Likes : 2

Scoala si ce schimbari am vrea... Empty
MesajSubiect: Re: Scoala si ce schimbari am vrea...   Scoala si ce schimbari am vrea... Icon_minitimeMier Noi 19 2014, 16:20

Cam toti suntem nemultumiti , ba de materi , ba de cum sunt profii sau regulile de la scoala . Sunt deacord cu uniforma , mi se pare o prostie frate,  inteleg sa nu venim in pantaloni scurti si asa , dar frate poarta negru ba alb , ba asa , ba ecuson , prosti , de parca asta ma ajuta sa invat mai bine . 

Ar fi super ok din partea mea sa introduca manual pe tableta , nu ai mai cara atat in spate si asa nu ti-ai mai uita manualu acasa sau cine stie pe unde. 

Limbile straine dupa parerea mea sunt importante ,dar nu se pun deloc accent pe acestea e bataie de joc pur si simplu . Cat despre acei profesori care nu iti raspund la intrebari si eu o patesc destul de des si sunt pus sa ma documentez eu cica , in general sunt aia batrani sau batuti in cap. 

Iar ce ai spus tu Dimka cu dulapuri si asa ar fi o idee grozava , chiar super folositoare . 

Eu mi-as dori sa bage un sistem electronic pentru absente , un fel de cartele si cand ajungi la un anumit numar de absente sa nu mai poti pleca cand vrei tu de la scoala,  asa sar reduce chiulu . Si as vrea ca in fiecare scoala , fumatorii sa aiba un loc unde sa poata fuma , mi se pare cel mai corect .
Sus In jos
WolfPlays
Kaigai
Kaigai



Ryo : 0
Likes : 0

Scoala si ce schimbari am vrea... Empty
MesajSubiect: Re: Scoala si ce schimbari am vrea...   Scoala si ce schimbari am vrea... Icon_minitimeMar Mar 10 2015, 21:33

Un lucru care ar trebuii modificat la scoala ar fi programa si ce materii ar trebuii sa inveti. De exemplu pentru un elev de liceu la meta-info e foarte frustrant sa fie pus sa invete la materii gen filozofie care nu o sa-i foloseasca, cel mai probabil, niciodata. Alt lucru care ar trebuii schimbat ar fi programa pentru ca la fel un elev care sa zicem ca vrea sa studieze mai intensiv fizica ar trebuii sa aiba parte de mai multe ore de laborator in care sa se poata flosi de un sistem de scripeti sau de o lentila pana intelege materia nu cum se face acum doar teorie peste teorie dar nu ai pic de practica.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Scoala si ce schimbari am vrea... Empty
MesajSubiect: Re: Scoala si ce schimbari am vrea...   Scoala si ce schimbari am vrea... Icon_minitime

Sus In jos
 
Scoala si ce schimbari am vrea...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Şcoala
»  Anti-Școală!
» Zilele la şcoală
» Primele zile de școală
» Pa La Scoala(Taylor si Allesz)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Naruto Fan-Club Romania  :: Scoala-
Mergi direct la: